מקרה הרצח של עדיאל תורתי בפתח תקוה הפך לחקירה בינלאומית. הבוקר (חמישי) הודיעה משטרת ישראל כי הושלם הליך הסגרתם של שני חשודים נוספים במעורבות ברצח עדיאל תורתי בפתח תקוה מחודש ינואר השנה. ההסגרה התקיימה הודות לשיתוף פעולה מלא עם משטרת רוסיה ונספח משטרת ישראל ברוסיה.
החשודים בעת ההסגרה (משמאל) ועדיאל תורתי ז"ל | צילומים: דוברות המשטרההחשודים בעת ההסגרה (משמאל) ועדיאל תורתי ז"ל | צילומים: דוברות המשטרה
החשודים בעת ההסגרה (משמאל) ועדיאל תורתי ז"ל | צילומים: דוברות המשטרה
(החשודים בעת ההסגרה (משמאל) ועדיאל תורתי ז"ל | צילומים: דוברות המשטרה)
תחילת הפרשה 20.1.19, אז התקבלה במשטרת ישראל תלונה על היעדרו של עדיאל תורתי בן ה-20 מפתח תקוה. למחרת מצא כוח משטרה את גופתו של תורתי כשהיא קבורה בשטח פתוח בין שכונת פג'ה בפ"ת לבין כפר סירקין.
חקירת האירוע הוטלה על צוות חקירה מיוחד במשטרת ישראל שאיתר, יום לאחר מציאת הגופה, יחידת דיור שנחשדה כזירת העבירה, ברחוב אחווה יעקב בפ"ת. החוקרים שהגיעו ליחידת הדיור מצאו כי עולה ממנה ריח חזק מאוד של חומרי ניקוי והתעורר חשד כי המקום שימש זירה לביצוע העבירות. עוד התברר מהחקירה, כי הדירה עברה ניקוי יסודי, כולל צביעה חלקית של הקירות, הוסרו מושבים מכיסאות ומזרן בדירה נמצא קרוע. בחקירה מורכבת שכללה ניתוח ובדיקת מצלמות האבטחה בכל אזור זירת מציאת הגופה, זיהו החוקרים שני חשודים במעורבות באירוע, קרו גבוריאן בן 22 שנעצר ביום 29.1.19 ואלירן אסקיאס בן 23 שנעצר ביום 1.2.19, שניהם תושבי פ"ת.
פענוח רצח עדיאל תורתי. צילום: מתוך סרטון שהפיצה המשטרהפענוח רצח עדיאל תורתי. צילום: מתוך סרטון שהפיצה המשטרה
פענוח רצח עדיאל תורתי. צילום: מתוך סרטון שהפיצה המשטרה
(פענוח רצח עדיאל תורתי. צילום: מתוך סרטון שהפיצה המשטרה)
עם תחילת חקירת הרצח של עדיאל תורתי, עלה החשד כי מלבד שני החשודים שנעצרו ושנגדם הוגשו כתבי אישום ובקשות מעצר, ישנם שני חשודים נוספים המעורבים ברצח ובשיבוש הליכי חקירה ומשפט. במהלך החקירה התברר כי השניים נמלטו לאומן ובחלוף כחצי שנה נמלטו לרוסיה. עם הגעתם לרוסיה, הם נעצרו ומאז הם במעצר בידי משטרת רוסיה.
מאז, נקטה המשטרה בשיתוף המחלקה הבינלאומית בפרקליטות, במהלכים מאומצים וממושכים, על מנת להביא לאיתורם והבאתם ארצה של שני החשודים לצורך חקירתם. במסגרת זו הוגשה זה מכבר בקשת הסגרה בעניינם לרשויות הרלוונטיות בחו"ל, שכאמור הושלמה היום עם מעצרם בנתב"ג. החקירה מלווה ע"י פרקליטות מחוז מרכז.
מהמשטרה נמסר כי "השלמת הליך ההסגרה היום הינה ביטוי נוסף לפועלה הנחוש של המשטרה, הפרקליטות ושאר רשויות האכיפה ולשיתוף הפעולה ההדוק עם רשויות אכיפה בעולם, אשר אינו תחום בגבולות הזמן. משטרת ישראל תמשיך לפעול למיצוי הדין עם עבריינים וידעו כל מפרי החוק כי ידה של המשטרה משגת בכל זמן ובכל מקום".