"חבל שאנשי אופוזיציה מתוסכלים מנסים לפגוע בשירות חיוני זה, אחרי שנים שלא היה קשר אמיתי וחוסר המענה יצר ייאוש בקרב התושבים", כך נמסר מטעמו של ראש העירייה רמי גרינברג בתגובה לעתירה שהגישו נגדו אנשי אופוזיציה בחודש אפריל האחרון בטענה לפרסום שמו על שלטי חוצות ופרסומים עירוניים שלא כחוק.
5 צפייה בגלריה
רמי גרינברג. "העובדות הן פשוטןת"
רמי גרינברג. "העובדות הן פשוטןת"
רמי גרינברג. "העובדות הן פשוטןת"
(ריאן)
השבוע, שבעה חודשים לאחר מכן, מתחיל גרינברג להפנים שאולי הוא באמת טעה. בשבוע שעבר הוא פנה לוועדת הבחירות האזורית באמצעות עורך דינו והציע לבטל את העתירה, כשבמקביל יחדל מלפרסם את שמו בכל פרסום חוצות, מודעות מודפסות, מתנות וכו'.
אלא שלמרות הצעת הפשרה של גרינברג, באופוזיציה לא מתכוונים לוותר ומבקשים להשאיר את העתירה על כנה מתוך אמונה כי בסופו של דבר יחויב גרינברג אישית להחזיר את ההוצאות עד כה לקופה הציבורית.

ההתפתחות האחרונה

מאז תחילת כהונתו של גרינברג כראש העירייה נישא שמו על אינספור שלטי חוצות, שילוט על ביצוע עבודות תשתית והקמת חניונים, מתנות שמקבלים תושבים מהעירייה ועוד. בשנה וחצי האחרונות אף גבר הפרסום עם אזכור שמו על אוטובוס לבדיקות קורונה, ואף על מטריות, בקבוקי מים ומטענים ניידים שקיבלו התושבים. גם מי שפנה למוקד העירוני או לתאגיד המים מיתב בתקופה זו ייתכן ושמע את קולו של גרינברג במענה האוטומטי.
ההתנהלות המדוברת עוררה ביקורת רבה, ובכתבה בנושא שפרסמנו לפני כשנה הביעו גורמים עירוניים שונים את כעסם לנוכח אזכור שמו של גרינברג וטענו כי מדובר בניצול משאבי עירייה להאדרת שמו בניגוד לחוק.
תומכיו של ראש העירייה טענו מנגד כי "מדובר ברכילות מיותרת" כלפי ראש רשות שמקדיש את כל זמנו ופועלו למען העיר. בעירייה עצמה הסבירו כי זו אחת מהדרכים של גרינברג לשמור על קשר עם התושבים.
5 צפייה בגלריה
אורי אהד
אורי אהד
אורי אהד. "פרסומים אסורים"
(ריאן)
יו"ר האופוזיציה, אורי אהד, ציין בזמנו כי בכוונתם להגיש עתירה בנושא, ואכן בחודש אפריל האחרון הוגשה אחת כזו ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן, בה ביקשו ממנו להורות על הסרת שמו של גרינברג בטענה לשימוש לא חוקי בכספי ציבור.
"פרסומים אסורים אלו בוצעו על ידי המשיב (רמי גרינברג), תוך ניצול תפקידו כראש עירייה והמרות אותה הוא מטיל על הכפופים לו... בניגוד לחוק הפרסומים האסורים", צויין בכתב העתירה.
קראו עוד>>
עוד ביקשו העותרים מיו"ר הועדה "להשית על המשיב באופן אישי את הוצאות העותרים וכן את הוצאות הסרת שמו ותוארו של המשיב במקום בהן הן נדרשות - שילוט קבוע, הסרת הודעות קוליות וכדומה".
בעקבות העתירה שעדיין מתנהלת פנה בימים האחרונים עו"ד שי שוראקי, פרקליטו של גרינברג, לשופט אברהם טל מוועדת הבחירות האזורית רמלה־לוד וביקש להביא לסיום ההליך המשפטי, תוך שהוא מציע כי שמו לא יפורסם בכל פרסום חוצות, מודעות מודפסות, מתנות וכו'.
5 צפייה בגלריה
הכתבה בידיעות פתח־תקוה לפני כשנה. ההחלטה על העתירה תתקבל בקרוב
הכתבה בידיעות פתח־תקוה לפני כשנה. ההחלטה על העתירה תתקבל בקרוב
הכתבה בידיעות פתח־תקוה לפני כשנה. ההחלטה על העתירה תתקבל בקרוב
(ידיעות תקשורת)
במקביל, הציע עו"ד שוראקי כי פרסום שמו של גרינברג ברשתות החברתיות, באתר העירייה ובאמצעים דיגיטליים אחרים, שם עלות הפרסום נמוכה - יימשך. כמו כן, הוא הציע כי שמו של גרינברג ימשיך להופיע על שלטי חוצות למטרה טקסית וחגיגית למשל בדברי ברכה לרגל חגים שונים או בזמני משבר, דבר שהחוק כן מאפשר.

"נמשיך עם העתירה"

הצעתו של עו"ד שוראקי לא מרשימה את האופוזיציה יותר מדי. "אנחנו עומדים על כך שתינתן החלטה ולא מקבלים את הצעת הפשרה", אומר אהד.
מדוע?
"כי גרינברג לוקח בניגוד לחוק מכספי הארנונה של התושבים ועושה בהם שימוש אישי לפרסום פוליטי פרטי. כעת הוא נבהל ומנסה למלט עצמו בהצעת פשרה, אבל הוא לא יכול לבחור לאיזה חוקים הוא יציית ועל איזה חוקים הוא יעבור.
"ב'הצעת הפשרה' גרינברג מנסה לברוח ממתן פסק דין נגדו, שלהערכתי יחייב אותו להחזיר את הכספים שאסור היה לו להוציא למטרותיו הפוליטיות. את זה הוא לא הזכיר בכלל, ולכן נמשיך עם העתירה ונדרוש ציות מלא לחוק והשבת הכסף לתושבים".
על איזה סכום מדובר?
"אנחנו מעריכים את הסכום בכמה מיליוני שקלים על פני שלוש שנים. רק הקידום של דף הפייסבוק הוא באזור 350 אלף שקל, וכמה עולה מטען נייד? כמה עולה מטריה? כמה עולה למתג בקבוקי מים? וזה עוד לפני שאנחנו מדברים על השלטים".
מה צפוי לקרות להערכתך?
"או שתהיה החלטה מלאה לטובתנו או החלטה חלקית לטובתנו. כלומר, איסור פרסום בעתיד אבל השארת הפרסום הקיים, כמו בחניונים הזמניים או שילוט בעבודות תשתית. אני מאמין שבתוך חודש עד חודש וחצי תתקבל ההחלטה".
איזו החלטה תספק אתכם?
"החלטה שתספק אותנו היא כזאת שתקבל את העתירה במלואה ושתשים קץ להוצאה לא חוקית של כספי התושבים ולהפרה של החוק".
שותפתו של אהד לאופוזיציה, חברת המועצה, ענת זנזורי, מוסיפה: "גרינברג מכניס את עצמו למצבים שאחרי זה הוא לא יודע איך לצאת מהם. בגלל שהוא יודע שיש נגדו עתירה והוא הולך להפסיד, הוא אומר: הנה הצהרתי שאסיר את שמי, תבטלו את העתירה".
נשמע שגם את נחושה להשאיר אותה על כנה.
"לא צריך לבטל את העתירה. הוא התבקש פעם אחר פעם לחדול מהמעשים האלו, אבל המשיך לפעול בניגוד לחוק. אנחנו משאירים את העתירה ונראה מה בית המשפט יחליט, ולדעתי הוא יחליט נגד גרינברג".
בסביבתו של גרינברג טוענים כי פרסום שמו ומספר הטלפון שלו הם אמצעי מוכח כדי לשמור על קשר עם תושבים ולסייע בפתרון בעיות.
"זה טיעון דמגוגי, יח"צנות לשמה. מאז שגרינברג נבחר הוא עושה יח"צ לבחירות הבאות. הרי הוא לא באמת יכול להיות זמין ל־270 אלף תושבים. בשביל זה יש עירייה, אגפים, מנהלים ונותני שירות. איפה נשמע דבר כזה?".

"שבחים על הנגישות"

מי שמחזק משפטית את דברי האופוזיציה הוא עו"ד אילן בומבך, מבכירי עורכי הדין בארץ, שאומר כי "עצם ההצעה היא סוג של הודאה שההתנהלות הייתה לא תקינה. אני לא חושב שההצעה תתקבל כי חלק מהעתירה נועדה על מנת שישלם על מה שעשה. זה גם לא שבעקבות העתירה הוא הפסיק, אלא המעשים נמשכו.
"זה נחמד מה שהוא מציע, אבל לא פותר את מה שהיה עד כה ואני לא מבין מדוע צריך להתפשר. יש דין, יש חוק, יש נהלים וצריך ללכת לפיהם ולא לפי הצעות. לכן, אם הייתה חריגה מהנהלים ומההנחיות, אז עם כל הכבוד, ראש העירייה צריך לשלם על כך".
ובכל זאת, האם יש סיכוי של הצעה כזו להתקבל?
"אני לא חושב שהצעה כזו אמורה להתקבל. אם ראש העירייה פעל שלא כדין, הוא צריך לתת דוגמא אישית ועליו לשלם לקופת העירייה כספים שהשתמש בהם".
ומה חושבים בנושא חברי הקואליציה של גרינברג? פנינו לכמה מהבולטים שבהם, אבל הם סירבו להגיב, כל אחד מסיבותיו.
5 צפייה בגלריה
עו"ד בומבך
עו"ד בומבך
עו"ד בומבך
(ראובן קפוצ'ינסקי)

מי שכן הסכימה להתייחס היא חברתו לסיעה, חברת המועצה, ניבה קפלן, שאמרה: "ראש העירייה החליט לשנות את המדיניות כדי למנוע לזות שפתיים, למרות שאין בעיר תושב אחד שלא מבין שכל השינויים המבורכים הם תוצאה של העבודה האינטנסיבית, סביב השעון, של העירייה בראשות רמי גרינברג.
"אני יכולה להעיד שבעזרת פרסום הנייד האישי של ראש העירייה, טופלו פניות רבות בנושאים שונים ובמורכבויות מגוונות.
"נכון, יש את המוקד העירוני שבו המוקדן מטפל 'על פי הספר', אבל השירות שראש העירייה נותן הוא מעבר ומאפשר גם לפתור פניות מורכבות במיוחד בפרק זמן קצר. כחברת מועצה וגם כתושבת אני שומעת שבחים רבים על הנגישות של רמי לתושב, והלכה למעשה ניתן לראות את הדברים קורים בשטח".
5 צפייה בגלריה
קפלן.
קפלן.
קפלן. "שינויים מבורכים"
(פרטי)
בנוסף לקפלן, לא מעט תושבים מביעים את תמיכתם בראש העירייה סביב פרסום שמו ומספר הטלפון שלו, וברשתות החברתיות ניתן לראות תגובות כמו "ראש העיר, אתה מנהל את העיר על הצד הטוב ביותר, ואל תשמע את רעשי הרקע", "מבחינתי אין שום פסול בציון שמו לאור פועלו הרב" ו"תמשיך במעשיך ובאכפתיות לתושבים, זה הרבה יותר חשוב מהשלטים".
מלשכת גרינברג נמסר בתגובה: "למרות הניסיון להפוך את היוצרות, העובדות הן פשוטות - המטרה בפרסום שמו של ראש העיר היא לאפשר מענה אישי לתושבים הפונים, ועל כן ראש העירייה מקפיד לפרסם את מספר הנייד האישי שלו.
"מדובר בצעד חסר תקדים ושאינו קיים ברשות אחרת אשר מאפשר לתושבים לשוחח או לכתוב ישירות לראש העירייה באופן בלתי אמצעי ולקבל מענה בהתאם. כך מטופלות מאות פניות מידי יום, אשר חלקן מורכבות לטיפול. לאור חשיבות הנושא עבור התושבים, מספר הטלפון של ראש העירייה ימשיך להיות גלוי לכל דורש ובכל עניין, והפרסום ימוקד בעיקר במקומות שבהם קיימת סבירות גבוהה יותר שהתושב יתקל בבעיה ויצטרך את התערבותו של ראש העירייה לפתרונה.
"בתוך כך ניתן להסיק כי גם הפעם מדובר בקנטרנות של גורמים המראים ניתוק מוחלט מהנעשה בשטח ומתחושות התושבים".
לעדכונים: חדשות פתח תקוה