בצל החזרה לשגרה תחת הכללים החדשים בימי הקורונה מי שככל הנראה יהיו בין האחרונים לעשות זאת הם שחקני הכדורגל. נכון לאמצע השבוע שחקני שני המועדונים הבכירים בפתח־תקוה, מכבי והפועל, שמשחקות בליגה הלאומית, טרם חזרו לאימונים ונמצאים בחל"ת. בזמן שהיריבות הספורטיבית בין הקבוצות חילקה את העיר במשך עשרות שנים, בנושא אחד כולם מאוחדים - הרצון לחזור ולשחק כמה שיותר מהר.
אלי בבייב ורם לוי שחקני מכבי והפועל פ"תאלי בבייב ורם לוי שחקני מכבי והפועל פ"ת
אלי בבייב ורם לוי שחקני מכבי והפועל פ"ת
(צילום: אסף פרידמן ואורן אהרוני)
"לרוץ עד הסוף"
"זה מתסכל מאוד", אומר קשרה של מכבי, אלי בבייב. "לא האמנו ולא חשבנו שיכול לקרות דבר כזה אבל לצערנו זה מה שיצא. אנחנו מבואסים מאוד, וכולנו תקווה שהכדורגל יחזור במהרה ונשלים את המשימה על הדשא".
המשבר התרחש כשאתם במקום הראשון ונראים בדרך לליגת העל.
"נעלה בין אם על המגרש ובין אם מחוצה לו. אנחנו במקום ראשון לאורך כל העונה, שולטים בליגה ומציגים יכולת שהיא ללא ספק בכמה רמות מעל יתר הקבוצות. אני רוצה לסיים את המלאכה על המגרש. שלא יבואו קבוצות שונות ויתחילו ליילל כמו שאנחנו שומעים לאחרונה בכלי התקשורת. חוץ מזה, יש לנו גם חצי גמר גביע ולפי דעתי אנחנו יכולים לרוץ עד הסוף גם במפעל הזה ולקחת את התואר".
איך אתה מסכם את העונה שלך עד עכשיו?
"באופן אישי, אני מאוד מרוצה מהעונה שלי. אני מרגיש שהשתלבתי יפה מאוד במועדון, גם חברתית וגם מקצועית. אני חושב שאני מציג יכולת טובה יחד עם כל הקבוצה. אין לנו שחקן שהוא רמה מעל. כקבוצה הצגנו יכולת משכנעת, כל השחקנים, וכאן ראוי לציין גם את הצוות המקצועי, את מאמן הכושר והרופאים שלנו שידעו תמיד להעמיד אותנו בכושר וביכולת גבוהה לאורך כל הדרך. זה לא דבר של מה בכך. אני מחכה כבר לליגת העל, למקום שאני כל כך רגיל אליו".
דיברו איתכם לגבי העונה הבאה? אתה אמנם מחזיק בחוזה לעונה נוספת אבל בקבוצות רבות העתיד לא ברור.
"אני לא יודע מה קורה עם כל השחקנים, לי יש חוזה גם לעונה הבאה. לא דיברו איתנו על קיצוץ. אנחנו מחכים וממתינים להתפתחויות. אחרי זה נראה מה קורה הלאה. טוב לי במכבי פתח־תקוה, התחברתי למועדון ומהרגע הראשון היה לי קליק איתו. אני לא רואה סיבה לחשוב או לפנטז על מעבר למועדון גדול יותר. מכבי פתח־תקוה מבחינתי זה מועדון גדול וראוי לליגת העל. אם יהיו התפתחויות יש לי סוכן שידאג לטפל בזה".
עד כמה חסר לך הכדורגל בימים אלו?
"חסר מאוד, במיוחד כשזה נמשך לאורך זמן רב. הכדורגל הוא חלק בלתי נפרד מכולנו. אני מגיל קטן במקצוע הזה. זה משהו שאתה רגיל לעשות ביום-יום במשך שנים ופתאום זה נקטע לך. זו סיטואציה קשה, גם מבחינה מנטלית וגם מבחינה כלכלית זה לא קל. יש הוצאות, יש התחייבויות, משפחה וילדים שצריך לדאוג להם. זו תקופה קשה אבל היא תעבור. נקווה לבשורות טובות בקרוב ונראה מה יהיה הלאה".
איך אתה מעביר את הזמן בימים האלו? מתאמן יותר או כמו כדורגלנים רבים בפלייסטיישן?
"(צוחק) האמת שלא נגעתי בסוני כבר תקופה ארוכה. אני מתאמן לבד, שומר על כושר, עובד לפי תכנית אימונים שקיבלנו ממאמן הכושר ואף מעבר. כל מה שנשאר זה להתפלל ולקוות לבשורה המיוחלת על חזרה למגרשים. אני רוצה למסור לאוהדים שלנו בשמי ובשם השחקנים שאנחנו מאוד מתגעגעים אליהם ומחכים לחזור למגרשים ולשמח אותם. לכל מדינת ישראל אני מאחל בריאות, תשמרו על עצמכם ואל תקחו כמובן מאליו שום דבר. הנגיף גרם לנו לקחת דברים בפרופורציות ולהבין מה באמת חשוב בחיים האלו. בקרוב נחזור למגרשים ונחזור לשמח את כולם ולתת לקהל את מה שהוא אוהב".

"מאמין בקבוצה"

למרות העונה המנומנמת גם שחקני היריבה מעבר לכביש להוטים לחזור אפילו במחיר של משחקים ללא קהל. "זה יהיה מבאס נורא אבל קשה לשבת ולא לעשות את הדברים שאתה רגיל לעשות כל יום ושבוע", אומר הקפטן רם לוי. "ככל שהחזרה מתעכבת זה ייפגע בנו יותר בהמשך. חזרה אחרי זמן רב תגרום לפציעות רבות והרמה תרד כי לא משנה כמה תתאמן זה לא דומה למשחק אמיתי. רק שנחזור כמה שיותר מהר, ספורט זה משהו שחשוב בכל מקום בעולם ולהרבה מאוד אנשים".
תאר את התחושה סביב הפסקת המשחקים בצורה הזו.
"העונה הייתה ממש בשיאה, לפני הפלייאוף, ולקחו לנו את הדבר שאנחנו הכי אוהבים לעשות, שמעסיק אותנו כל היום. אתה רגיל לקום בבוקר, ללכת לאימון, למשחקים בשישי ושני. התרגשות בכל פעם מחדש ועכשיו זה חסר מאוד".
איך ממלאים את החסר?
"אני כל כך אוהב את המשחק שאני לוקח כדור ויורד להתאמן ליד הבית. בבקרים עובד על טכניקה, ובערבים עובד על פיזיות וגמישות. מעבר לזה, עושים הכל כדי לשמור על כושר ולחזור כמה שיותר חזקים. קיבלנו תכנית מסודרת, מה לעשות בדיוק, ואנחנו שומרים על קשר עם המאמן וההנהלה באופן כמעט יום יומי. חוץ מזה, בין אימון לאימון יש חברים, משפחה, סוני ונטפליקס. התחברתי לסדרה 'לוציפר'".
אם נסתכל מקצועית על העונה הזו, ניתן להגדיר אותה ככישלון לאור מצבכם בטבלה?
"אני לא רואה את זה ככישלון. נכון שבתחילת העונה כיוונו לפלייאוף העליון, אבל דברים לא תמיד הסתדרו כמו שרצינו. אנחנו עדיין יכולים להגיע אליו. יש עוד שני משחקים, אנחנו במרחק ארבע נקודות מהמקום שמוביל לפלייאוף העליון ובכדורגל הכל אפשרי. אם העונה הייתה מסתיימת כשאנחנו בפלייאוף התחתון, אז אולי אפשר היה לומר שנכשלנו. אני מאמין בקבוצה וחושב שיכולנו לתת קצת נחת לקראת הסיום וחבל שזה המצב כרגע".
איזה מסר אתה רוצה להעביר לאוהדים שוודאי מטפסים על הקירות בלי כדורגל?
"אנחנו מתגעגעים אליהם מאוד ומחכים לפגוש אותם כמה שיותר מהר ולשמח אותם. מה שמנחם זה שכולנו באותו מצב. בינתיים תשמרו על עצמכם ותיהנו מזמן איכות עם המשפחה בשאיפה שנחזור כולנו כמה שיותר מהר לשגרה".