הרב עובדיה יוסף ואוריאל בוסו. צילום: באדיבות בוסוהרב עובדיה יוסף ואוריאל בוסו. צילום: באדיבות בוסו
הרב עובדיה יוסף ואוריאל בוסו. צילום: באדיבות בוסו
(הרב עובדיה יוסף ואוריאל בוסו. צילום: באדיבות בוסו)
בסיעת ש"ס בפתח תקוה מביעים זעזוע בעקבות תגובות לפוסטים שעלו לפייסבוק, שבהם הושווה הרב עובדיה יוסף לצורר הנאצי אדולף היטלר.
הרקע לסערה הוא ההתנגדות להחלפת שמו של רחוב ועד ארצות בעיר לרחוב על שם הרב עובדיה יוסף. כפי שפורסם השבוע במיינט פתח תקוה, תושבים וצאצאים של ניצולי שואה מתנגדים לשינוי השם של המוסד היהודי-פולני שמזוהה עם יהדות אשכנז.
צילום: מתוך הפייסבוקצילום: מתוך הפייסבוק
צילום: מתוך הפייסבוק
(צילום: מתוך הפייסבוק)
באחת התגובות לפוסטים שעלו בנושא בפייסבוק כתב תושב חילוני לאדם חרדי: "אתה והרב עובדיה היטלר בן מוישלה או איך שלא קוראים לו. אתם רק יודעים לקחת ולכרסם את המיסים של כולם. אתם הורסים כל דבר טוב. בעיקר את הבית שלכם".
בתגובה אחרת כתבה תושבת העיר: "טוב שלא החליפו את השם של הרחוב להיטלר וזהו".
בעקבות הדברים, פרסם ממלא מקום ראש העירייה וראש ש"ס בפ"ת אוריאל בוסו הודעה מיוחדת: "אני מזועזע מההסתה הפראית וההשתלחות הנבזית כנגד המגזר הדתי והחרדי בעיר, בעקבות ההחלטה להנציח רחוב על שמו של אחת מדמויות ההוד במאה האחרונה - הרב עובדיה יוסף. אין זה סוד כי בתקופת טרום בחירות ההסתה כנגד המגזר הדתי והחרדי בעיר מקבלת ביטוי ומשנה תוקף. נדמה כי בשם הפילוג הפוליטי הותר הרסן ואין גבול לקיטוב ולהסתה המכוונת. אני מצפה מנבחרי הציבור העומדים מאחורי הפעילים האנטי-דתיים, לגנות את האמירות הקשות הללו ולגבות את הנצחת שמו של הרב עובדיה יוסף בפתח תקוה".
צילום: מתוך הפייסבוקצילום: מתוך הפייסבוק
צילום: מתוך הפייסבוק
(צילום: מתוך הפייסבוק)
בוסו מוסיף: "העיר פתח תקוה, כמו רשויות רבות אחרות, בחרה להנציח את אחת מדמויות ההוד של המאה האחרונה שללא ספק הטביעה חותם של ממש בעם היהודי בכלל, וביהדות ספרד בפרט, בוודאי לא פחות מכל אנשי הציבור שעל שמם נקראים רחובות ואף יותר מרכזיים. בנוסף לכל פועלו, כיהן הרב עובדיה יוסף כדיין בבית הדין הרבני בפתח תקוה וגר בעיר, כך שבוודאי שחלה עלינו מחוייבות לספר לדורות הבאים ולכבד את זכרו בקריאת רחוב על שמו".
רחוב הרב עובדיה יוסף בפתח תקוה. צילום: מתוך הרשת החברתיתרחוב הרב עובדיה יוסף בפתח תקוה. צילום: מתוך הרשת החברתית
רחוב הרב עובדיה יוסף בפתח תקוה. צילום: מתוך הרשת החברתית
(רחוב הרב עובדיה יוסף בפתח תקוה. צילום: מתוך הרשת החברתית)
גם ירון קדושים, פעיל ציבור חרדי שמתגורר בעיר, נדהם מהתגובות ברשת החברתית: "אני מזועזע עד עמקי נפשי. כאב לב עצום. יש שני דברים שהם קודש, לא נוגעים בהם. גזענות ואפליה חברתית לסוגיה השונים, ותוצר הגזענות, השואה. אני עוסק במחקר השואה שנים רבות. הנושא הזה הוא טאבו. לא נוגעים בו. שום דבר לא דומה ולא בר השוואה לאירוע הזה ולרוצחים השפלים שחוללו אותו. כך גם שום דבר לא מצדיק גזענות או אפליה חברתית. משום סוג שהיא. מסוכן וחמור".
איך הרגשת כשראית את ההשוואה בין הרב עובדיה יוסף להיטלר?
"התחושה צורבת, מזעזעת ומזוויעה. מספר אנשים מחו על כך בפוסט, אך רק מעטים. האחרים קראו, עודדו להסתה, השמיצו, ופגעו בקדוש למיליוני יהודים בעולם. הכבוד ההדדי הוא חובה אנושית בסיסית. בטח לכבד את היקר למיליוני יהודים. בלוויתו של הראשון לציון הרב עובדיה זצ"ל, נכחו כמיליון יהודים בלי עין רעה. חילוניים, דתיים וגם חרדים".
קדושים ביקש להוסיף קריאה לציבור הרחב: "אל תקרעו אותנו לגזרים. בחירות או לא, אין הצדקה לשנאה. שנאה זה לא פוליטיקה".