גירמה אמרה. שיאן ישראל. צילום: אורן אהרוניגירמה אמרה. שיאן ישראל. צילום: אורן אהרוני
גירמה אמרה. שיאן ישראל. צילום: אורן אהרוני
(גירמה אמרה. שיאן ישראל. צילום: אורן אהרוני)
עוד הישג גדול לאתלט הכי מצליח שיצא מפתח-תקוה בשנים האחרונות.
רץ המרתון בן ה-31 שבר הבוקר (ראשון) את השיא הישראלי והיה לראשון לרוץ את הריצה הארוכה בזמן של פחות משעתיים ועשר דקות. אמרה רץ את המרתון של פראג וסיים אותו בזמן נהדר של 2:09:54 שעות, שסידר לו את המקום השמיני במרתון כולו.
כזכור, רק בדצמבר האחרון שבר אמרה את השיא הישראלי שקבע מארו טפרי וקבע 2:12:35 שעות במרתון ברלין. השיא החזיק מעמד חודשיים, עד שטפרי החזיר לעצמו את השיא וקבע 2:10:11 שעות.
את המרתון הבוקר החל אמרה במטרה להיות הרץ השני שמבטיח את הכרטיס לאולימפיאדה והוא אכן עשה זאת. אמרה ולונה צמ'טאי, שזכתה במרתון הנשים בפראג וקבעה אף היא שיא ישראלי הצטרפו לשישה ספורטאים קודמים, ובהם גם מארו טפרי, שהבטיחו את מקומם בטוקיו 2020.
אמרה שמר בריצתו הבוקר על קצב כמעט אחיד של 3:03 בממוצע לקילומטר, וחצה את נקודת הציון של 10,000 המטרים הראשונים בתום 30:02 דקות. הוא המשיך ביכולת הנהדרת כשהשעון הראה בחצי הדרך על 1:00:33 דקות וחצה בסופו של דבר את קו הסיום, בתום 2:09:54 שעות.
אחרי ששבר את השיא בפעם הקודמת, הצהיר כי מטרתו הגדולה היא הבטחת המקום בטוקיו, הישג אותו הצליח למלא. ומה יהיה במשחקים עצמם? "בתחרויות האלה יש הרבה הפתעות", אמר, "אני לא יכול להבטיח שאזכה, אבל בטוח שאעשה הכל כדי לייצג בכבוד וגאווה את העיר והמדינה שלי". באותו ראיון סיפר גם על הדרך הארוכה שעשה מהכפר הקטן באתיופיה ועד למקומו כיום - אחד מהאתלטים המובילים בישראל. מומלץ לקרוא בשנית.
גירמה אמרה אמרה נולד במערב גוג'ם שבאתיופיה, ילד רביעי למשפחה בת 6 אחים ואחיות. הוא עלה לישראל עם משפחתו בשנת 2006. בינואר שעבר זכה במרתון טבריה והוכתר כאלוף ישראל. זאת למרות שרק שנה קודם לכן החל לרוץ מרתונים. בריצה הראשונה, מרתון טבריה 2017, זכה במדליית כסף. הוא מתגורר בפתח תקווה, לומד תואר ראשון בחינוך גופני במכללת וינגייט ומתאמן בקבוצת הפועל אתלטי אורן השרון בהדרכת ספורטאי העבר, זוהר זימרו.