בלאגן בשביתת מערכת החינוך: בניסיון למזער נזקים, תיכננו בעירייה לפתוח הבוקר את גני הילדים על ידי הצהרונים. אלא שרק זמן קצר לפני שעת הפיזור, גילו הורים רבים כי הדבר לא התאפשר והם נותרו מתוסכלים וחסרי פתרונות עבור ילדיהם. עיקר הכעס הופנה כלפי הרשות שעדכנה על כך רק ב-12 בלילה.
1 צפייה בגלריה
גן ילדים. יש מערכת לגילוי אש?
גן ילדים. יש מערכת לגילוי אש?
גן ילדים
( המחשה: shutterstock)
עם ההכרזה הראשונה של הסתדרות המורים ביום שלישי על שביתה כללית במערכת החינוך פרסם ראש העירייה כי "ע"פ ההסכם של העירייה עם מפעילי הצהרונים בגני הילדים, ביום של שביתה הצהרונים צריכים להיערך להפעלת הצהרון בגן מהבוקר וזאת בתנאי שההודעה על כך הגיעה בזמן.
"...לצערי המפעילים לא הצליחו לארגן את הצוותים שלהם למחר בגלל שההודעה על השביתה יצאה מאוחר, על כן בגנים ובתי הספר יפעלו מחר (רביעי) במתכונת הרגילה משעות הצהריים ולא מהבוקר. בנוגע ליום חמישי (היום), כן נתארגן להפעיל את הצהרונים מהבוקר במידה והשביתה תמשיך".
בזמן שהורים רבים הלכו לישון בידיעה שהיום תהיה מסגרת לילדיהם, עדכן בחצות ראש העירייה כי "לאור העובדה כי ההסתדרות הכללית הנחתה את הסייעות לא לשתף פעולה בהפעלת הצהרונים עלה החשש כי הורים יגיעו לגנים ולא יהיה מענה הולם, דבר שהיה יוצר בלבול ואף מסכן את הילדים...לאור האמור גני הילדים לא יפעלו מחר מהבוקר...".
קראו גם:
אלא שלאור השעה בה נשלחה ההודעה, החשש שעלה בה כן התממש, כשהורים רבים נדהמו הבוקר לגלות כי יצטרכו למצוא פתרון לילדיהם, חלקם אף הגיעו לגנים ונתקלו בשערים סגורים. "מצער מאוד שעיריית פתח תקוה נזכרה רק לקראת חצות לקבל החלטה ולהוציא הודעה. למה לא יכלו להוציא הודעה בשעה סבירה?", תהה אחד התושבים. "הלכנו לישון בידיעה שיש גנים משעות הבוקר והתעוררנו לפארסה. בנוסף, בכלל לא ברור למה לצהרון של בית הספר מצליחים לגייס מפעילים ולצהרון של הגנים לא".
תושבים אחרים הביעו את כעסם ברשתות החברתיות וכתבו בין היתר "להודיע להורים בחצות שמחר אין גן מהבוקר זה פשוט לעשות צחוק מהעבודה" ו-"לא תקין שב24:00 משאירים אלפי הורים לילדי גן ללא פתרון!".
מדוברות העירייה נמסר: "לאור ההשבתה הכללית במוסדות החינוך, עליה הכריזה הסתדרות המורים, העירייה וראש העיר פועלים בימים האחרונים סביב השעון - עוד בטרם הוכרז על השבתה כללית - כדי למצוא פתרון בתוך המציאות שנכפתה על כלל ערי ישראל.
בתוך כך, ראש העיר וכלל גורמי הרשות הרלוונטיים יחד עם מפעילי הצהרונים פעלו עד השעות הקטנות של הלילה כדי למצוא פתרון שימזער את נזקי השביתה ויאפשר לחלק מן המסגרות לפעול באופן מיטבי. יודגש כי לצד ההכרזה של הסתדרות המורים, גם ההסתדרות הכללית סירבה לאפשר לסייעות לעבוד ללא גננת. מדובר בהנחיה שניתנה אתמול בערב ומנעה מהסייעות לתגבר את צוותי הצהרונים בגני הילדים.
לאחר מאמצים רבים הוחלט כי העירייה תפעל בדומה לרוב הרשויות אשר נאלצו לסגור את גני הילדים לאור הנחיית ההסתדרות הכללית אמש. יודגש כי הנחיית ההסתדרות הכללית שיבשה את ההערכות לפתיחת הגנים ביום חמישי בבוקר.
במקביל, בשונה מרוב הרשויות, הוחלט כי בהתאם למצבת כוח האדם של מפעילי הצהרון - יפתחו הכיתות הרלוונטיות, עבור הרשומים בצהרון, בכלל בתי הספר היסודיים (למעט שלושה בתי ספר בלבד) ובתוספת עלות סימלית על סך 50 ש"ח.
כפי שראש העיר ציין בהודעתו בשעה 23:30, לאחר ישיבת הערכות ומאמצים רבים שהושקעו לאורך כל היום ועד לשעות הקטנות של הלילה, פתיחת גני הילדים עם כוח אדם מצומצם (ללא תגבור הסייעות) היתה יוצרת בלבול וגרוע מכך - לא היה ניתן לתת לתלמידים מענה הולם ובטוח. לכן, הפעלת כיתות היסודי ליום מלא הוא המתווה הנכון ביותר במציאות שנוצרה. יצויין כי במקביל העירייה נערכה עם פעילויות פנאי עליהן יצא פרסום בנפרד.
אנו מבינים את התסכול שנוצר בעקבות השביתה. יחד עם זאת חשוב להבין כי האופציה הקלה והפשוטה היא להשבית את המערכת באופן מלא. כפי שניתן להבין מהאמור לעיל, אנחנו לא מסתפקים באופציה הקלה והופכים כל אבן כדי שיהיה ניתן לפתוח באופן מיטבי ולשמור על רצף חינוכי, גם אם מדובר רק בחלק מן המסגרות. אנחנו מקווים כי אנשי ההוראה היקרים והמסורים, המורים והמורות, המנהלים והמנהלות, הגננות והסייעות וכל העוסקים במלאכת הקודש של חינוך דור העתיד, יזכו לשכר שהולם את ההשקעה האדירה שלהם".
כל העדכונים - חדשות פתח תקוה