השכונה החדשה תמוקם בחלק המזרחי של מתחם המחנה הקיים ותשתרע על שטח של כ- 593 דונם.
בשכונה יבנו 4,000 יח"ד בצפיפות הנעה בין 6 יח"ד לדונם נטו ברצועה הסמוכה לכפר סירקין ועד 48 יח"ד לדונם נטו לאורך הרחוב הראשי.
1 צפייה בגלריה
תכנית מחנה סירקין מזרח
תכנית מחנה סירקין מזרח
תכנית מחנה סירקין מזרח
(צילום: עמוס ברנדייס - אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי בע"מ)
הצפיפות הממוצעת של התכנית הינה כ- 33 יח"ד לדונם נטו, בנוסף לשימושים מעורבים בחלק מתאי השטח. בתכנית גם עוד 250 יחידות דיור מיוחד (דירות קטנות לדיור מוגן או מעונות סטודנטים) וכ- 65,000 מ"ר למסחר ותעסוקה. בתכנית הוקצו שטחי ציבור בהיקף נרחב.
התכנית שאושרה למתן תוקף היא חלק מתכנית הפיתוח של העיר פתח תקוה על שטח המחנה הצבאי "סירקין" המיועד לפינוי. עליו מתוכננות שתי תכניות כאשר השנייה היא סירקין מערב (תמ"ל/ 1076), להקמת 8,000 יח"ד ו-300,000 מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה שאושרה זה מכבר בותמ"ל (ועדה למתחמי מגורים מועדפים).
תכנית סירקין מזרח נותנת דגש על עירוב שימושים, דירות בגדלים שונים (מ- 2 ועד 6 חדרים), מבני ציבור ומוסדות חינוך כולל מוסד אקדמי, מגוון פארקים, שטחי מסחר ותעסוקה ו-250 יח"ד מוגן. התכנית מאפשרת גישה לתחבורה ציבורית עם קירבה לתחנות מטרו עתידיות, שנועדה להקל על הנגישות אליה וממנה.
קראו גם:
הבינוי בשכונה מדורג, החל מבניינים של 3.5 קומות ברצועה הצמודה למושב כפר סירקין בדרום ועד ל- 23 קומות לאורך הרחוב הראשי של השכונה וירידה בדירוג לכיוון מרחב הירקון. לאורך הרחוב הראשי חלק מהבניינים כוללים קומת מסחר במפלס הרחוב (עם ארקדה), קומות תעסוקה, קומות של דירות קטנות ומגדלי מגורים מעל. התכנית מחייבת יצירת תמהיל יחידות דיור, בכדי לאפשר גיוון האוכלוסייה.
התכנית כוללת שטחים פתוחים נרחבים ובהם פארק נחל שילה ברוחב 100 מטר ומעלה, שימור חורשת אקליפטוס גדולה, ציר מרכזי המחבר ביניהם, כיכר עירונית, מגוון גנים ופארקים ברמה מבננית ורצועה ירוקה המפרידה בין הבינוי העירוני למרקם הכפרי של המושב כפר סירקין.
בתכנית ניתן דגש על איכות חיים ועל תכנון צופה עתיד עם טכנולוגיות מתקדמות. כמו כן, ניתן דגש מיוחד לגישה לנוף, לדירות מאווררות, למדרג שטחים פתוחים המקושרים ביניהם, לשטחים ירוקים, לחניות תת קרקעיות, למערכות אשפה מתקדמות, לשבילי הליכה ואופניים, להצללה של המדרכות, לתכנון מנהרות לוגיסטיות כדי להקטין מטרדים של רכבי טעינה ופריקה ופינוי אשפה ואף לתכנון מקומות נחיתה לרחפנים שנועדו לביצועי משלוחים, לתכנון מפרצי עצירה לרכבים אוטונומיים ועוד.
רפי אלמליח מנהל בכיר אגף תכנון ופרויקטים ברמ"י, אני מברך על מתן התוקף לתכנית משמעותית זאת, שקודמה על ידי רמ"י ומשרד הביטחון. מדובר בתכנית נוספת על שטחי מחנות צבא במרכז הארץ המתפנים לטובת שכונות מגורים גדולות. אשר נותנת גם מענה למצוקת הדיור לאוכלוסייה הצעירה ע"י הקצאת דירות קטנות.
התכנית מציעה תכנון בר קיימא מגוון המבוסס על מערך תחבורה ציבורית יעיל, ובה שימושים מעורבים ומגוון גנים ופארקים שיעניקו איכות חיים גבוהה לתושבי השכונה העתידית.
התכנית, בהובלת משרד הביטחון, בשיתוף פעולה עם רשות מקרקעי ישראל, הוכנה על ידי צוות מתכננים ויועצים גדול, בראשות משרד עמוס ברנדייס - אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי בע"מ.