משפחת הורוביץ שמתגוררת באשדוד לא תכננה לצאת מהבית בגלל המלחמה, עד שטלפון ממרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקוה בישר את מה שחיכו לשמוע כל כך הרבה זמן: נמצאה תרומת כבד לרפאל. אונת הכבד שנמצאה מתאימה לרפאל נתרמה על ידי משפחתו של החייל עמיחי רובין ז"ל, שמת מפצעיו בקרב עיקש והרואי שניהל מול מחבלים בכפר עזה ביום הראשון ללחימה.
2 צפייה בגלריה
רפאל הורוביץ בבית החולים שניידר
רפאל הורוביץ בבית החולים שניידר
רפאל הורוביץ בבית החולים שניידר
(צילום: באדיבות המשפחה)
רפאל בן ה-8 שהתמודד עם מחלת כבד קשה מאז היותו תינוק, נזקק להשתלה דחופה בשל התדרדרות במצבו, וקיבל כעת את חייו במתנה. לאחר ההשתלה, שעברה בהצלחה, עבר רפאל ליחידה לטיפול נמרץ בשניידר, וכעת הוא מאושפז להמשך טיפול והתאוששות במחלקת ילדים ג', עד שיוכל להשתחרר לביתו.
עמיחי רובין ז"ל היה מהראשונים שהסתערו עם הנשק כאשר החלה המתקפה הרצחנית של מחבלי החמאס. הוא נפגע מקליע בראשו שפגע במוחו, ולמרות זאת המשיך להילחם ולהציל את חבריו שלחמו לצידו עד שהתמוטט. למרות מאמצי הרופאים בהדסה, מותו נקבע. משפחתו של עמיחי ז"ל החליטה לתרום את איבריו, ובזכותה 4 חולים זכו לחייהם מחדש: ריאותיו הושתלו בבן 70, אונת כבד בבן 23, כליה בבת 29, כליה נוספת בבת 7 ואונת כבד נוספת הושתלה בגופו של רפאל. אמו של עמיחי ז"ל אמרה כי "כשעמיחי יצא להציל חיים, הוא לא ידע כמה חיים הוא הולך להציל באמת".

2 צפייה בגלריה
עמיחי רובין ז"ל
עמיחי רובין ז"ל
עמיחי רובין ז"ל
(צילום: באדיבות המשפחה)

קראו גם:

דורית, אמו של רפאל, מסרה כי "משפחת רובין האצילה עשתה מעשה אדיר ומצווה גדולה יותר משמילים יכולות לבטא, וכי כעת פיסה מעמיחי ז"ל נמצאת אצל רפאל, שבן רגע הפך לקרוב משפחה שלהם, והם לשלו".
ד"ר מיכאל גורביץ, מנהל היחידה להשתלות כבד במרכז שניידר לרפואת ילדים אמר כי: "אין מילים לתאר מה מרגיש צוות חדר הניתוח בסיטואציה המורכבת הזו. הידיעה שהחייל הציל חיים בחייו וגם במותו, לא נותנת מנוח. תוך כדי אזעקות, אנחנו עסוקים בהצלת חיים של ילד, ומודים על הזכות שניתנה לנו. כל ילד הוא עולם ומלואו ואנחנו בצד המקדש את החיים, ונלחם על חיי ילדים".
מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל. מאז הקמתו בוצעו למעלה מ- 700 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.