יהל לנדאו, בת 11 מאלקנה, הגיעה למרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית לפני כשבועיים במצב מסכן חיים, לאחר שאיבדה את ההכרה בביתה.
2 צפייה בגלריה
יהל עם צוות הסיעוד של היחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר
יהל עם צוות הסיעוד של היחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר
יהל עם צוות הסיעוד של היחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר
(צילום: דוברות שניידר)
לאירוע קדמו כאבי ראש חזקים מאד עליהם יהל התלוננה. הצוות הרפואי שראה את יהל החליט לבצע CT ראש, וכך היא אובחנה עם מפרצת מוחית – מצב מסוכן ונדיר בקרב בני גילה. מיד לאחר האבחנה, יהל הובהלה לניתוח חירום, שבסופו של דבר הציל את חייה. הניתוח כלל הכנסת צינורית לחדרי המוח בעזרת מערכת ניווט, שניקזה את הדם ושיחררה את הלחץ בראש.
מפרצת במוח היא למעשה קרע של כלי דם במוח שגורם לדימום. מדובר באירוע נדיר מאוד בקרב ילדים, בעוד שמפרצות אצל מבוגרים שכיחות יחסית. 2%-4% מהאוכלוסייה סובלים ממפרצות אך רובן לא יתפרצו לעולם. הסיבות למפרצת הן לרוב זיהום, מחלה גנטית שמחלישה את כלי הדם במוח או חבלה אך במקרה של יהל לא אותר אף אחד מהגורמים הללו ומדובר בילדה בריאה לחלוטין.

2 צפייה בגלריה
בית החולים שניידר
בית החולים שניידר
בית החולים שניידר
(צילום: גיל לרנר)

מספר יוסי לנדאו, אביה של יהל: "היא היתה בבית עם אשתי והתעלפה ופינינו אותה באמבולנס לשניידר. לאט-לאט היא שבה להכרה אבל המצב שלה החמיר והיא התחילה להיות מבולבלת. אחרי בדיקות הבינו שמדובר במפרצת והכניסו אותה לניתוח חירום. יהל היא ילדה בריאה וזה נחת עלינו משום מקום. אנחנו מודים מאד לצוות הרפואי שהציל את חייה. קיבלנו את החיים שלה במתנה ליום הולדתה ה-11 שחל בדיוק עכשיו".

קראו גם:

לדברי ד"ר עידו בן צבי, נוירוכירורג בכיר במרכז שניידר לרפואת ילדים: "אופי הכאב עליו התלוננה יהל החשיד ולכן ביצענו לה CT מוח וראינו דימום ברקמת המוח שאופייני למפרצת. CT נוסף עם חומר ניגוד אישש את האבחנה. רצינו להתקדם לצנתור על מנת לסגור את המפרצת, אך מצבה החמיר - היא התדרדרה ונעשתה מבולבלת ושקועה. לכן, חזרנו על הדמיה שהראתה הרחבה בחדרי המוח, ככל הנראה בגלל הדימום, מה שיצר לחץ משמעותי בראש - זהו מצב מסכן חיים.
"בעקבות המצב, היא נלקחה בדחיפות לחדר ניתוח לשם ניקוז הלחץ, ורק לאחר שהוא ירד והיא יצאה מכלל סכנה, היא נלקחה לצנתור לסגירת המפרצת. יהל תהיה במעקב, כדי שנוכל לוודא שלא נוצרות לה עוד מפרצות בזמן הקרוב".
ד"ר בן צבי ביקש עוד למסור להורים: " אם הילד מתלונן על כאב ראש קיצוני, חזק מאוד כלומר מאפס למאה - גשו למיון, זה בהחלט סימן מחשיד".