כמעט עשור שהפועל פתח־תקוה לא בליגה הבכירה או במקום הראוי למועדון מפואר עם אלפי אוהדים בעיר הרביעית בגדולה בישראל.
6 צפייה בגלריה
היציע הכחול. המונים מגיעים גם למשחקי החוץ
היציע הכחול. המונים מגיעים גם למשחקי החוץ
היציע הכחול. המונים מגיעים גם למשחקי החוץ
(אורן אהרוני)
יתרה מכך, רק נס השאיר את הקבוצה, אחת הקבוצות המעוטרות במדינה, בליגה הלאומית ומנע ממנה לרדת לראשונה בתולדותיה לליגה א'.
אחרי עוד הפסד המעיד על חוסר יציבות, בדקנו האם למועדון עם עבר כה עשיר יש בכלל עתיד במתכונתו הנוכחית, ומה חושבים על כך האוהדים, בעיקר לאור היכולת הלא יציבה שהם רואים על כר הדשא.

"המשקיעים נרתעים"

ההיסטוריון הלא רשמי של המועדון והאיש שמלווה את הקבוצה למעלה מ־70 שנה, ניסים קלדרון, נשמע מיואש. "לצערי, מה שקורה בתקופה האחרונה בפרט ובשנים האחרונות בכלל נובע מכך שלא הייתה מחלקת נוער כמו שצריך", הוא מסביר.
קראו גם>>>
"היה לי חלק בתקופה היפה כמנהל מחלקת הנוער וממה שקורה היום הזהרתי כבר לפני 20 שנה. בימי האליפויות, התקופה היפה של חיי, השחקנים גדלו במועדו במחלקות הנוער. פתח־תקואים בדם ובנפש, שעד היום נפגשים. ההחלטה לשחרר שחקני בית ולמכור אותם לקבוצות אחרות הרסה את מחלקות הנוער.
6 צפייה בגלריה
ניסים קלדרון. "ההחלטה לשחרר שחקני בית ולמכור אותם לקבוצות אחרות הרסה את מחלקות הנוער"
ניסים קלדרון. "ההחלטה לשחרר שחקני בית ולמכור אותם לקבוצות אחרות הרסה את מחלקות הנוער"
ניסים קלדרון. "ההחלטה לשחרר שחקני בית ולמכור אותם לקבוצות אחרות הרסה את מחלקות הנוער"
(פרטי)
"היא כבר לא תחזור להיות מה שהייתה, אולי בעתיד מישהו ייתן דגש על כך ושחקנים מוכשרים שיגדלו במחלקת הנוער ישחקו בבוגרים כי זה העתיד של הפועל פתח־תקוה.
"אני חושב שכל הקבוצות פה בארץ, במיוחד אנחנו, בנויים על שחקנים זרים מכל מיני מדינות שבגדול זרים לכדורגל. הם לא ברמה מספיק טובה. אנשים שרוצים ורצו להשקיע, נרתעים. הם רואים מה שעשו למאיר שמיר בזמנו ולא רוצים להגיע בגלל זה. כל מי שמשקיע כאן צריך להגיד לו תודה".
איזה עתיד אתה צופה למועדון?
"אני מאמין שבסופו של דבר הגלגל יסתובב וילמדו את השגיאות שעשו במשך שנים. מישהו צריך להתעורר ולהבין שבימיה הטובים של הקבוצה היו לה רק שחקנים תוצרת בית.
"בכל התקופה הזאת היינו משפחה אחת גדולה. אני מקווה מאוד שבעתיד נראה את הפועל פתח־תקוה חוזרת לכותרות וליכולת שאנחנו גדלנו עליה".
בן דורו של קלדרון ואוהד שרוף וותיק של הקבוצה מאז 1955, משה סיגאוי, משתף אף הוא: "את העבר עם חמש האליפויות הרצופות אי־אפשר להחזיר. בשנות התשעים הייתה קבוצה נהדרת. גנבו לנו את האליפות עם פסילת שני שערים בטענה לאופסייד שלא היו והפסדנו את התואר.
"אחרי זה התחלנו פה ושם להתערבב עם בעלים, ומי שניהל את הקבוצה לא עשה את זה כמו שצריך והתדרדרו לליגה הלאומית. השנה רואים קבוצה קצת יותר טובה מהעונה שעברה שהייתה איומה. יש לנו היום 36 נקודות, מה שלא היה בעונה הקודמת, ולכן המצב טוב יותר אבל אין יציבות.
"בשבוע שעבר ניצחו בתשעה שחקנים 2:1 ואחר כך הפסדנו 3:0 עם טעויות שיפוט. הקבוצה לאט־לאט משתפרת ויש לה שחקנים טובים. החבר'ה לוחצים על המגרש ואני מקווה שיבואו הניצחונות".
מה ירים את הקבוצה כלפי מעלה?
"רק אם יבוא מישהו עם ממון, כמו שאומרים, ויבנה כאן קבוצה עם שחקנים ברמה של ליגת העל. אולי אז העתיד יראה יותר טוב, למרות שאין לי טענות עכשיו".

"לא מספיק יציבים"

יותם בר (29), אוהד הקבוצה מגיל 4, מסביר: "היינו אמורים להיות בליגה א' והסגל נבנה לליגה הזאת. לכן הציפיות היו נמוכות. כשהתקבלה ההחלטה שאנחנו נשארים, היינו צריכים לשחרר שחקנים ששייכים לליגה א' כי חלקם שומרי שבת ולא יכולים לשחק בליגה הלאומית.
6 צפייה בגלריה
יותם בר. אוהד הקבוצה מגיל ארבע
יותם בר. אוהד הקבוצה מגיל ארבע
יותם בר. אוהד הקבוצה מגיל ארבע
(פרטי)
"לקח לנו זמן להיכנס לעונה הנוכחית. המאמן עופר טלספפה סגר בעיקר את השער על ידי הצבת הגנה ראויה. 10-11 מחזורים כמעט ולא כבשנו, אולי שלושה גולים. אבל ההגנה נשארה טובה ואחרי זה התחלנו קצת לשחק. הזר פיטר אוניקצ'י ורועי זיקרי עזרו לנו להיכנס לעניינים.
"עכשיו אנחנו מצפים להיכנס לפלייאוף העליון. הקבוצה נראית יותר טוב, בטח יותר מהעונה שעברה שהייתה זוועתית. יש לנו בעצם עוד ארבעה מחזורים לפלייאוף העליון ואנחנו בישורת האחרונה. הלוואי ונצליח להשתחל לשם".
חושב שתעלו ליגה?
"לא מאמין שזה יקרה העונה. אני יודע שכל הליגה חלשה, אבל אנחנו לא מספיק יציבים. אין לנו משהו מעבר למה שאנחנו מציגים - אנחנו בינוניים כמו כל הליגה. אולי הקבוצה יותר מרגשת כי בכל זאת היא ניצחה חמישה משחקים בדקות האחרונות. מצד שני, אין כאן יותר מדי איכות.
"אנחנו צריכים לשמור על הסגל הנוכחי, בעיקר על השלד, לחזק בעוד כמה שחקנים איכותיים שוברי שוויון ולהביא כמה זרים בעמדות מפתח. אני מאמין שאולי בעונה הבאה נוכל לדבר על עליה.
"במשחק האחרון מול כפר קאסם ראינו פערי איכות מאוד רציניים בין קבוצה שרוצה לעלות ליגה לקבוצה שמדשדשת. כל עוד רואים תהליך של שיפור, אז יש תקווה. גם המספרים ביציעים עלו לאחרונה בכמות יפה שמדברת בעד עצמה עם 1,400 איש למשחק חוץ ביום שישי. זה מאוד מרשים".
6 צפייה בגלריה
עומרי אלטר. "צריך לשמור על השלד, מה שלא קרה פה המון שנים"
עומרי אלטר. "צריך לשמור על השלד, מה שלא קרה פה המון שנים"
עומרי אלטר. "צריך לשמור על השלד, מה שלא קרה פה המון שנים"
(פרטי)
עומרי אלטר (18), מנהל פורום אוהדי הפועל פתח־תקוה בפייסבוק, מוסיף: "אני חושב שביחס לשנה שעברה המזעזעת וביחס לקיץ הנוראי שעבר עלינו, האוהדים צריכים ללכת למאמן ולנשק לו את הרגליים על איפה שאנחנו נמצאים היום. הוא בנה פה משהו מתקציב של כלום.
"היו לנו הרבה קבוצות רעות בשנים האחרונות, שאפילו בליגה ב' לא הייתי נותן להם לשחק. אני חושב שצריך להעריך את זה ולא לבכות על הפסדים".
מתי יהיו חגיגות העליה אם בכלל?
"אני מקווה שבשנה־שנתיים הקרובות. בסגל הנוכחי זה לא ריאלי. צריך לשמור על השלד, מה שלא קרה פה המון שנים. כל שנה מחליפים פה 40 שחקנים ומאמן. לכן צריך לשמור על השלד, להביא חיזוקים בקיץ ואולי בשנים הקרובות זה יקרה".
מה אתה חושב על ההנהלה?
"שהיא עושה מה שהיא יכולה במסגרת התקציבית שיש לקבוצה וזה לא קל, במיוחד שאין התגייסות מספקת של אוהדים סביב המועדון שכל כך צריך אותו. במשחק האחרון מול כפר קאסם הבאנו המון אוהדים למשחק חוץ.
6 צפייה בגלריה
משה סיגאוי. "את העבר עם חמש האלי־ פויות הרצופות אי־אפשר להחזיר"
משה סיגאוי. "את העבר עם חמש האלי־ פויות הרצופות אי־אפשר להחזיר"
משה סיגאוי. "את העבר עם חמש האלי־ פויות הרצופות אי־אפשר להחזיר"
(פרטי)
איפה הם ולמה הם לא מצטרפים לחברות בעמותה? יש לנו 700 חברי עמותה בלבד, איפה כל השאר שמגיעים רק למשחקים? אני קורא לקהל להצטרף".

שי שמש: אמצע שום מקום

"הליגה הלאומית היא אחד מהמרחבים הנדירים שקשה לומר למישהו שהוא איחר את הרכבת, שהוא פספס ושהכל אבוד. מין מימד אחר, בו פסטיבל או סקנדל מקבלים משמעות מינימאלית. הפסדת? אין ייאוש כלל, אפילו אם זה בא בפורמט של שלושה חורים ברשת, ממ.ס, מ.כ או א.כ כפר קאסם.
"ועדיין, גם אם עד חודש מאי נצליח לגרד את מאבקי העלייה עוד פעמיים לפחות (בהנחה שנזכה למקום בבית העליון של הלאומית), כבר עכשיו לא קשה לומר שלחבורה הזאת אין את מה שצריך למשימה - לבלוט מעל הדבוקה של הליגה, כאשר בין המקום השני לשמיני מפרידות כרגע שמונה נקודות בלבד.
"ולא, העובדה שהפועל בכלל נבנתה לשחק בליגה א' לא מנחמת למראה הזדמנות כל כך קורצת לחזור לליגת העל.
"גם אם נתפשר על המימד הפיזי (הפועל היא הדבר שהכי דומה לקבוצת נערים א' שיש היום בלאומית), וגם אם לא התאבדנו כלכלית על הצורך להחתים חלוץ טבעי (אף אחד מחלוצי הקבוצה לא באמת מחזיק במומחיות הכיבוש), וגם אם נחשוב שזה סבבה לשחק עם שלושה בלמים כשהקבוצה היריבה לא עוברת את החצי - בסופו של דבר קשה שלא להבחין שהפועל נופלת בעיקר במרחב המנטאלי, ויכולה להוציא מעצמה ניצוצות רק כשאין ממנה ציפיות.
6 צפייה בגלריה
הפועל בפעולה. לוקה בצד המנטאלי
הפועל בפעולה. לוקה בצד המנטאלי
הפועל בפעולה. לוקה בצד המנטאלי
( אורן אהרוני)
"אז כן, הפער בין הניצחון ההירואי על עכו לעומת ההפסד ללא התנגדות לכפר קאסם מתסכל, אבל זה רק בגלל שאנחנו עדיין חושבים בבודדת. בליגה שבה כל קבוצה יכולה לנצח בכל משחק, אין משמעות לניצחון, אלא רק לרצף, שהפועל מתקשה לייצר.
"ולצערנו, זה כל מה שמבדיל כרגע בין אלה שינצלו את הליגה השכונתית הזאת למעבר חגיגי והיסטורי לשכונה של הגדולים, בליגת העל, ובין אלה שינסו לפצח את הנוסחה לעלייה גם בעונה הבאה".
לעדכונים: חדשות פתח תקוה