סערת הכיכר בפתח־תקוה: ראש העירייה, רמי גרינברג, החליט להנציח את הוריו של ראש הממשלה, בן-ציון וצילה נתניהו ז"ל, באמצעות קריאת כיכר על שמם בשכונת הדר גנים ועורר מחלוקת עזה. אין זו הפעם הראשונה שעולות תהיות סביב החלטותיו בנושא, אחרי שבמאי 2019 החליט לקרוא לכיכר ברחוב חיים עוזר על שמו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.
הכיכר שתיקרא על שם הורי נתניהוהכיכר שתיקרא על שם הורי נתניהו
הכיכר שתיקרא על שם הורי נתניהו
(צילום: ריאן)
הפעם החליט גרינברג להנציח את הוריו של בנימין נתניהו, והביקורת לא איחרה מלהגיע. הטענה העיקרית היא שראש העירייה, מנסה להעלות את מניותיו ולזכות באהדתו של נתניהו, כשגם העיתוי, עם תחילת ההליך המשפטי נגד האחרון, מעורר סימני שאלה.
עם זאת, התומכים במהלך משוכנעים כי מדובר במעשה "ראוי, נכון וצודק".

"גימיק זול"

"זו נראית פעולה יפה לצורך יחסי ציבור, אבל רבים בציבור מאסו בגימיקים שאינם מוליכים לשום מקום, אלא אם כן יש רצון של ראש העירייה לסלול את דרכו לליבו של ראש הממשלה", אומר תושב הדר גנים. "ראינו זאת גם בכיכר טראמפ. זה גימיק זול נוסף שלא באמת מקדם או משפר את ההסתכלות על העיר פתח־תקוה בכלל.
"אני חושב שאם כבר מנציחים אותם, כדאי לעשות זאת במקום שמזוהה עם פעילותם. לצורך העניין במוסד לימודי כלשהו, כמו מכללת פתח־תקוה או משהו בסגנון. לתפוס איזו כיכר שנחשבת לצדדית ולעשות את הדבר הזה זה נראה אפילו מבייש במידה רבה. אני לא יודע אם בני משפחת נתניהו לא נפגעו מהמהלך מאחר והדרך הזו לא באמת משקפת או נותנת הערכה לגבי פועלם. פתח־תקוה איבדה לא מעט אנשים, בין אם חיילים ובין אם גיבורים אחרים, שמתו למען המדינה או שתרמו רבות לעיר. אולי היה ראוי להנציח אותם קודם".
תושב אחר מוסיף: "בשכונה שנחשבת לדתית לאומית וחרדית היה ראוי לבחור שם אחר שיותר מתאים לאזור. פתאום גם העירייה מבצעת עבודות גינון בכיכר ובסביבתה, כמו גם סלילת הכביש שמקיף אותה מחדש. צריך להבין שמדובר על כיכר שרק לא מזמן נסללה וכבר דואגים לשדרג אותה, בזמן שרחובות סמוכים במצב נוראי, שלא נדבר על השכונות הסמוכות עמישב ושעריה שבהן הרחובות והכבישים נראים זוועה".
בתגובה להחלטה לא מעט תושבים התבטאו ברשתות החברתיות בצורה תוקפנית יותר, כשטענו כי גרינברג פועל מתוך חנפנות. חלק אף תהו בציניות מתי יוקמו כיכרות שרה או יאיר נתניהו. גם מספר אנשי אופוזיציה השמיעו את קולם בנושא, כשסיעת הביצועיסטים בראשות אורי אהד הביאה מנגד לאישור ועדת השמות את הנצחתם של שמעון פרס, אריאל שרון, והרב אליהו בקשי דורון ז"ל, "שבפועלם מסמלים את בניית הארץ על מגוון אוכלוסיותיה".
בנציון וצילה נתניהו ז"לבנציון וצילה נתניהו ז"ל
בן-ציון וצילה נתניהו ז"ל
(צילום: לע"מ)
אהד מוסיף כי "אני נותן לזוג נתניהו ז"ל את כל הכבוד הראוי להם. בן-ציון תרם רבות, בין היתר לאינציקלופדיה העברית, ולגברת נתניהו היו שורשים בפתח־תקוה. הבעיה שלנו היא לא במונצחים, אלא בתהליך".
תסביר.
"הנצחה היא לא מטבע עובר לסוחר. אדם או גוף שמנציחים אותו צריך לייצג ולסמל משהו. אנחנו לא ממעיטים בערכו של כל אדם שהונצח בעיר, אבל אנחנו כן רואים שבעבר, עד תחילת הקדנציה הזו, ועדת השמות הייתה יושבת שעות על כל מונצח ומונצחת ועל האופן שבו יונצח או תונצח. בקדנציה הנוכחית אנחנו רואים זילות, לא של המונצחים חלילה אלא של התהליך.
"אנחנו חושבים שפתח־תקוה חייבת קצת יותר כבוד לתושבים שלה ולדור שאנחנו מגדלים. הכבוד יבוא לידי ביטוי בהליך הנצחה נכון וראוי של אישים ושל ערכים שמסמלים משהו, ולכן החלטנו להביא את השמות האלו".

"נכון וצודק"

לצד טענות לחנופה מיותרת של ראש העירייה יש גם מי שחושב אחרת ומשוכנע כי מדובר בצעד ראוי. "פרופ' נתניהו ורעייתו זכרם לברכה תרמו רבות למדינה בידע ובמורשת שלהם", אומר תושב העיר ממתפקדי הליכוד. "הם גידלו שלושה ילדים לתפארת ואני חושב שההחלטה להנציח את זכרם כאן ראויה מאוד. ברחבי העיר מונצחים לא מעט סופרים ואנשי רוח, אז אין סיבה שלא יקראו גם על שמם".
ומה בנוגע לטענה כי ראש העירייה מנסה לזכות באהדתו של בנימין נתניהו?
"זה לא נכון. יש אנשים נוספים שרמי מנציח אותם שלא קשורים לביבי, כמו בכיכר צוותי הרפואה שנחנכה לאחרונה, וכיכר סמי פרג' שאין להם קשר לביבי. פתח־תקוה זו מושבה שבה גדלה אימו של ראש הממשלה ותמיד הוא מזכיר את הקשר שלו לעיר בביקוריו כאן. כך שמדובר בצעד לגיטימי שלא נעשה מתוך חנפנות".
המיקום ראוי לדעתך?
"המיקום עצמו לא רלבנטי, העיקר להנציח אותו ושיזכרו אותם. זה לא משנה אם זה במרכז העיר, באזור התעשייה או בכיכר בהדר גנים".
תושב אחר שמזוהה אף הוא עם סיעת הליכוד טען כי "כל הביקורות מגיעות ממבקריו של ראש העירייה באופן תדיר. יש קבוצה קטנה בעיר שמונעים מאינטרסים שונים. מיום היבחרו ולא משנה מה הוא יחליט, תהיה להם ביקורת. אני חושב שהמהלך הזה לגיטימי וראוי מאוד. אם תיקח את כל השמות שהונצחו בעיר תראה דמויות מכל גווני הקשת הפוליטית וההיסטורית, לרבות רבנים ואנשי שמאל".
אתה לא חושב שיש קשר בין היותו איש ליכוד לבין ההנצחה של טראמפ והורי ראש הממשלה?
"אני חושב שאת כיכר טראמפ הוא חנך מתוך אידיאולוגיה כשהבין את גודל תרומתו של נשיא ארצות הברית למען ישראל. הפעולות שעשה בנוגע לירושלים ורמת הגולן מצדיקות כיכר על שמו, ואפילו מטעם האופוזיציה אין חולק על זה. אם הכיכר או בלי הכיכר, רמי פעיל ליכוד כבר שנים רבות עוד בטרם הייתה לו היכרות אישית עם ראש הממשלה, כך שאני לא חושב שהוא מנסה למצוא חן בעיני אף אחד.
"אני חושב שהוא עושה את הדברים מתוך מחשבה נכונה ואידיאולוגיה. מותר לו כראש עירייה להציע רעיונות להנצחת שמם של אנשים חשובים שנמצאים בצד הימני של המפה. הרי אם היה מחליט להנציח את רבין או את פרס בדרכים נוספות, אף אחד לא היה מדבר. אבל בגלל שזו משפחת נתניהו יש ביקורת. אני חושב שהמעשה הנוכחי ראוי, נכון וצודק".

גרינברג: "עושה ומוקיר"

לשכת ראש העירייה: "האספלט הסובב את הכיכר היה תקול במספר נקודות ולאחר תיקונים זמניים שבוצעו במקום הוחלט לאחרונה לערוך שיפוץ מסביב לכיכר בלבד. זאת לצד העבודות שהעירייה ביצעה לשידרוג הכבישים באזור. בשכונת הדר גנים מונצחות דמויות תורניות לצד אלה שהטביעו חותם בתחומים אחרים כמו אריה בן אליעזר, חנה רובינא ועוד. בנוסף לאישים החשובים הללו, יונצחו גם, בין היתר - היסטוריון וחוקר יהדות ואישתו הנימנת על ותיקי המושבה.
"בנוגע לטענותיו של אורי אהד, בניגוד לאופן ההתנהלות של הנהלת העיר הקודמת, שלא הקדישה את הכבוד הראוי לאנשי העשייה הראויים ולא היה מעניינם נושא ההנצחה, עם כניסתו של ראש העירייה, רמי גרינברג לתפקיד, הונצחו עשרות אישים אשר הטביעו חותם על תושבי פתח־תקוה ובכלל. הליך ההנצחה נעשה בכפוף לאישור ועדת השמות וההנצחה העירונית ומועצת העיר.
"בתוך כך, בין האישים החשובים אשר הונצחו בעיר לאחרונה נמנים חללי נצר אחרון יהדות יוון, ראשי העירייה לשעבר, דב תבורי ויצחק אוחיון ז"ל ועוד. לצד אלו שהונצחו יש עשרות שיונצחו בקרוב אחרי שאושרו בוועדת השמות והנצחה. כפי שניתן להבין, יש חברי מועצה פופוליסטים ששלושים שנה נמצאים בתפקיד ולא העבירו שם אחד להנצחה. לעומתם יש מי שעושה ומוקיר תודה לאישים שעיצבו את הציבוריות הישראלית ותושבי העיר בפרט"