בכל דיון שננהל על הכדורגל הישראלי הדבר הראשון שיעלה על שולחן הניתוחים הוא הרמה הנמוכה. אבל אפילו גדולי המבקרים יאלצו להודות שהענף מספק לנו לא מעט אנשים צבעוניים ומעניינים. אחד מהם הוא אייל לחמן (56), שלעד יזוהה עם פתח־תקוה ומאחוריו קריירת אימון עשירה ומגוונת.
1 צפייה בגלריה
לחמן. "אני חושב שתפקיד פרשן עושה אותך מאמן יותר טוב"
לחמן. "אני חושב שתפקיד פרשן עושה אותך מאמן יותר טוב"
לחמן. "אני חושב שתפקיד פרשן עושה אותך מאמן יותר טוב"
(עוז מועלם)
כיום הוא מוכר לחובבי הענף בעיקר כפרשן של משחקי כדורגל בערוצי הטלוויזיה השונים, ובין אם תאהבו או תסלדו מהמילים שיוצאות מפיו, לא תישארו אדישים אליו. עכשיו הוא מספר על קריירת האימון שנעצרה, חסרונותיו של הכדורגלן הישראלי, הקבוצות בפתח־תקוה ואפילו החיקוי שלו ב"בובה של לילה".

נגיעה מבית"ר

מרבית אוהדי הכדורגל הכירו את לחמן כמאמן קשוח ולוחמני, אבל ברגע שנחשפנו אליו בשידורי הספורט כפרשן גילינו אדם רגיש, ידען ובעל תשוקה בלתי נגמרת לספורט הפופולארי בעולם. ברגע שהוא מתחיל לדבר על כדורגל, קשה לעצור אותו. "תבין", הוא מסביר. "התחלתי לאמן ילדים בגיל 17. עברתי בית ספר לכדורגל, מתנ"ס, ליגה א' ו-ב' וליגת העל. תראה לי עוד הרבה אנשים שעשו דרך כזאת".
עברת אינספור קבוצות, כולל באפריקה, אבל פוטרת מרבות מהן במהלך הקריירה. התחושה היא שיכולת להגיע רחוק יותר, למשל, לקבוצה גדולה.
"הייתי יכול להגיע אליהן. בשנים שהצלחתי קיבלתי הצעות טובות ורמזים מקבוצות גדולות. אמרו לי תמתין, אבל לא חיכיתי והעדפתי לחתום בקבוצה הראשונה שהגיעה. אם לא הייתי ממהר לעשות את זה, הייתי מאמן היום באנגליה או באחת הקבוצות באירופה".
איזו הצעה הייתה לך שאנחנו לא יודעים?
"בית"ר ירושלים, הייתי סגור שם עם אלי טביב שהיה אז הבעלים. הוא קצת חשש מתגובת האוהדים כי כשאימנתי בסכנין היינו מנחילים לירושלמים תבוסות במפגשים בינינו. בסוף זה לא יצא לפועל".
כל הזמן מדברים על החולאים של הכדורגלן הישראלי. מה דעתך?
"אני לא חושב שצריך להשתמש במילה חולאים, יש פוטנציאל אדיר בשחקנים שלנו. יש את המושג חיים בסרט. כל ילד בן 11 שמתאמן היום בארץ עושה זאת בהליכה. גם ההורים חיים בסרט. השחקן שמצליח הוא נטול פוזה וחף מחטא היוהרה, כמו למשל יוסי בניון שבא צנוע מדימונה".
קראו עוד>>
תמיד תהיה מזוהה עם פתח־תקוה שבה נולדת. איך אתה מסביר את מה שקורה עם הפועל ומכבי?
"קודם כל מכבי מנוהלים באופן אדיר, ללא ספק. זו קבוצה חיה, נושמת ובועטת. אני יודע שזה לא הכי סקסי להגיד, אבל זה בזכות היו"ר הטוב ביותר לדורותיו, אבי לוזון. אין יו"ר כזה ששולט בפרטים הקטנים ובא מאהבה. זה כל עולמו, כל חייו. הוא אוהד שרוף של הקבוצה".
דיברתי בשבוע שעבר עם אוהדים של הקבוצה שרק מחכים שהוא יילך.
"אני אומר לך שהוא צריך לקבל את תואר יקיר העיר על מה שהוא עשה במכבי. הוא לקח מועדון נטול אוהדים, תקציבים והישגים, והרים אותו לפסגת הכדורגל הישראלי. איזה טענות יש אליו בדיוק? נכון, לא כל אחד מושלם וכולם עושים טעויות, אבל לבוא בטענות לאבי לוזון?
"האוהדים צריכים לפני המשחק הקרוב להביא לו גביע, בונבוניירה ופרחים, ולהגיד לו תודה רבה שיש להם קבוצה בליגת העל. אני אומר לך שהתקופות הכי טובות של הכדורגל הישראלי היו בשנות כהונתם של שני היו"רים של ההתאחדות הפתח־תקואים, גברי לוי ז"ל ואבי לוזון".
והפועל?
"אין לה שום עתיד. עמותת האוהדים מורכבת מבחורים צעירים וטובים, אבל נטולי כריזמה, מנהיגות ואסרטיביות. כל שנה הם מפקידים בתמימותם את הקבוצה בידיהם של אנשים שמחפשים תהילה עצמית. מצד שני אנשי העמותה באים מאהבה ואני מוכן להסיר בפניהם את הכובע. בעיניי זה המועדון הכי מרגש בכדורגל הישראלי, שמעורר רגשות, דמעות, צמרמורת וזיכרונות".

בובה של חיקוי

לחמן מאמן היום באקדמיות שונות בארץ, אבל מתגעגע בכל זאת לאמן בוגרים. "חסרה לי ההכנה למשחק, חדר ההלבשה ורגע האמת של המשחק עצמו", הוא אומר.
ואיך אתה מסתדר עם תפקיד הפרשן?
"אני חושב שתפקיד פרשן עושה אותך מאמן יותר טוב. זה מחייב אותך כל הזמן ללקט מידע ולהעשיר את הידע שלך. אתה כל הזמן נחשף לדברים שכמאמן לא היית נחשף אליהם. כפרשן אתה צריך לעניין, לגעת באנשים ולרגש. אתה לא יכול לתת פרטים בצורה יבשה ומלנכולית".
יש לך לפעמים בפרשנות שלך דימויים שאיך נאמר בעדינות: קצת מוזרים. למשל, אמרת משפט בסגנון: "בתנועה של אסי גומה רואים לבנדובסקי קטן". איך אתה יכול להשוות שחקן של הפועל טבריה בליגה א' לכוכב עולמי?
"כשבאים לפרשן ליגה א', באופן טבעי קצת יותר צבעוניים. ההשוואות האלה נותנות לצופים שהם לא אנשי מקצוע להרגיש את הסטייל. יכול להיות שיש כאלה שיגידו: 'מה הוא אומר שהוא ברמה של רוברט לבנדובסקי?'. אבל לא, זו לא הכוונה. אני מתכוון בסגנון, בעמדה. יש למשל כל מיני סוגים של שחקני קישור וצריך לדעת לאפיין אותם. לכן אני נותן דוגמאות ומאפשר לצופה להבין את הכוונה ואולי גם לחייך".
בשנים האחרונות מעמד המאמן הישראלי בשפל ורבים מהם מתבטלים מול יו"רים דומיננטיים.
"אני אומר לך שאני אצל אנשים חזקים כמו איזי שירצקי, אבי לוזון וג'קי בן זקן הכי נהניתי. הם נותנים לך הכל, את הלב והנשמה. הם איתך 24 שעות ורוצים להצליח".
לסיום, מה אתה חושב על החיקוי שלך ב"בובה של לילה"?
"זה גורם לי לחייך. אני מבין שהמטרה היא להקצין ולהצחיק, ואני מעריץ גדול של אלי יצפאן שמחקה אותי".
לעדכונים: חדשות פתח תקוה