רצח עדיאל תורתי ז"ל: 12 שנות מאסר בפועל ופיצוי בגין 80 אלף שקלים נגזרו אתמול על אלירן אסקיאס בן ה-24, שהורשע בניסיון רצח, השמדת ראיה, ושיבוש הליכי משפט בפרשת הרצח בינואר 2019 שזעזעה את המדינה כולה ואת פתח תקוה בפרט.
2 צפייה בגלריה
(עדיאל תורתי. צילום: דוברות המשטרה)
גזר הדין שניתן בהרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד גולל את כתב האישום המתוקן שהוגש בעניינו של אסקיאס, שלפיו הייתה היכרות מוקדמת בינו לבין תורתי שהיה בן 20 במותו, כששניהם עסקו יחד בין השאר במתן הלוואות בשוק האפור.
בתאריך ה-19.1.2019 שהה אסקיאס יחד עם נער קטין וקארו גבוריאן ביחידת דיור אותה שכר האחרון בפתח תקוה. בסמוך לשעה 6:00 הגיע תורתי ליחידת הדיור, ובמהלך שהותם במקום צרכו הארבעה משקאות אלכוהוליים וסמים מסוכנים מסוג קוקאין.
סמוך לשעה 14:00 עת ישבו הארבעה בחדר הכניסה ליחידת הדיור, שאל קארו אם מי מהם סיפר לאחרים על מיקומה של יחידת הדיור, זאת בשל רצונו להסתתר על רקע פעילותו הפלילית.
קארו הטיח בתורתי כי הוא "מלשן" וכי גילה לאחר את מיקום יחידת הדיור, והתפתח ביניהם דין ודברים. בשלב זה, גמלה בליבם של אסקיאס, קארו והקטין החלטה להמית את תורתי.
או אז, הטיח קארו את המנוח בדלת הכניסה, הכה אותו במספר מכות אגרוף בפניו, ואילו אסקיאס בעט בו. בשלב מסוים שלף קארו מכיסו סכין יפנית ודקר באמצעותה את תורתי דקירות בצווארו ובראשו. המנוח החל לדמם מראשו וצעק לעבר קארו: "למה? למה? מה יש לך? למה זה מגיע לי? מה יש לך? למה אתה משתגע?". בתגובה השיב לו קארו "שתוק יא מלשין שתוק שתוק" והשליך את הסכין מידו.
קארו משך את תורתי לכיוון חדר השינה, בעוד אסקיאס והקטין מכים אותו במכות אגרוף. בשלב מסוים ביקש קארו מהשניים לא להתערב ולקח את המנוח לחדר השינה בעוד אסקיאס והקטין נותרו בחדר הכניסה.
בהמשך, ניסה המנוח להימלט לעבר דלת היציאה מיחידת הדיור ובתגובה לכך, תפס קארו בחוזקה את תורתי, הטיח אותו על הרצפה, וצעק לעברו "לאן אתה חושב שאתה הולך". אסקיאס והקטין בעטו במנוח בעודו שכוב על הרצפה, וקארו לקח את הסכין ודקר אותו מספר דקירות בפלג גופו העליון.
בשלב זה הרים קארו את תורתי המדמם וסחב אותו לחדר המקלחת, שם דחף את ראשו מתחת לזרם המים והטיח בו שיגיד לו כי "פתח עליו". קארו העביר לאסקיאס שעמד בפתח חדר המקלחת את הסכין וזה דקר את תורתי בפלג גופו העליון והשליך את הסכין בחדר המקלחת.
בשלב זה הצמיד קארו את המנוח לקיר חדר המקלחת, חנק אותו ואמר לו "תדבר, תגיד שפתחת עליי, תגיד שפתחת עליי". בתגובה המשיך המנוח להתחנן שיניח לו באומרו "תעזוב אותי כבר, אני לא פתחתי עליך, תעזוב אותי כבר". קארו הרים את הסכין ודקר את תורתי באמצעותה מספר דקירות בצווארו עד שהסכין נשברה. בשל כך, יצא קארו מחדר המקלחת, ופנה לאסקיאס באומרו "נשברה לי הסכין, הוא פתח עליי, אני חייב סכין אני חייב סכין", לשם מימוש החלטתם להמית את המנוח.
קראו גם:
הנאשם וקארו ניסו לשבור בקבוק זכוכית על רצפת חדר הכניסה אך הדבר לא צלח. משכך, בסמוך לשעה 14:15 ,לקח הנאשם את בקבוק הזכוכית, יצא מיחידת הדיור לעבר השביל המוביל אליה, הטיח שוב ושוב את הבקבוק ברצפה עד ששברו. או אז נטל את השבר החד של פיית הבקבוק ונכנס עמו חזרה לחדר המקלחת.
בשלב זה, הטיח קארו את המנוח ברצפת חדר המקלחת ורכן עליו כשברך רגלו לוחצת על צווארו, תוך שהוא מכה אותו במכות אגרוף והנאשם בועט בבטנו. או אז, דקר הנאשם את המנוח, מספר פעמים, באמצעות פיית הבקבוק. במהלך דברים זה, פצע הנאשם את קארו בשגגה פצע חתך אחד בכף ידו.
כל אותה העת, בעודו מתבוסס בדמו, התנגד תורתי בשארית כוחותיו, התחנן על חייו וביקש מהנאשם וקארו שיניחו לו.
בשלב זה, הניח הנאשם את רגלו בחוזקה על ראשו של המנוח. קארו הלך לחדר הכניסה וחזר כשהוא נושא עמו חולצה. הנאשם נטל את החולצה ובהוראת קארו, כרך אותה סביב צווארו של המנוח שהיה שכוב על הרצפה כשפניו פונות כלפי מטה, דרך על צווארו וחנק אותו למשך מספר שניות, כשהוא מהדק את החולצה סביב צווארו של המנוח.
אותה עת, נכנסו קארו והקטין לסירוגין לחדר המקלחת, צפו במעשיו של הנאשם, והקטין בעט מספר בעיטות בבטנו של המנוח. בהמשך, התכופף קארו, אחז בראשו של המנוח, הפשיל את החולצה שהייתה כרוכה סביב צווארו, הרים את ראשו ודקר אותו דקירה נוספת בצווארו. לאחר מכן, יצאו הנאשם והקטין מחדר המקלחת. בהמשך, יצא גם קארו מחדר המקלחת, סגר את הדלת ואמר לנאשם ולקטין "זהו הוא גמור. אני גמרתי אותו".
2 צפייה בגלריה
(עדיאל תורתי. צילום: מתוך פייסבוק)
בשלב זה סברו השלושה כי הצליחו במשימתם להמית את המנוח. לפיכך, החלו, בהוראת קארו, בפעולות לשיבוש הזירה, השמדת ראיות והעלמתו של המנוח במטרה להימלט מעונש. השלושה החליפו את פרטי לבושם והכניסו אותם לשקית כדי להעלימם, ובסמוך לשעה 15:45 עזבו את יחידת הדיור והותירו את המנוח בחדר המקלחת כשידיו קשורות.
הם חייגו ממכשיר הטלפון הנייד של המנוח כדי להציג מצג שווא לפיו הוא עודנו בחיים, ולאחר מכן שברו את הנייד והשליכו אותו. בהמשך, שוחחו השלושה על האפשרות להיפטר מגופתו של המנוח. בשלב מסוים הצטרף לשלושה בחור נוסף, לוי יצחק בן אבו, והקטין ביקש ממנו כי ישיג עבורם כרטיסי טיסה על מנת להימלט.
סמוך לשעה 20:00 בערב, חזרו השלושה ליחידת הדיור כשהם מצוידים בשקיות אשפה ובעגלת אשפה גדולה שמצאו בסמוך ליחידה. בהוראת קארו, ניקו השלושה את יחידת הדיור, אספו את הראיות המפלילות, ואז הרימו את גופת המנוח, הכניסו אותה לפח האשפה, ומשהתקשו לסגור 1את מכסה הפח, התיישב הקטין על המכסה עד אשר הצליח לסוגרו כשהם דוחסים את גופת המנוח לתוך הפח.
מאוחר יותר באותו הלילה, בהוראת קארו, הצטיידו השלושה באת חפירה על מנת לחפור קבר למנוח במטרה להעלימו. בסמוך לשעה 4:40 לפנות בוקר, הלכו הנאשם והקטין לחורשה הממוקמת כקילומטר מיחידת הדיור, כשהם מצוידים באת החפירה והחלו בפעולות חפירת קבר למנוח. בשלב כלשהו הצטרף אליהם יצחק והם חפרו יחד קבר באדמת החורשה.
בהמשך, הוציאו הנאשם והקטין את פח האשפה כשהמנוח בתוכו מיחידת הדיור, ויחד עם יצחק, השליכו את המנוח לתוך הקבר, דחסו את גופתו לתוכו וכיסו אותו בחול ובענפים שהיו במקום על מנת שלא ניתן יהיה לאתרו. למחרת, רכשו חומרי ניקוי, ניקו את יחידת הדיור וכן פינו מהיחידה חפצים מפלילים וזאת כדי להשמיד ראיות ולשבש הליכי משפט.
כאמור, אתמול בהרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד נגזרו על אסקיאס 12 שנות מאסר בפועל (מיום מעצרו ב1.2.2019), 18 חודשי מאסר על תנאי בביצוע עבירות אלימות מסוג עוון ופשע, וכן 80 אלף שקלים פיצוי להוריו של תורתי.
במהלך הדיון ציינו השופטים כי "חלקו של הנאשם, הגם שהינו עיקרי, נופל מזה של קארו, שהינו מחולל האירוע ובעל המניע". יחד עם זאת הם הוסיפו כי "מעשיו של הנאשם בוצעו באכזריות רבה...היו בעלי פוטנציאל לגרום למוות".
בהמשך הוסיפו השופטים: "התחשבנו בגילו הצעיר של הנאשם, כבן 25 ,בנסיבותיו המשפחתיות, ובהיותו נעדר עבר פלילי רלוונטי. נתנו משקל רב להודאתו של הנאשם בביצוע המעשים, ולחרטה הכנה שהביע על מעשיו ועל מותו של המנוח כבר בסמוך לאחר מעצרו...אנו סבורים כי יש לגזור את עונשו של הנאשם ברף התחתון של מתחם הענישה, כאשר עונש המאסר שייגזר עליו ישקף את חומרת העבירות אך יותיר לו אופק לשיקום חייו לאחר שחרורו".
שותפיו של הנאשם לביצוע המעשים הועמדו לדין בהליך נפרד. ההליכים בעניינם של קארו עדיין מתנהלים ועל יצחק שהורשע בעבירה של סיוע לאחר מעשה, נגזרו עליו 24 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי על סך 6,000 שקלים לאמו של נפגע העבירה.
כל העדכונים - חדשות פתח תקוה