בית המשפט השלום בפתח תקווה גזר היום (שני) את דינה של לירז נתן, סייעת בגן הילדים שנוהל על ידי כרמל מעודה, לשנתיים מאסר בפועל וכן פיצוי בסך 25 אלף שקל להורי הילדים שנפגעו. נתן הורשעה בביצוע שבע עבירות של תקיפת קטין חסר ישע וכן שלוש עבירות תקיפה.
בית המשפט החמיר בעונשה של נתן בין היתר לנוכח העובדה כי העבירות שבוצעו על ידה התרחשו בגנה של כרמל מעודה ועל רקע מעשיה, וכתב כי הנזק לילדים הועצם כתוצאה מכך שמעשים אלו נעשים באותה עת שבה מבצעת כרמל מעודה את מעשיה. לדוגמה, ציין בית המשפט אירוע שבו על מנת למנוע מקטין לזוז, הלבישה נתן את גב חולצתו על משענת הכיסא. מעשה שנעשה באותו יום על ידי כרמל מעודה כלפי אותו ילד, חמש פעמים נוספות.
1 צפייה בגלריה
לירז נתן בבית המשפט
לירז נתן בבית המשפט
לירז נתן בבית המשפט
(צילום: "מטה המאבק נגד התעללות בגיל הרך")
קראו גם:
עם זאת הבדיל בית המשפט בין מעשיה של נתן לבין מעשיה של מעודה והדגיש כי כתב האישום נגד מעודה הוגש לא בכדי בבית המשפט המחוזי, מאחר שהיא הורשעה ב- 53 עבירות, שבתוכן 18 עבירות של התעללות בקטין, עבירות חמורות באופן משמעותי מהעבירות בהן הורשעה לירז נתן. בית המשפט הדגיש כי במערכת חוק במדינה דמוקרטית עומד כל אדם לדין על מעשיו שלו ולא על מעשיו של אחר.
בנוסף בית המשפט הזהיר מפני התופעה שליוותה משפט זה בכך שבמקביל אליו התנהל מעין "בית דין שדה" לנאשמת, במסגרתו הוטחו קללות ואיומים בנאשמת ובבני משפחתה וזו אף נאלצה להגיע לבית המשפט בליווי מאבטחים לאחר שבאחת הפעמים, הותקפה פיזית בהיכל בית המשפט ושיער מראשה נתלש. כמו כן, התנהל נגדה קמפיין ברשתות החברתיות ואף באמצעות מודעות ברחבי העיר ונקראו קריאות לפגוע בה ובמשפחתה. בשל כך נאלצה הנאשמת ובני משפחתה לעזוב את ביתם ולהתגורר בדירות מחבוא.
נתן צפויה להתייצב בכלא נוה תרצה ב 6.2.22 לתחילת ריצוי עונש המאסר.
יוסי חברה, אבא לילדה מהגן וממנהלי מטה המאבק נגד התעללות בגיל הרך: "לצערי מראש הגענו לפה בידיעה שהעונש שייגזר על לירז תפארת נתן אינו עונש מספיק חמור לעומת מה שהיא עשתה לילדים שלנו. אסור לשכוח את מה שהיא עשתה ואיפה היתה. היא יד ימינה של המתעללת הגדולה כרמל מעודה ומראש לירז היתה צריכה להישפט על התעללות ולא תקיפה. כבר שנתיים שהיא חופשיה כמו כל אדם נורמטיבי ולפחות כעת היא תהיה איפה שהיא אמורה להיות - מאחורי סורג ובריח".
מוריה קואליו, אמא לילד בגן: "אני לא יכולה לשמוח בשום צורה מהגזר דין הזה. כמובן זה שהיא נכנסת סוף סוף לכלא. זה המון, אבל לא מספיק. מי שחושב שפה זה נגמר זו טעות. החיים שלנו זו התמודדות יומיומית.. הילדים שלנו בקריסה. הבן שלי שנתיים אחרי ואנחנו שוב רואים החמרה, מצייר ציורים מאותה התקופה, מוציא אגרסיות בלי סוף וזה פשוט לא נגמר".
עו"ד אורי סקוזה המייצג את ההורים: "ביהמ"ש אמר את דברו באופן חד משמעי כי מי שפוגעת בילדים תשב מאסר בפועל. נגמרו הימים של עבודות שירות וזלזול בילדים. הטענה של ההגנה כי לירז חששה למקור פרנסתה וממרותה של כרמל מעודה נדחתה בשתי ידיים ואנו שמחים על כך. לירז לא לקחה לרגע אחריות על מעשיה בניגוד לאמור בגזר הדין, לא ביקשה סליחה מעולם. למשפחות צפויה מלחמה ארוכה לשיקום הילדים ומשפחתם וכן לבריאות נפשם ואסור לנו לשכוח זאת".
כל העדכונים - חדשות פתח תקוה