מבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחימבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחי
מבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחי
(מבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחי)
מבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחימבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחי
מבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחי
(מבקשי מקלט במתקן חולות. צילום: מוטי קמחי)
עיריית פתח תקוה הודיעה הבוקר (שלישי) כי מבקשי מקלט שישוחררו ממתקן חולות לא יורשו לגור או לעבוד בעיר.
על פי ההודעה, כך הוחלט בעקבות סגירת מתקן חולות ושחרור הכלואים האריתראים והסודנים מהמתקן. ראש עיריית פתח תקוה מגדיר את ההחלטה נבונה ומוסיף כי היא תטיב עם תושבי העיר וכי החלטה זו נובעת מדרישה עיקשת שלו בנושא.
רשות האוכלוסין החלה לשחרר את מבקשי המקלט האריתראים והסודנים שהיו כלואים במתקן חולות, זאת לאחר החלטת הממשלה לסגור את המתקן עד ה-15 במארס, במסגרת מבצע גירוש המסתננים הבלתי חוקיים. בתוך כך, הוחל בשחרורם של מבקשי המקלט המדיני ממתקן חולות.
מדובר במסתננים ששוחררו או ישוחררו בהמשך, מבקשי מקלט מדיני שהגישו את בקשתם לפני ינואר 2018 וטרם קיבלו תשובה בעניינם. לעומתם, אלו שהגישו בקשה למקלט מדיני לאחר ה-1 בינואר מועמדים לגירוש והם יועברו לכלא סהרונים ומשם יועברו למדינה שלישית.
לפי נתוני רשות האוכלוסין, הריכוז הגבוה ביותר של מבקשי המקלט המדיני בישראל מצוי בתל אביב, שם מתגוררים כיום 14,920 מסתננים אריתראים וסודנים. לעומת זאת בפתח תקוה, לפי רשות האוכלוסין, מתגוררים בסך הכל 2,300 אריתראים וסודנים.
במסגרת ההחלטה לסגור את מתקן חולות, נאסר על המסתננים המשוחררים לגור או לעבוד במספר ערים, ובהן גם בעיר פתח תקוה.
ראש העירייה איציק ברוורמן הגדיר את ההחלטה "נבונה ביותר". לדבריו, החלטה זו היא תוצאה של מאבק מתמשך ודרישה בלתי מתפשרת מצדו, למנוע חזרה של המסתננים לעיר פתח תקוה.
"במסגרת הדרישות והמאבק שניהלתי בנושא, דרשתי למנוע את החזרה של המסתננים הבלתי חוקיים לפתח תקוה. מדובר בהחלטה טובה ויעילה מאוד שמטיבה עם העיר שלנו. מדובר בהנחיה חשובה מאוד, לפיה הם לא יוכלו לגור ולא יוכלו לעבוד כאן", אמר ברוורמן.