עלילות טרמיט-העל הפורמוסני בפתח תקוה: אחרי שהתגלה לראשונה בישראל, ודווקא בפתח תקוה, חוששים במשרד להגנת הסביבה מפני מעוף הכלולות, הליך הרבייה, של טרמיט העל שצפוי להתרחש בימים הקרובים.
3 צפייה בגלריה
צוות המשרד להגנת הסביבה בפעולה
צוות המשרד להגנת הסביבה בפעולה
צוות המשרד להגנת הסביבה בפעולה בפתח תקוה
(צילום: גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)
השבוע יצאו עובדי המשרד להגנת הסביבה לפתח תקוה, והצליחו במבצע ניטור מורכב, ללכוד במלכודות מיוחדות את הטרמיט, המהווה מין פולש בישראל.
הטרמיט הפורמוסני, Coptotermes Formosanus, זוהה לראשונה בשנה שעברה בפתח תקוה. מקור מין פולש זה הוא בדרום מזרח אסיה והוא נחשב בעולם כטרמיט-על, בעל יכולות האכילה ויכולות הריבוי הגבוהות ביותר מבין מיני הטרמיטים הידועים לאדם. גודל מושבה אחת מגיע למיליוני פרטים, והם עלולים להגיע למרחק של עד 100 מטר מהקן. הטרמיט פעיל במיוחד בתנאים של חום ולחות, הנפוצים בקיץ הישראלי.
קראו גם:
שמונה חודשים לאחר פריסת תחנות ניטור שביצע המשרד להגנת הסביבה בפתח תקוה, נלכד הטרמיט בפעם הראשונה בתחנת ניטור קרקעית. לכידת טרמיטים מסוג זה היא בעלת חשיבות רבה, שכן הדרך היעילה היחידה להדברתם היא על-ידי האכלתם בפיתיונות מעכבי גדילה שקוטלים את כל הקן.
בימים הקרובים צפוי להתחיל מעוף הכלולות של הטרמיט הפורמוסני. מעוף כלולות הוא תופעת טבע שאינה מסוכנת לאדם. היא אינה מזיקה וחולפת לאחר מספר ימים. באמצעות מעוף זה, החרקים מתרבים באופן טבעי, באופן שמאפשר את שרידותם לאורך השנים. הטרמיטים אינם מהווים סכנה בריאותית לאדם, אך עלולים לפגוע ברכוש, ומעוף הכלולות מסייע בהפצתם לאזורים חדשים.
מעוף הכלולות של הטרמיט הפורמוסני מתרחש לרוב עם רדת הערב, בלילה ללא רוחות, חמים ולח בין אפריל ליולי. המשרד להגנת הסביבה מעריך, כי המעוף יחל בימים הקרובים. מעוף אחד יכול להכיל אלפי פרטים מכונפים הנמשכים למקורות תאורה. המשרד קורא לציבור ולמדבירים לדווח על תצפית המעוף.
3 צפייה בגלריה
צוות המשרד להגנת הסביבה בפעולה
צוות המשרד להגנת הסביבה בפעולה
צוות המשרד להגנת הסביבה בפעולה
(צילום: גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "טרמיט-העל הפורמוסני הוא מין פולש בעייתי ביותר שאותר עד היום רק במספר שכונות בפתח תקוה. איתור מוקדם של הטרמיט ימנע ויפחית בעיות קשות בעתיד, ועל כן אנחנו פונים לציבור ולמדבירים לדווח לנו על כל חשד להימצאות הטרמיט. לערנות הציבור יש חשיבות רבה לצורך הצבת המלכודות במקומות נגועים ולשם המאבק במין פולש זה".
ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "מעוף הכלולות של הטרמיט הוא הזדמנות של פעם בשנה לצפות בטרמיט מגיח מהקן באדמה ובעץ, ומתעופף באוויר. מכיוון שהטרמיט זוהה לראשונה בספטמבר 2020, לא ידוע בוודאות מהו מועד מעוף הכלולות שלו, אולם אנו משערים כי הוא עשוי להתרחש ממש בימים הקרובים. מכיוון שמדובר במין פולש חדש, חשוב לאתר את כל המקומות שבהם יש מושבות של הטרמיט הפורמונסי באופן מיידי, זאת על מנת לנסות ולמנוע את התפשטות והתבססות המזיק בכל הארץ".
3 צפייה בגלריה
טרמיט פולמוסי
טרמיט פולמוסי
טרמיט פורמוסני
(צילום: ד"ר תומס שוואנק אוניברסיטת פלורידה)
סימני היכר מובהקים לזיהוי הטרמיט הפורמוסני:
גוף בצבע צהוב-חום וראש בצבע חום-דבש: זהו הטרמיט היחיד בישראל בעל מופע בוגר מכונף שאינו שחור אלא בצבע חום
הכנפיים שקופות, למעט שני עורקים עבים בשפת הכנף הקדמית המכוסים בשערות קטנות הנראות בקלות בהגדלה
זוג עיניים שחורות
2 זוגות שווי גודל של כנפיים
אורכם 12-15 מ"מ מראש ועד קצה כנף
המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור ולמדבירים לדווח על כל חשד למעוף הכלולות של הטרמיטים למשרד להגנת הסביבה, ובמידה וניתן, לצלם צילום תקריב של פרט בודד ולאסוף דגימות בדואר אלקטרוני שכתובתו: PestControl@sviva.gov.il. לאחר בדיקת המידע, במידת הצורך ישלח האגף צוות לאיסוף הדגימה החשודה.
לעדכונים - חדשות פתח תקוה