"לא עוד מועדון עבורי", אלישע לוי שמח לחזור למכבי פ"ת. צילום: ראובן שוורץ"לא עוד מועדון עבורי", אלישע לוי שמח לחזור למכבי פ"ת. צילום: ראובן שוורץ
"לא עוד מועדון עבורי", אלישע לוי שמח לחזור למכבי פ"ת. צילום: ראובן שוורץ
("לא עוד מועדון עבורי", אלישע לוי שמח לחזור למכבי פ"ת. צילום: ראובן שוורץ)
השורש "ר.ג.ש" על הטיותיו השונות חוזר במילותיו של אלישע לוי, מאמנה של מכבי פ"ת, פעם אחרי פעם. ונראה שהוא באמת מתרגש. המאמן הוותיק, שכבר חגג יום הולדת 60 ועשה הכל בכדורגל הישראלי– שתי אליפויות, הופעה בליגת האלופות, בליגה האירופית, השתתף בגמר הגביע, עלה ארבע פעמים ליגה (כולל עלייה מליגה א' עם בית שאן) וגם ירד ליגה, פותח עוד עונה והוא עדיין, אתם ודאי מבינים, מתרגש כמו ביום הראשון. "ברגע שמתרגלים לפתוח עונה ולא מתרגשים – כבר לא מאמנים כדורגל", סיפר לוי, "כדורגל זה עסק מאוד אמוציונלי ובכל שנה מחדש אני מתרגש. התחושה שלי טובה מאוד וזה מה שאני מלמד את השחקנים שלי – להתרגש".
העונה, השמחה של לוי כפולה. אחרי שלוש שנים, שנתיים מהן בנבחרת ישראל, הוא חוזר לליגת העל ונוחת במכבי פ"ת. "בחרתי לבוא למכבי, כי זה לא עוד מועדון עבורי", מסביר לוי, "בקריירה כשחקן, הכי הרבה שנים שיחקתי במכבי פ"ת, שני הילדים שלי נולדו בפ"ת והחיבור שלי למקום, לעיר ולנפשות הפועלות, גדול מאוד. אני מגיע למקום מסודר, שעובד בצורה מאוד מיוחדת ואחראית, עם שילוב של הרבה שחקנים צעירים לצד ותיקים. זה מתאים לחזון שלי".
החזרה לליגה וסיום הדרך בנבחרת מחייבים את לוי לעשות כמה שינויים."עבדתי באינטנסיביות גבוהה הרבה שנים ומאד נהניתי לעבוד בנבחרת, אחרי שהשגתי כל מה שאפשר בכדורגל והגשמתי את השאיפה של כל מאמן", אמר לוי, "עכשיו אני חוזר לליגה וצריך לעשות בראש לא מעט סוויצ'ים כששבים לעבודה יומיומית".
אם מדברים על הנבחרת, אי אפשר שלא להתייחס למי שתפס את מקומו של לוי בספסל הלאומי – האוסטרי אנדראס הרצוג. "אני מברך את הרצוג ומאחל לו הצלחה", אמר לוי, "כולנו אוהדים של הנבחרת ורוצים בטובתה. אני מקווה שיהיו סבלניים איתו. אין "הוקוס פוקוס" בכדורגל, או איזשהו נוסחת פלא. אני מקווה שהנבחרת תצליח להגיע סוף סוף לטורניר גדול. מ-1970 היו פה מאמנים זרים וישראלים, חלקם הצליחו ואחרים פחות. צריך לתת את הזמן ולהיות סבלניים, זו הדרך היחידה להצליח".
המכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץהמכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץ
המכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץ
(המכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץ)
מכבי פ"ת תפתח את העונה ביום שני במשחק ביתי מול בית"ר ירושלים, אותה בית"ר שהפסידה לה במוצ"ש האחרון 1:3 בקרב האימתני על המקום השביעי בגביע הטוטו. תקופת ההכנה התאפיינה בתוצאות לא יציבות ותנועה דלילה של שחקנים שהצטרפו למועדון. לוי לא מוטרד. "ההכנה נתנה מראה טובה למצבה של הקבוצה", אמר המאמן, "שמרנו על הבסיס של הסגל. מאז שמוניתי למאמן, צירפנו רק שחקן אחד. יש לנו תכניות לקדם את הבסיס הקיים, לשלב כמה צעירים ועל זה לכולם ברור שכדי להיות יותר טובים, צריך להביא עוד 2-3 שחקנים שישפיעו על העומק של הקבוצה. כרגע, הקבוצה נמצאת במקום בו היא צריכה להיות, ביחס לעובדה שהיא עדיין לא שלמה".
חלק התקפי שכולל את לידור כהן, מנור סולומון ויוסי בניון הוא חלומו של כמעט כל מאמן בליגה.
"יש לנו חלק התקפי טוב, אבל ברור שיוסי, מנור ולידור צריכים עוד עזרה וחיזוק. בליגה שלנו, הרבה אוהבים להביא הכי הרבה שחקנים שאפשר, אנחנו עובדים אחרת".
סולומון יכול להגיע למקומות עליהם מדבריו ביחס אליו? לעשות קריירה כמו של בניון?
"עובדים איתו ומנסים להכתיב שקט. הוא מתקדם תוך כדי תנועה, בכל עונה הוא יותר טוב, כובש שערים, עושה הגנה. הוא שחקן צעיר ומאוד כשרוני, שאם יידע לשפר כמה נתונים במשחק, יהיה חזק מנטאלית וגופנית, יוכל להגיע מאוד רחוק. בכדורגל, מאוד חשוב להיות ממוקד מטרה. אם הוא יישאר כזה, יש לו עתיד מבטיח".
"אנחנו קבוצה עם אופי, האמנתי שנוכל להשוות", תומר בנבנישתי בפעולה. צילום: פרטי"אנחנו קבוצה עם אופי, האמנתי שנוכל להשוות", תומר בנבנישתי בפעולה. צילום: פרטי
"אנחנו קבוצה עם אופי, האמנתי שנוכל להשוות", תומר בנבנישתי בפעולה. צילום: פרטי
("אנחנו קבוצה עם אופי, האמנתי שנוכל להשוות", תומר בנבנישתי בפעולה. צילום: פרטי)
ואם מדברים על העתיד, לוי מזכיר פעם אחרי פעם את הרצון של המועדון לתת במה גדולה ככל האפשר לשחקני הבית הצעירים. כשנתבקש לציין שחקן אחד שאליו צריך לשים לב, הוא בחר בכמה. "יש כמה שחקנים מוכשרים מאוד, שלא כולם מכירים – הקשר מוחמד סרסור, שאין לי ספק שיעשה התקדמות ברגע שיחלים מהפציעה, איתי טאקו ותומר בנבנישתי. שחקנים שאולי פחות מוכרים כרגע, אבל יכולים לעשות התקדמות גדולה. סיימנו השבוע את גביע הטוטו וראו שכל השמות שמניתי קיבלו את ההזדמנות ושיחקו".
לאן מכבי פ"ת מכוונת העונה?
"רק כשהקבוצה תהיה שלמה, כשנחתים את השחקנים שאנחנו רוצים ובוחרים בקפידה, נוכל לענות על השאלה הזאת. בינתיים, אנחנו רוצים לשחק כדורגל טוב ונכון, כמו ששיחקנו מול בית"ר ירושלים, מ.ס. אשדוד ובחלק מהדקות מול הפועל ת"א". לסיום, מילה לאוהדים?
"אנחנו אוהבים אתכם ואני בטוח שתבואו, תעודדו ותתמכו. מקווה שנצליח לשמח אתכם ושתהיה לכולנו שנה טובה ומוצלחת".
אוהדי מכבי פ"ת, אלישע לוי קורא לכם. צילום: אורן אהרוניאוהדי מכבי פ"ת, אלישע לוי קורא לכם. צילום: אורן אהרוני
אוהדי מכבי פ"ת, אלישע לוי קורא לכם. צילום: אורן אהרוני
(אוהדי מכבי פ"ת, אלישע לוי קורא לכם. צילום: אורן אהרוני)