חלי נומדר מורי וניל מורי הם זוג צעיר שעבר הרבה בחיים. הם כבר היו סגורים על תאריך לחתונה כאשר גילו שיש בעיה עם ההריון של חלי. ב-8.4.17, חלי וניל נאלצו לסיים את ההריון שלהם בחודש השביעי בלידה שקטה: "התגלה אצל הילדה מום קשה בסרעפת וזה היה גורם לה לנזק ובעיות בהמשך החיים, מה שלא רצינו שהיא תחווה. לפי כל הבדיקות היא גם לא הייתה שורדת, אז בצער רב נאלצנו לבצע לידה שקטה".
לאחר הלידה השקטה התחילו כל מיני בעיות: "לא קיבלתי מחזור והתחילו בעיות פוריות ואז הבנו שמשהו השתבש. בגלל שהיה לה מום מאוד קשה עשינו בדיקה גנטית והתגלה שיש לה חוסר בכרומוזום X שזה חוסר מאוד גדול ופגיעה באחד הכרומוזומים וזה יכול לשבש גדילה תקינה וגם עובר בתורשה. בעלי ואני ביצענו בדיקות כדי לראות שזה לא משהו שעבר מאחד מאיתנו והתגלה שאותו חוסר בכרומוזום X אכן הגיע ממני. בדיעבד הסתבר שזה באמת פגע לי בפוריות וההריון היה הטריגר לכל הבלאגן הזה. התגלה שאני סובלת מתסמונת נדירה בשם "מוזאיקה של טרנר" שגורמת לכשל שחלתי ולמעשה איבדתי את הביציות".
עוד לפני הלידה השקטה לזוג היו בעיות להיכנס להריון עם מחלתו של ניל, שנאלץ לעבור טיפול כימותרפי שפגע לו בפוריות ולכן הקפיאו את זרעו. המחלה הנדירה של ניל, בכצ'ט, גרמה לו לדלקות בכלי הדם, קרישי דם שהתפשטו לבטן ולמוח והביאה לפגיעה בתפקוד היומיומי שלו.
חלי (25) וניל (31) ביחד כבר 5 שנים. הם התחתנו בחודש מרץ השנה ומתגוררים בשכונת אם המושבות. כעת, משהתגלו הבעיות שלא מאפשרות לזוג להיכנס להריון, הם מצאו דרך אחרת להגשים את החלום: "תרומת ביצית זה תהליך מאוד יקר. עלות של בערך 40 אלף שקלים. מעבר לזה יש המון בדיקות יקרות שצריך לבצע לפני וצריך להכין את הגוף שלי ושל בעלי לתהליך עצמו. אני צריכה לעבור בדיקות בגלל הגיל הצעיר שלי והבדיקות האלה מאוד מייקרות את התהליך. אנחנו עושים את הטיפול בחו"ל כי שם סיכויי ההצלחה גבוהים יותר. אנחנו מחפשים תורמת שתעזור לי להביא לא ילד אחד אלא כמה, כיוון ואנחנו צעירים ולא רוצים לעשות כמה ילדים מתורמות שונות".
לפני שבועיים פתחו הזוג בפרוייקט מימון המונים באתר "giveback" ובו הם מבקשים את עזרת הציבור במימון הטיפולים והבדיקות, שעלותם מגיעה ל-55,000 שקלים.
למה החלטתם דווקא על מימון המונים?
"הייתה התלבטות לא פשוטה בכלל אם להתחיל את התהליך, אם לבקש כסף במימון המונים ולספר את הסיפור שלנו כי זו חשיפה לא פשוטה עבורנו. בסופו של דבר החלטנו לעשות את זה כי באמת לא מצאנו שום דרך לממן את זה. עברתנו תקופה קשה במהלכה לא עבדתי כי לא הייתי יכולה מבחינה נפשית לאפשר לעצמי לעבוד. הגענו למצב הזה שאנחנו נכנסים לבור כלכלי ואין לנו את האפשרות לממן את העסק הזה".
כרגע הפרוייקט עומד על 62% מימון עם 33,929 שקלים, שנתרמו על ידי 245 תורמים. הזוג צריך להגיע בתוך 30 ימים ל100% על מנת שיקבלו את הכסף, אחרת יפסידו הכול: "אנחנו משתמשים בפייסבוק, מפה לאוזן, חברים ושיתופים. הכול מהכל. לא מרפים ורוצים להגיע ליעד".
יש לך משהו שתרצי לומר למי שקורא את זה וחושב לתרום לכם?
"נודה לכל אחד ואחת אשר יתרום ויעזור לנו להגיש את החלום. אני אשמח אם אנשים יירתמו ויעזרו כי בסופו של דבר אנחנו זוג צעיר שרוצה להביא ילדים לעולם. זה הדבר הכי בסיסי שבן אדם יכול לבקש ואצל רבים זה עובד בקלות ולצערי אצלי זה לא. אני אשמח אם אנשים יפתחו את הלב שלהם ויתחברו ויעזרו לנו להגיע למטרה שלנו שזה להביא ילד ולהקים משפחה חמה ואוהבת".
לתרומות לפרויקט של חלי וניל: https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=936