גם אתם ראיתם אותם בבית או בחוץ? בימים האחרונים התקבלו דיווחים על מעופי כלולות של הטרמיט הפורמוסי באזורים שונים בפתח תקוה.
3 צפייה בגלריה
טרמיט פורמוסני
טרמיט פורמוסני
טרמיט פורמוסי
(צילום: ד"ר תומס שוואנק אוניברסיטת פלורידה)

חשוב להבין כי מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה כל שנה בתקופה זו, והיא אינה מסוכנת לבריאות בשום צורה. העירייה התקינה מאות מלכודות הדברה ברחבי העיר ולשמחתנו ניתן לראות שהתופעה התמעטה במהלך השנים.
במקביל, גורמי הרשות עובדים בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה ובשנה האחרונה הותקנו גלאים מיוחדים לאיתור קנים ובוצעו פעולות מנע רבות, לרבות עריכת סקר עצים שבחלקו מיועד לאיתור עצים נגועים, מיפוי אזורים, נלקחו דגימות לזיהוי במעבדה, ניתנו הדרכות פרטניות לתושבים וחולקו עלוני הסברה ברחבי העיר ובערוצים השונים וכן פורסמו הנחיות מעודכנות לקבלנים ולגננים פרטיים.

הנחיות העירייה לטיפול במפגע הטרמיטים בפתח תקוה:


הטרמיט אינו עוקץ ואינו מעביר מחלות. הטרמיט פוגע במוצרי עץ, כאשר עד כה לא נמצאה עדות חריגה מלבד פגיעה במוצרי עץ.
מעוף הכלולות היא תופעה אשר מתרחשת מספר ימים בשנה במהלך חודשים מאי-יוני, בזמן השקיעה למשך כשעה.
הטרמיטים המכונפים אינם שורדים זמן רב באוויר הפתוח ולרוב ייטרפו תוך מס' דקות. אלו שנכנסים דרך החלון לרוב ימותו מבלי לייסד קן חדש. במקרה של כניסת טרמיטים מכונפים לבית, ניתן לטאטא/ לשאוב את הטרמיטים ולזרוק לפח. כמו כן, ניתן לרססם באמצעות קוטל חרקים מעופפים ביתי.
מומלץ בזמן המעוף לסגור רשתות לקראת השקיעה למשך כשעה ולכבות אורות במרפסת.

3 צפייה בגלריה
טרמיט העל
טרמיט העל
טרמיט העל
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

במידה ותאתרו את מקום היציאה של הטרמיטים המכונפים יש לדווח למוקד העירוני 106 או לווצאפ: 050-7707435 ולמשרד להגנת הסביבה pestcontrol@sviva.gov.il.
במקרה של חשד לנזק ברהיטי עץ בתוך הבית, יש להזמין מדביר בעל רישיון מתקדם (מדביר במבנים ושטח פתוח או מדביר באיוד) בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה.
אין בסמכות העירייה לטפל בשטח הפרטי ועל כן ההדברה בשטח הפרטי הינה באחריות בעלי הנכסים.

3 צפייה בגלריה
טרמיט פרומוסי בפתח תקוה. מזיקים רק לרכוש
טרמיט פרומוסי בפתח תקוה. מזיקים רק לרכוש
טרמיט פרומוסי בפתח תקוה. מזיקים רק לרכוש
(צילום ארכיון: באדיבות תושבים)

קראו גם:

הטיפול בשטחים הציבוריים נעשה ע"י שיטת הדברה ייעודית שמתבצעת כל העת ע"י מחלקת הדברה בעירייה. שימו לב, אין לפנות מוצרים נגועים מהבית ללא תיאום עם העירייה.
כאמור, אם אתם רואים ריכוז של טרמיטים בעיר או יש לכם שאלות אתם מוזמנים לפנות למוקד העירייה.