מאות אלפי דירות חדשות צפויות להתווסף לשוק הדיור הישראלי בשנים הקרובות, ולהגדיל בעשרות אחוזים את אוכלוסיות הערים כתוצאה מהבנייה – כך עולה ממחקר שבוצע באתר יד 2.
1 צפייה בגלריה
ערפל פתח תקוה
ערפל פתח תקוה
בניינים בפתח תקוה
(צילום: ניצן ינקו)
בעיר פתח תקווה צפויות להתווסף 4,710 יחידות דיור חדשות בשנים הקרובות, מה שצפוי להגדיל את אוכלוסיית העיר ב-5.7% עקב תוספת הבנייה. 60% מהדירות יהיו בהתחדשות עירונית ו-38% בבנייה חדשה.
המחקר בדק את כמות היתרי הבנייה המבוססת על נתוני הלמ"ס, ואת הבנייה החדשה בפועל בכל הערים בהתבסס על מידע שנאסף על-ידי צוות המידענות של יד 2 מפרויקטים בכל הארץ ונתוני הרשויות המקומיות – רק לדירות שנמצאות כבר בתהליך בנייה ובבקשה להיתר בנייה. את הנתונים הצליבו במחלקת המחקר עם מספר הנפשות הממוצע למשק בית וכך נגזר הגידול הצפוי באוכלוסיית כל עיר. הבדיקה גם הפרידה בין סוגי הפרויקטים בכל עיר – בנייה חדשה, התחדשות עירונית (תמ"א 38/1, תמ"א 38/2 ופינוי בינוי), ובנייה במסגרת מחיר למשתכן – והנתונים עשויים לרמז על אופייה הצפוי של כל עיר בטווח הזמן הבינוני.
קראו גם:
לדברי אהרון דינוביץ, יו״ר ארגון הקבלנים והבונים פתח תקווה, "לפי המחקר, כ-18,400 תושבים חדשים צפויים להתווסף לפתח תקווה בשנים הקרובות והם יצטרכו דירות לגור בהן, אבל בעיר אין כיום מספיק בנייה כדי לענות על הביקושים. ניתן לראות את הנתח הגדול שתופסת ההתחדשות העירונית בעיר ולכן אני קורא לרשות המקומית וגם לממשלה להמשיך ולעודד את הבנייה בעיר במסגרת זו ובכלל, להגביר משמעותית את קצב מתן היתרי הבנייה ולשחרר חסמים נוספים שמעכבים את הבנייה בישראל".
המדורגות הראשונות לפי מחקר יד 2 הן הערים בית שמש שצפויה לגדול ב-34.5% כתוצאה מתוספת של כ-9,200 דירות חדשות; בת ים במקום השני צפויה לגדול בכ-24% עם תוספת של 14 אלף יח"ד; במקום השלישי מודיעין שצפויה לגדול גם כן ב-24%; קריית גת במקום הרביעי עם גידול צפוי של 22% באוכלוסיה; רמת גן במקום החמישי עם תוספת צפויה של 14,200 יחידות דיור שתגדיל ב-20.3% את אוכלוסיית העיר.