בלתי מנוצחים. שחקני מכבי פ"ת | צילום: עוז מועלםבלתי מנוצחים. שחקני מכבי פ"ת | צילום: עוז מועלם
בלתי מנוצחים. שחקני מכבי פ"ת | צילום: עוז מועלם
(בלתי מנוצחים. שחקני מכבי פ"ת | צילום: עוז מועלם)
הסיבוב הראשון של מכבי פתח־תקוה היה הדומיננטי ביותר של קבוצה בלאומית זה שנים ארוכות. הקבוצה צברה 37 נקודות מתוך 45 אפשריות. לשם השוואה, מכבי נתניה של עונת 13/14', שנחשבת לעולה הכי משכנעת שהייתה בלאומית בשנים האחרונות, סיימה את הסיבוב הראשון עם 36 נקודות.
הפתיחה הייתה בינונית, עם שלוש תוצאות תיקו בשלושה משחקים בבית המוקדם של גביע הטוטו ועם פיגור 2:0 בבית מול נוף הגליל במחצית הראשונה של העונה. מכבי ביצעה מהפך וניצחה. אחר כך עוד קרטעה בשתי תוצאות תיקו מול ראשל"צ וסכנין, אבל החל מהמחזור הרביעי יצאה לדהירה מטורפת ודרסה תחתיה את כל קבוצות הליגה פרט להפועל קטמון והפועל עכו שסחטו תיקו. התוצאה היא שמכבי מסיימת את הסיבוב ביתרון של תשע נקודות מהמקום השלישי.
אפשר לדבר על התקציב הגבוה של הקבוצה ועל הסגל האיכותי שהצליחה לבנות בזכותו, אבל אי אפשר לקחת את החלק המשמעותי של גיא לוזון בהצלחה. אחרי שנים קשות שבהן נכשל במכבי חיפה, בית"ר ירושלים והפועל ת"א חזר לוזון לחיק המשפחה, אולם ירד עם הקבוצה ללאומית. מאמנים אחרים אולי היו נשברים, אבל לוזון, אומרים שחקנים וגורמים בקבוצה, נראה העונה חדור מוטיבציה מתמיד והוא מוביל את מכבי פתח־תקוה בחזרה לליגת העל במה שנראה עד כה כטיול נחמד בלאומית.
רגע לפני שהחלק השני של העונה יוצא לדרך, עצרנו לבחון מה היה למכבי בסיבוב הראשון. השמות והמספרים מדברים בעד עצמם.
המצטיין: דור חוגי
רק בשבוע שעבר סיפר דור חוגי בראיון לידיעות פתח־תקוה על פתיחת העונה החלשה שלו, כאשר עד המחזור השישי היה לו רק שער אחד ואפס בישולים. שיחה עם גיא לוזון אחרי הדרבי הפכה אותו לשחקן הכי חם בלאומית והוא מסיים את הסיבוב עם שבעה שערים ושישה בישולים. לצידו ניתן לציין את אלי בבאייב, קפטן הקבוצה שמתפקד על תקן המבוגר האחראי, בר ארד הצעיר בעונת פריצה נהדרת וגיא חדידה, שהבעיטות החופשיות שלו מספקות נשק קטלני נוסף למכבי.
חוגי. לוהט | צילום: עוז מועלםחוגי. לוהט | צילום: עוז מועלם
חוגי. לוהט | צילום: עוז מועלם
(חוגי. לוהט | צילום: עוז מועלם)
הפלופ: ג'פרי מוג'אנג'י ביה
הקשר הבלגי ממוצא קונגולוזי, שיחק אצל גיא לוזון עוד בסטנדארד ליאז'. הוא הגיע בקיץ האחרון למכבי ומיד גרם לכמה אוהדים לתהות לפשר הגעתו. הוא אמנם כבש את שער הניצחון במשחק הדרמטי של פתיחת העונה, שבו הפכה מכבי פיגור 2:0 לניצחון 2:3 על נוף הגליל, אבל בהמשך הפגין חולשה רבה וכבדות שגרמו לכך שסיים את דרכו אחרי חמישה מחזורים לא מרשימים, בלשון המעטה.
התגלית: ליאל עבדה
בעונה שעברה רשם עונת בכורה בקבוצת הנוער והיה מהגורמים המשמעותיים באליפות ההיסטורית. העונה כבר משחק עבדה עם הגדולים, עולה מהספסל בעיקר, אבל מצליח להביא שינוי. שלושה שערים הוא כבש, כולל אחד בדקה ה־92 שהציל את מכבי מהפסד ראשון מול סכנין. אליו כאמור מצטרף ארד המצוין.
השער: חוגי, מול פאחם
מכבי נהנית מאוד לשחק העונה ועל כן סיפקה לא מעט שערים ראויים לציון. המרשים שבהם היה של שחקן הסיבוב, דור חוגי, שעשה לעצמו מנהג לחתוך מהאגף למרכז. במחזור ה־11, כשמכבי אירחה את אום אל־פאחם הלוהטת, הוא קיבל כדור תוך כדי תנועה מהאגף השמאלי למרכז, המשיך את הריצה, עבר שני שחקנים וירה מ־18 מטר כדור אדיר לקורה ופנימה.
ה־3:4 המטורף מול רמה"ש במחזור התשיעי סיפק את השער הכי מהיר של העונה בישראל, כששלוש מסירות מפתיחת המשחק השאירו את חוגי לבד מול השוער והוא כבש בחלוף תשע שניות. באותו משחק השווה ארד ל־3:3 בבעיטה שטוחה ומדויקת מ־16 מ', אחרי פעולה אישית מרשימה של שחקן הכנף הצעיר.
מלכת האופי
רק פעם אחת העונה הובילה מכבי פתח־תקוה ולא ניצחה במשחק – בדרבי הלוזוני מול הפועל ראשל"צ במחזור השני (1:1). בשני משחקים היא הצליחה להפוך פיגור לניצחון ושניהם היו דרמטיים במיוחד: במחזור הפתיחה היא פיגרה 2:0 בבית מול נוף הגליל, אבל הפכה ל־2:3 עם שני שערים בחמש הדקות האחרונות. במחזור התשיעי היא איבדה יתרון של שני שערים בפעם היחידה העונה ונקלעה לפיגור 3:2 מול רמה"ש, אבל הצליחה לכבוש פעמיים ולצאת עם 3:4 מטורף.
כושר ואושר
שחקני הקבוצה מעידים לא פעם על חשיבות הכושר הגופני בהכנת הקבוצה למשחקים ולאורך העונה. הנתונים מדגישים זאת. מכבי כבשה עד כה 34 שערים (הכי הרבה בליגה) וספגה 14 (רק שתי קבוצות ספגו פחות). במחצית הראשונה של משחקיה כבשה מכבי רק כרבע מהשערים – תשעה במספר. למעשה, השער הראשון שכבשה הקבוצה במחצית הראשונה הושג רק במחזור השביעי מול בני־לוד. במחצית השנייה, לעומת זאת, כבשה מכבי לא פחות מ־25 שערים. הספיגות מאוזנות, עם שבע במחצית הראשונה ושבע בשנייה.
חלוקת שערים
לא פחות מעשרה שחקנים שותפים במלאכת ההבקעה העונה – שחקני החלק ההתקפי אחראים על 26 שערים (חוגי ותאי בריבו עם שבעה, לידור כהן כבש חמישה, ברנדאו ועבדה שלושה כ"א ובר ארד עם שער אחד). הקשר גיא חדידה אחראי על שלושה שערים ועידן אהדנני הוא הכובש המצטיין מחוליית ההגנה, עם צמד שערים.