"מה באת לפה", כתב אוהד הפועל פתח־תקוה לעוז פרץ, "לא רוצים שחקנים של לוזון בהפועל!". אם היינו קוראים התכתבות כזאת בקיץ, היינו יכולים לחשוב שיש פה איום מרומז, אולי אפילו לא ממש מרומז. אפשר היה להרים דיון נוקב על האלימות בכדורגל הישראלי, ששוב מרימה את ראשה.
אבל ההודעה הנ"ל נכתבה ביום שישי האחרון, כמה שעות אחרי שפרץ, חלוץ הפועל פתח־תקוה, כבש צמד בעשר הדקות האחרונות, שהפכו פיגור 1:0 לניצחון 1:2 של קבוצתו על הפועל אשקלון. ברור שמדובר בקריצה וגם פרץ הבין זאת והגיב בצחוק משועשע.
עוז פרץ. ברך נפוחה ולב רחב  | צילום: צביקה ריזעוז פרץ. ברך נפוחה ולב רחב  | צילום: צביקה ריז
עוז פרץ. ברך נפוחה ולב רחב  | צילום: צביקה ריז
(עוז פרץ. ברך נפוחה ולב רחב  | צילום: צביקה ריז)
במועדון כמו הפועל פתח־תקוה, שיש בו יותר דעות מאוהדים ביציע, נולד קונצנזוס חדש בחודשים האחרונים ושמו עוז פרץ.
השבוע דאגו כמה אוהדים להקפיץ פוסטים מחודש יולי האחרון, כשנודע כי פרץ קרוב לחתימה במועדון. אותם אוהדים הכריזו בלהט שכף רגלו של השחקן לא תדרוך בהפועל והציפו סרטון ישן שבו הצטרף לשירת חבריו במכבי פתח־תקוה, אחרי ששרדה בליגת העל במחזור האחרון. כמה מילים לא יפות על הפועל נשמעו שם. אבל גם המקוננים הכי גדולים על הבאתו של החלוץ בן ה־25 למועדון מכים היום על חטא. לא תמצאו הרבה אוהדי כדורגל שיכריזו בפומבי "וואלה, טעינו".
פרץ הפך משחקן של חשדהו וחשדהו (ואין פה טעות) לפייבוריט של הקהל, לצידו של הקפטן רם לוי.
× × ×
כל המהפך הדרמטי הזה של הפועל כמעט ולא קרה. כמה דקות לפני הפנדל, שאותו סחט פרץ בעצמו ותרגם לשער, הוא תוקל בצורה גסה על ידי אוהד עטיה מאשקלון. בקבוצות הוואטסאפ של האוהדים הסתובבה תמונה של ברכו הנפוחה של פרץ בסיום המשחק. קרע אובחן בשריר הארבע־ראשי ובזמן שבהפועל מקווים שלא תהיה זאת היעדרות של למעלה מחודש, פרץ מפנטז על חזרה למגרשים כבר בשבוע הבא, מול קטמון. אגב, למשחק היום מול אום אל־פאחם, נראה שהפועל תגיע בלי חלוצים. אמאדו סוקונה מתח את המפשעה ועומר בוארון, ששבר את ידו, מושעה בכל מקרה בגלל צהובים.
המאמן עמיר נוסבאום ביקש להחליף את פרץ, שדידה על המגרש בקושי רב. שיחק על רגל אחת. החלוץ התעקש ובקבוצה סיפרו כי אין הרבה שחקנים שהמאמן מתייעץ איתם לגבי חילוף שלהם (במצב של פציעה). פרץ היה נחוש להישאר. ובקבוצה גם נתנו לו את הקרדיט לבעוט את הפנדל, שאותו לקח בביטחון וירה לפינה הגבוהה.
שש דקות חלפו, פרץ קיבל כדור מצוין מגל אסולין המחליף ועמד בקצה הרחבה, אחרי קו ההגנה ולפני השוער ליאור חדיריאן. הוא ודאי שקל לעצמו את האפשרויות במהירות ובחר לבעוט כדור שטוח ומדויק ולא לנסות לדלג על רגל אחת לכיוון השער. איך זה נגמר? כולם יודעים.
הפועל חוזרת מפיגור משחק שלישי ברציפות ובכולם עשתה זאת החל מהדקה ה־82. למעשה, את כל שבעת שעריה האחרונים כבשה הפועל בשמונה הדקות האחרונות פלוס תוספת זמן. פרץ חתום על שלושה מהם, המכריעים ביותר – הרביעי מול רמה"ש והשניים מול אשקלון.
חמשת השערים הראשונים שכבש לא הביאו נצחונות, אבל האקס של הלוזונים אחראי על שני הנצחונות האחרונים של הקבוצה (כולל השער היחיד לרשת בני־לוד) ועל שבע משמונה הנקודות האחרונות, שכנראה הצילו לנוסבאום את העונה ואת המשרה.
שערי הניצחון האלה מאפיינים יותר מכל את השחקן. מול לוד, השחקן הכי נמוך במגרש קופץ הכי גבוה ונוגח פנימה כדור קרן, ומול אשקלון הוא כובש פעמיים עם ברך נפוחה. שערים של נחישות, של אמונה, של הקרבה.
× × ×
אם נודה על האמת, רוב השערים שלו לא יככבו במצעד שערי העשור. אלה בעיקר שערים של הרבה תנועה נכונה וריכוז, חומרים שלא מעט מהם חסרים לרבים משחקני הפועל פתח־תקוה.
אפרופו אמונה ונחישות – לקח לפרץ שישה מחזורים פלוס גביע הטוטו לאפס כוונות. פתיחת העונה הייתה מתסכלת מאוד לחלוץ, שראה שני שערים חוקיים שלו נפסלים בשל שריקות מופרכות לנבדלים. בלי שיש לנו נתונים מדויקים, לא יהיה זה הימור גדול לקבוע שפרץ הוא שחקן הפועל שנתפס הכי הרבה פעמים בנבדל, אולי גם בליגה. הוא מהיר, אולי מהיר מדי לעיניהם של קווני הלאומית.
בהפועל מספרים שלא היה ספק גם בתקופה ההיא שימשיך לקבל את הקרדיט. מספרים על שחקן שעובד קשה, שבא כדי להצליח, שלא חתם בהפועל כדי להמשיך בקריירה, אלא כדי להתקדם איתה. שחקן פתוח מאוד לביקורת, שעדיין אוהב ללמוד. שהשחקנים סביבו מאוד אוהבים, בגלל היכולת לשלב בין רוח שטות שמתבטאת בכל יום בחדר ההלבשה לבין מנהיגות מאוד רצינית כשיוצאים מהחדר. והתוצאה? הוא כבר במקום השני בטבלת הכובשים של הלאומית.
את המשחק מול אשקלון סיים עם גוש קרח עצום על ברכו. פרץ התקשה להצטרף לחבריו שחגגו עם האוהדים, אבל הם לא ויתרו לו. הוא קם, קיפץ, מחא כף וחייך חיוך מלא ייסורים.