יום כיפור כידוע הוא זמן לחשבון נפש וסליחות וניסיון להתגבר על משקעי עבר. ייתכן כי היום הקדוש היה המועד המתאים לשים קץ לסכסוך שהחל ב־26 באוגוסט השנה בין אוהדי הפועל פתח־תקוה לשדר והפרשן הוותיק, משה פרימו, על רקע התבטאותו במשחקה של הכחולה נגד הכתומים משכונת התקווה.
2 צפייה בגלריה
פרימו. "הבנתי את הטעות"
פרימו. "הבנתי את הטעות"
פרימו. "הבנתי את הטעות"
(תומי הרפז)
למרות התנצלותו של פרימו בטוויטר שלו יממה אחרי התקרית, אוהדי הקבוצה טוענים כי מדובר בהודעה לקונית ומצפים להתנצלות פומבית וכנה. פרימו שבינתיים מושעה עד להודעה חדשה מערוץ הספורט בעקבות אותה תקרית מודה כי טעה ומבטיח כי ברגע שיחזור לשדר יתנצל בפני האוהדים בשידור חי.

"הרגשתי עוול"

לאלו שפחות בקיאים ברזי הסכסוך נספר כי מיד לאחר שער השיוויון הזמני של בני יהודה נגד הכחולים בדקה ה־67 (המשחק הסתיים בניצחון 2:1 דרמטי של הפתח־תקואים), אמר פרימו: "קבוצה שנשכבת על הדשא, זה כדורגל ליגה ז' הפועל פתח־תקוה ומגיע לכם השער הזה".
האמירה הרתיחה לא רק את האוהדים שצפו בשידור אלא גם את יושבי היציע. "הייתי המום מהדיבור שלו והרגשתי עוול", אומר רזי ויטמן, אוהד הקבוצה שמלווה אותה כבר קרוב לשישה עשורים.
קראו גם>>
"נכון, היו בזבוזי זמן במחצית השנייה אבל לא בצורה בוטה אלא כמו כל קבוצה שמובילה. צריך לזכור שהקבוצה לא קיימה הכנה ראויה לעונה הזו ולכן שחקנים נפלו מהרגליים".
אתה חושב שיש מניע כלשהו שגרם לו להתבטא כך נגדכם?
"ודאי. צפיתי במשחקים ששידר בעונה שעברה ולא שמתי לב שהוא יצא כך נגד קבוצות אחרות שנשכבו על הדשא. כאן הוא היה בוטה במיוחד כאילו יש לו כעס אישי.
2 צפייה בגלריה
אוהדי הכחולה. "ההתנצלות הייתה לקונית"
אוהדי הכחולה. "ההתנצלות הייתה לקונית"
אוהדי הכחולה. "ההתנצלות הייתה לקונית"
(אורן אהרוני)
"יכול להיות שזה קשור לקללות שספג תקופה ארוכה עוד ממשחק האבנים ברמלה (משחק שהתקיים בפברואר 2019 ופוצץ לאחר שאבנים הושלכו ליציע אוהדי הפועל פתח־תקוה - מ"ד), שם עשה עצמו כאילו לא ראה איך הכל התחיל".
הוא התנצל בטוויטר.
"ההתנצלות הייתה לקונית כדי לצאת ידי חובה".
בכל זאת, מה יגרום לך לסלוח לו?
"שייצא בריש גלי ויאמר בשידור שהוא טעה ושאין לו שום דבר נגד הקבוצה".
אוהד נוסף ומוכר של הפועל שהעדיף להישאר בעילום שם אומר כי "יש הרגשה של מגמתיות בשידורים של הקבוצה. אחת הסיבות לכך שנשמעות ביציע היא שהבן שלו שיחק לפני מספר שנים במחלקת הנוער של המועדון ולא קיבל הזדמנות".
נפגעת באופן אישי?
"יש תחושה של כעס. הוא פגע בשמה הטוב של הקבוצה. אדם שהוציא התנצלות רפה כזו לא באמת ראוי לקבל את סליחתם של המועדון ואוהדי הקבוצה. האם יש סיכוי לסולחה? אני בספק".
מי שעוד נפגע מדבריו של פרימו הוא המשנה לראש העירייה ואוהד הקבוצה, איתי שונשיין. "הייתי המום למשמע האמירה הזו, במיוחד כשראיתי את המשחק בטלוויזיה עם הבן שלי בן ה־3.5", הוא אומר. "זו אמירה אומללה שלא מתאימה לשדר ברמתו".
בניגוד לעמדת חבריו ליציע, שונשיין נוטה לקבל את התנצלותו של פרימו ואומר: "אני חושב שהוא שדר ששגה. כדורגל זה משחק מאוד אמוציונאלי ואני בטוח שאם היה צריך לשדר את זה עוד כמה פעמים, הוא לא היה אומר זאת, אבל ההתנצלות שלו הייתה צריכה להיות הרבה יותר משמעותית".
מה לדעתך הוא צריך לעשות?
"לערוך למשל מפגש עם נציגות ההנהלה או האוהדים ולומר 'מתנצל, אני מעריך אתכם ולא הייתי צריך לדבר בצורה כזאת'".

"פליטת פה"

בעקבות הסערה שיצרה ההתבטאות במהלך המשחק, פרסם פרימו ציוץ בטוויטר בו כתב בין היתר: "כמובן שאני מתנצל על האמירה ועשיתי זאת כבר אתמול לאחר המשחק, גם להנהלה וגם לאוהדים". אותה התנצלות, כך עושה רושם, לא סיפקה את האוהדים ולא את ערוץ הספורט שהשעה אותו עד להודעה חדשה.
"בלהט השידור לא תיארתי לעצמי שאמרתי משהו חריג", נזכר פרימו. "רק כשאוהדי הפועל חיכו לי ליד הרכב והסבירו לי שהם מאוד נעלבו, הבנתי את הטעות וכבר שם התנצלתי בפניהם. חשוב לי להגיד שזו שפה שנאמרת ברחוב".
אולי דווקא בגלל זה ציפו ממך ליותר כשדר ספורט ותיק ומוערך?
"ברור. לכן אני אומר זו הייתה טעות, פליטת פה ברגע של שידור. מי שלא משדר משחק באדרנלין במשך שעתיים ועושה את זה מאהבה, זה לא יכול לקרות לו. לי זה קרה ולכן התנצלתי".
האוהדים עצמם טוענים כי מדובר בהתנצלות רפה והודעה לקונית. הם מצפים להתנצלות פומבית, אולי אפילו לפגישה בינך לבינם כדי ליישר את ההדורים.
"לא חשבתי על זה אבל הבטחתי לאוהדים שבמשחק הבא שאשדר בליגה הלאומית, אתנצל בשידור חי. בינתיים אני מושעה אז אני לא יודע מתי זה יקרה".
אתה חושב שההשעיה מוצדקת או שהחמירו איתך?
"אני חושב שהחמירו איתי. זו לא חלילה הטרדה מינית או גזענות. נאמרה מילה, מתנצלים וממשיכים אבל ערוץ הספורט לקח את זה קשה יותר ממה שאני חושב והשעה אותי. זו זכותו ואני מקבל זאת בהבנה".
האוהדים טוענים כי הקבוצה לא קיימה הכנה ראויה וזו הסיבה שהשחקנים נפלו מהרגליים.
"שמעתי את הטענות האלו מהאוהדים. אמרתי להם 'אתם צודקים והכל נכון'. הייתה פליטת פה, התנצלתי, וכל טענה מתקבלת".
לדברי חלק מהאוהדים, ההתבטאות נבעה ממשקעי עבר בינך לבין המועדון, אם זה בעקבות שידור משחק האבנים ברמלה ואם זה בעקבות העובדה שהבן שלך שיחק בעבר במחלקת הנוער במועדון ופחות הצליח.
"מעולם לא היה משחק שפוצץ ששודר בצורה כה מקצועית ואינטליגנטית כפי ששודר המשחק המדובר. לגבי הבן שלי, אני לא יודע אם לצחוק או לבכות. הוא עזב את המועדון לפני 12 שנה, אז מי שמעלה את הטענה הזו שיבדוק את עצמו".
תצליח ליישר את ההדורים מול האוהדים?
"אני בסדר גמור איתם. מי שמעדיף להישאר טעון אחרי שהתנצלתי, זו בעיה שלו. מה אני יכול לעשות מעבר לזה? אני לא עושה מפגשים עם אוהדים, זה לא נהוג".
לעדכונים: חדשות פתח תקוה