דורבן בעקב, הידועה גם בשם דורבן ברגל, היא תופעה נפוצה המתארת נוכחות של זיז בולט בקדמת עצם העקב או דלקת על הרצועה התחתית של כף הרגל הנאחזת באותו אזור. במאמר זה נפרט לגבי הגורמים לתופעה זו, הסימפטומים המתלווים אליה ודרכי הטיפול האפשריות.
1 צפייה בגלריה
מרכז פיזיותרפיה צהלה
מרכז פיזיותרפיה צהלה
מרכז פיזיותרפיה צהלה
(צילום: מרכז פיזיותרפיה צהלה)
הגורמים לדורבן בעקב
דורבן בעקב היא תופעה נפוצה במיוחד בקרב אנשים בגילאי 40 ומעלה. לפי ההערכות כ-20 אחוז מהאוכלוסייה יסבלו בשלב כזה או אחר מהתופעה. דורבן ברגל הוא תוצר של משקעי סידן אשר הצטברו על האזור הקדמי בעצם העקב ובכך מובילים להיווצרות זיז גרמי בקדמת עצם העקב. חשוב לציין כי במרבית המקרים התופעה אינה גורמת לכאבים בכף הרגל ולא תוגש כלל ולכן גם לא מצריכה טיפול.
כיצד תדעו אם אתם סובלים מדורבן בעקב
כאמור, על פי רוב דורבן בעקב היא תופעה ללא תסמינים בולטים. עם זאת, ישנם מקרים בהם התופעה מלווה בסימפטומים הבאים:
• נפיחות באזור קדמת העקב, אשר עלולה להיות מלווה באדמומיות, נוקשות, ותחושת חום.
• כאבים באזור העקב, קדמת העקב וקשת כף הרגל – במקרים מסוימים מדובר בכאבים חלשים ולא ממוקדים, אך במקרים אחרים מדובר בכאבי דקירה עזים מלווים בתחושה של עצם זר החודר לחלק הקדמי של העקב.
• כאבים המתפשטים לאזורים אחרים בכף הרגל – במקרים בהם הכאב נמשך לאורך תקופה ארוכה הכאבים עלולים להתפשט לאזורים אחרים בכף הרגל.
• כאבים חולפים ושבים – כאבים הנובעים מדורבן ברגל, לעיתים רבות אינם קבועים ונוטים להופיע בזמנים מסוימים, כגון קימה לאחר שינה או ישיבה ארוכה. במידה דומה כאבים אלו יכולים להופיע לאחר פעילות גופנית מאומצת. עם זאת, חשוב לציין כי לפעמים כאבים המתלווים לדורבן ברגל מופיעים גם ללא "טריגר" מסוים הגורם להם.
דרכי הטיפול בדורבן בעקב
במידה ואתם סובלים מהתסמינים שתוארו לעיל, ישנן מספר דרכים אפשריות לטיפול בתופעה:
• פעולות מקלות – על מנת לצמצם את הכאבים הנובעים מדורבן ברגל, ניתן לנקוט במספר צעדים בסיסיים: התאמת מדרסים, הפחתה בפעילויות ספורטיביות המייצרות עומס על כפות הרגליים כגון ריצה. הימנעות מעמידה ממושכת על הרגליים והצמדת קרח לאזור הכואב בעקב מספר פעמים ביום למשך 10 דקות לפחות.
• פיזיותרפיה – טיפולי פיזיותרפיה יכולים להקל משמעותית על הכאבים הנובעים מדורבן ברגל וכוללים מגוון של פעילויות שונות כגון: תרגילי מתיחות לשרירי השוק האחריים, תרגילי גמישות, תנועה וחיזוק למפרקי ושרירי כף הרגל. בנוסף לכך, הפיזיותרפיסט משתמש בשיטות טיפול נוספות כגון: עיסוי הרקמה באזור העקב, חבישה מקלה של כף הרגל, דיקור יבש, טיפול בגלי הלם, אולטראסאונד וחשמל להורדת כאב (TENS).
• נטילת משככי כאבים ותרופות אנטי דלקתיות.
• טיפול ניתוחי – מדובר בניתוח להסרת הזיז הגרמי בעצם העקב. חשוב לציין כי טיפול ניתוחי הוא בגדר "המוצא האחרון" ומומלץ לפנות לאפיק זה רק במידה והטיפולים השמרניים לא הובילו לתוצאה המיוחלת.
התייעצו עם אנשי מקצוע
במידה ואתם חשים כאבים, חשוב לפנות בהקדם אל הגורמים המקצועיים הרלוונטיים (אורתופד, פיזיותרפיסט) על מנת לקבל ייעוץ הולם לגבי דרכי הטיפול והמניעה הנכונים עבורכם.