התערוכה "מסיפורי בית אחד" המוצגת בימים אלו במוזיאון פתח תקוה, עוסקת בהקמת בית יד לבנים בפתח תקוה באמצעות חפצים שנאספו, מסמכים ויצירות אמנות שמוצבים בחדר המשחזר את משרדו של ברוך אורן, מנהלו הראשון של בית יד לבנים וחתן פרס ישראל.
יומן עבודה של החייל אריה ישראלית, 1948. באדיבות מוזיאון פתח תקוהיומן עבודה של החייל אריה ישראלית, 1948. באדיבות מוזיאון פתח תקוה
יומן עבודה של החייל אריה ישראלית, 1948. באדיבות מוזיאון פתח תקוה
(יומן עבודה של החייל אריה ישראלית, 1948. באדיבות מוזיאון פתח תקוה)
אופן הגעתן של חלק מיצירות האמנות לאוסף המוזיאון טומן בחובו סיפורים אנושיים מרתקים. כמותן כך גם המוצגים השונים שהגיעו אליו ממגוון מקורות – יש שנמסרו ביד רועדת של אם שכולה ששמרה מזכרת מבנה, יש שהובאו על ידי לוחם מן הקרב או השבי, יש שהוגשו על ידי בני קיבוצים ויש כאלה שברוך אורן עצמו חיפש עד שמצאם באתרי קרב שונים. כשהובאו אלה לבית יד לבנים – מן העבר הקרוב והרחוק – נשזרו סיפוריהם בצרור הסיפורים, כחלק מן המסכת המסופרת ב"בית".
מפתח ארון מספינת המעפילים פאטריה, 1939. באדיבות מוזיאון פתח תקוהמפתח ארון מספינת המעפילים פאטריה, 1939. באדיבות מוזיאון פתח תקוה
מפתח ארון מספינת המעפילים פאטריה, 1939. באדיבות מוזיאון פתח תקוה
(מפתח ארון מספינת המעפילים פאטריה, 1939. באדיבות מוזיאון פתח תקוה)
חזון זה של בית יד לבנים הדריך את אוצרת התערוכה, סיגל קהת קרינסקי, בעבודה על התערוכה, שהיא מחווה ליום הולדתה ה-140 של פתח תקווה. המבקר בגלריית האוסף מוזמן לחדר, המדמה את משרדו של ברוך אורן, מנהלו הראשון של בית יד לבנים החל מ- 1953, ב"בית". זוהי מעין "קפסולת זמן", שבה מתקיים דיאלוג בין החפצים והיצירות מראשית הקמת ה"בית" לבין עבודות אמנות עכשוויות, רובן ככולן מאוסף המוזיאון. בהעמדה זו של הרחוק מול הקרוב יותר, מתלכדים הסיפורים והנרטיבים השונים של העבר וההווה, הישן והחדש. בגלריה העליונה מתרחבים המעגלים לקשרים בין ברוך אורן ופעולות ה"בית" לבין עלילות ראשוני פתח תקוה, אמניה ויצירותיהם.
"עמנואל הטייס" פסל של יעקב לוצ'נסקי. באדיבות מוזיאון פתח תקוה"עמנואל הטייס" פסל של יעקב לוצ'נסקי. באדיבות מוזיאון פתח תקוה
"עמנואל הטייס" פסל של יעקב לוצ'נסקי. באדיבות מוזיאון פתח תקוה
("עמנואל הטייס" פסל של יעקב לוצ'נסקי. באדיבות מוזיאון פתח תקוה)
מעצם טיבם של המוצגים ככרוכים בסיפורים ובזיכרונות, מהדהדת התערוכה שאלות על אודות מעמדם של חפצים כאובייקטים בתצוגה מוזיאלית, מחשבות על אמנות וא-אמנות, על המחקר הארכיוני ועל הפעולה האמנותית בתחום מבנה המוזיאון.
התערוכה תוצג עד ה 31.5. שעות פתיחה: ב', ד', ו', שבת 14:00-10:00 , ג', ה' 20:00-16:00. כניסה: 20 שקלים, בימי שבת הכניסה בחינם.