חלדי (משמאל) עם ניסים קלדרון, היסטוריון הפועל פ"ת. צילום: באדיבות קלדרוןחלדי (משמאל) עם ניסים קלדרון, היסטוריון הפועל פ"ת. צילום: באדיבות קלדרון
חלדי (משמאל) עם ניסים קלדרון, היסטוריון הפועל פ"ת. צילום: באדיבות קלדרון
(חלדי (משמאל) עם ניסים קלדרון, היסטוריון הפועל פ"ת. צילום: באדיבות קלדרון)
אבל כבד ירד היום על משפחת הפועל פ"ת, עם היוודע דבר פטירתו של משה (ג'רי) חלדי, אחד מגדולי שחקני הקבוצה בכל הזמנים בגיל 84.
חלדי יובא למנוחות באוסטרליה, בה שיחק ואימן בעבר ובה גם קבע את ביתו בשנים האחרונות.
חלדי נולד בחיפה בשם משה גנצלסמן. הוא החל לשחק בהפועל חיפה ובגיל 15 עברה משפחתו לרמת גן ואח"כ לכפר מעש והוא עבר לשחק בהפועל, אחרי שמאמנו במכבי ר"ג, אגון פולאק, כוכב הכח וינה, סטר לו במהלך אימון. הוא זעם וב-1952 עבר לקבוצת הנוער של הפועל. ארבע שנים קודם לכן עברתו הוריו את שם המשפחה ל"חלדי".
ניסים קלדרון, היסטוריון הפועל פ"ת, מספר כי את השם ג'רי אימץ השחקן בצעירותו, כששיחק במכבי רמת גן והעריץ את מאמנו שם, ג'רי בית הלוי.
חלדי (בחזית) עם זכריה רצבי ונחום סטלמך זכרם לברכה. צילום: ארכיון ההתאחדות לכדורגל/באדיבות נירה סטלמךחלדי (בחזית) עם זכריה רצבי ונחום סטלמך זכרם לברכה. צילום: ארכיון ההתאחדות לכדורגל/באדיבות נירה סטלמך
חלדי (בחזית) עם זכריה רצבי ונחום סטלמך זכרם לברכה. צילום: ארכיון ההתאחדות לכדורגל/באדיבות נירה סטלמך
(חלדי (בחזית) עם זכריה רצבי ונחום סטלמך זכרם לברכה. צילום: ארכיון ההתאחדות לכדורגל/באדיבות נירה סטלמך)
בעונת 52/53' כבר היה חלדי שחקן הרכב קבוע ולמרות שהיה רק בן עשרים, היה שותף בכיר לאליפות הראשונה של הפועל ב-1955 מעמדת המקשר הימני. שנה לאחר מכן זומן לראשונה לנבחרת ישראל ושיחק בצמד המשחקים המפורסמים מול ברית המועצות, במוקדמת אולימפיאדת מלבורן 1956. במשחק השני, ברמת גן, בישל בועז קופמן לנחום סטלמך את השער ההיסטורי לרשתו של לב יאשין.
חלדי זכה עם הפועל בשלוש אליפויות נוספות ובגביע, לצד 11 הופעות בנבחרת ישראל. ב-1961, בזמן מסע של הנבחרת לפולין, הציע נציג של הכח סידני לרפי לוי, חלוץ מכבי ת"א, להצטרף לקבוצה היהודית וזה התנה את הגעתו בצירופו של חברו חלדי.
בהפועל לא מיהרו לשחררו, אולם בסופו של דבר נסעו השניים וזכו באליפות וגביע המחוזי. בהמשך שיחק חלדי גם בהכח מלבורן וב-1966 שב להפועל ושיחק בעונה הכפולה - 1966/68', שהסתיימה בסגנות ובהפסד לבני יהודה בגמר הגביע. בתום אותה עונה פרש מכדורגל עם 190 הופעות ליגה וארבעה שערים. חלדי אימן במספר קבוצות מהליגה השנייה וב-1973 שב לאוסטרליה ואימן את הכח סידני, אותה הוביל לזכייה באליפות ליגה הכלל-ארצית הראשונה בתולדות מדינת הענק. 📷 הוא עבד בקבוצות מן הליגה השנייה - הפועל אשדוד, הפועל רמלה, הפועל מרמורק – וב-1973 חזר לאוסטרליה והכח סידני הציעה לו לאמן את קבוצת המילואים. חלדי המשיך להתגורר באוסטרליה עד 1997, שב לישראל ובשנים האחרונות חזר והתגורר באוסטרליה, בה יובא, כאמור, למנוחות.
בעיקר בשנים בהן התגורר עדיין בארץ, חלדי היה מעורב בנעשה בהפועל פ"ת ואף השתתף בכמה מההפגנות שערכו אוהדי הקבוצה במחאה על מצבה. היום סיפרו כמה אוהדים כי חלדי תמך מאוד ברעיון הבעלות של אוהדי הקבוצה, שהפך למציאות
הפועל פ"ת פירסמה הודעת אבל על פטירתו של חלדי ובקבוצה ביקשו לשחק הערב (ראשון) במשחק הליגה באשקלון עם סרטים שחורים על חולצות השחקנים והדבר תלוי באישור המנהלת. בכל מקרה, במשחק הבית הקרוב, שייערך ביום שני הבא מול הפועל אום אל פאחם, תערוך הקבוצה טקס לזכרו של משה (ג'רי) חלדי, אחד מהגדולים שלבשו את מדי הקבוצה.