יו"ר מקפ"ת (חברת המתנ"סים של פתח־תקוה), הרב אליהו גינת, הודיע במפתיע ביום שלישי על התפטרותו, בטענה ל"גל הסתה חסר תקדים ששוטף את העיר בהובלת גורמי אופוזיציה נגד תנועת ש"ס ונגד הדתיים בכלל". אולם הרקע האמיתי למהלך הוא דוח חמור של מבקרת העירייה, שעסק בהתנהלות מקפ"ת וכוונת ראש העירייה, איציק ברוורמן, להדיחו בעקבותיו. משבר פוליטי בין ברוורמן לאנשי ש"ס, או שאולי "הכל מתואם מראש", כפי שטוענים באופוזיציה?
אזהרות מש"ס
השבוע הזה החל בתחושה של סדק פוליטי בין ברוורמן לש"ס בעקבות הדיווחים על כוונתו לפטר את הרב גינת. תזכורת: דוח של מבקרת העירייה, איילה קדוש, העלה שורה של טענות קשות לגבי ההתנהלות במקפ"ת.
חלק נכבד מהדוח עסק ב"מאור יהודה", מתנ"ס חרדי שהוקם ב־2015 ברחוב קלאוזנר, סמוך למתנ"ס רמת ורבר הוותיק. המתנ"ס זכה לתואר המפוקפק "המוסד הכי לא רווחי של העירייה". גורמים בעירייה מספרים שהמתנ"ס היה הפרויקט האישי של גינת. דוח המבקרת תקף את העובדה שיש במקום גם מינויים כפולים וגם מינויי מקורבים. למשל, כל עובדי הסגל המנהלי של "מאור יהודה" הם גם עובדי האגף לתרבות תורנית בעירייה. רכזת החוגים של המרכז היתה עובדת מקפ"ת, נקלטה לעבודה בעירייה וממשיכה למלא את אותו התפקיד במקפ"ת. ואילו אב הבית, המועסק במרכז הקהילתי, הוא לא פחות ולא יותר מאשר חתנו של יו"ר מקפ"ת, הרב גינת עצמו.
הרב גינת טען בתחילה בשיחה ל"ידיעות פתח־תקוה" כי הידיעות על פיטוריו הקרבים הן "מסע השמצות חסר רחמים. לאורך השנים, הפעילות השוטפת בין מקפ"ת לעירייה התנהלה באופן מיטבי, בגיבוי ראש העירייה ובידיעתו המלאה, ואני משוכנע ששיתוף פעולה זה יימשך על הצד הטוב ביותר".
בדוח המבקרת מצויינים אי סדרים רבים שהתגלו במהלך כהונתך.
"כשמוניתי לתפקיד יו"ר מקפ"ת, גיליתי שקיבלנו גוף עם אי סדרים וליקויים גדולים. במהלך כהונתי, מקפ"ת עברה תהליך התייעלות, הכולל אישור ניהול תקין שלא היה כמותו שנים רבות. בעקבות הממצאים הקמנו ועדה לטיפול בליקויים. יש אי דיוקים בדוח, שיקבלו התייחסות, ומנגד יש ליקויים שתוקנו מיידית על ידי המנכ"לית".
יש דיווחים על תלונה שהוגשה נגדך במשטרה על שימוש לרעה בכספי ציבור.
"אין בדו"📷ח ולו מילה אחת המרמזת על עבירה פלילית לכאורה של מי מעובדי מקפ"ת, ובטח לא חברי ההנהלה".
בדוח המבקרת מוזכר מינוי מקורבים.
"'מינוי המקורבים' המוזכר הוא בנו של חבר הנהלה, בחור לפני צבא, שעבד בחופש מספר שעות. מיד עם קבלת הדוח החליט הבחור לעזוב והוא אינו עובד במקפ"ת יותר".
בהמשך לדברים, הבהיר גם מ"מ ראש העירייה, אריאל בוסו (ש"ס), כי לא ייתן יד לפיטוריו של הרב גינת: "אנחנו עומדים על כך שלא ייעשו צעדים חד צדדיים".
אבל הוא יו"ר מקפ"ת, הוא לא צריך לשאת באחריות?
"נכון, הוא יו"ר מקפת, אבל אולי המנכל"ית צריכה להתפטר? למה נטפלים דווקא לגינת?".
כלומר, לטענתך ברוורמן עושה ממנו שעיר לעזאזל?
"לדעתי זה בשביל למשוך את האש התקשורתית למקומות אחרים. וכן, במקרה הזה עושים מאליהו גינת שעיר לעזאזל. אין לזה אחיזה במציאות ומדובר נטו בהכפשה של בן אדם".
למה לדעתך שוב פעם נדבקת התדמית של חוסר יושר לש"ס? מה יש במפלגה הזאת שמושך אש?
"אם תקרא את הדוח תראה שיש שם חלקים אחרים, שהם לא ועדות מנהלתיות אלא דברים ברמה פלילית, ואף אחד לא מדבר על זה. למה? כי זה לא עם צבע, כי זה לא ש"ס, כבר התרגלנו. אף אחד לא מדבר על זה שמישהו לקח כסף לכיס. ליקויים ובעיות קיימים וצריך לתקן אותם. אליהו גינת הוא יו"ר מקפת, והוא לא כמו האנשים שבורחים. אם יש בעיה, הוא לוקח אחריות, ואם יש ליקויים, הוא יתקן אותם".
גל הסתה שוטף
אלא שבמקום להישאר ולתקן החליט הרב גינת לעזוב את תפקידו. במכתב התפטרותו לברוורמן הוא כותב: "לאחרונה קיבלה מקפ"ת דוח ביקורת המצביע על מספר ליקויים. למותר לציין, כי בכל גוף עסקי המעסיק מאות עובדים מתגלות לעתים תקלות נקודתיות המכתימות עובדים נאמנים ומסורים על לא עוול בכפם. לשמחתי, אין בדוח ולו מילה אחת המרמזת על עבירה פלילית לכאורה של מי מעובדי מקפ"ת".
גינת מוסיף: "סברתי כי אמצא את הזמן והכוחות לדאוג שכל הממצאים ייבחנו ויטופלו בצורה מיטבית, בהתאם למדיניותנו. לצערי, גל הסתה חסר תקדים ששוטף את העיר - בהובלת גורמי אופוזיציה נגד תנועת ש"ס ונגד הדתיים בכלל - לא מאפשר זאת. לכן, מתוך דאגה שאף עובד לא ייפגע, ומתוך רצון לשמר ולפתח את הפעילות החשובה של מקפ"ת, לאחר התייעצות עם רבותיי ובשיתוף חבריי לסיעת ש"ס, אני מבקש להודיע על פרישתי לעת עתה ממקפ"ת, לטובת המשך עשייה פעילה למען תושבי העיר במסגרת שאר תפקידיי הציבוריים".
בעקבות ההתפטרות פרסם בוסו אף הוא הודעה: "הרב גינת הודיע לראש העירייה עו"ד איציק ברוורמן על פרישתו במטרה לאפשר הליך בדיקה מעמיק וחף מטענות של לזות שפתיים של מתנגדינו הפוליטיים, שלא בוחלים בשום אמצעי כדי להילחם בסיעת ש"ס ובמוסדות הדת בעיר. גורמים באופוזיציה מנהלים מסע הסתה מסוכן לצרכים פוליטיים, ומנסים למנוע זכויות בסיסיות מתושבי העיר הדתיים.
"במהלך כהונתו כיו"ר מקפ"ת הצליח הרב גינת לאזן גירעון תקציבי ענק בעקבות התנהלות לקויה בעבר, ואף הביא לסיומו של משבר מתמשך עם עובדי מקפ"ת בהצלחה יתרה. בימים אלו, ימי הרחמים והסליחות, אני קורא לתושבי העיר - אנא, אל תשעו להסתה מרושעת. הרבו אהבה ואחווה ומנעו שנאת חינם מיותרת".
באופוזיציה הגיבו בסיפוק להתפטרות. חבר המועצה רמי גרינברג: "אם גינת מתפטר, כנראה שהוא הגיע למסקנה שההתנהלות שלו באמת היתה לא בסדר והתפטרות היא הדרך הנכונה. מעניין לראות איזה פיצוי תקבל עכשיו ש"ס מברוורמן על חשבון הציבור בצורה של תפקידים ומשרדים".
ואילו חבר המועצה חנוך מילביצקי סבור כי "כל הלכאורה משבר הזה הוא לא יותר מגימיק תקשורתי, שמציב את שני הצדדים במקום שבו הם רצו להיות בו מלכתחילה. ברוורמן מנסה להרחיק ממנו את האחריות למה שקורה במקפ"ת כהרגלו בקודש. גינת ותנועת ש"ס כרגיל מגיעים מהמקום של המקופחים, של הדפוקים. זה אמור לחזק את ש"ס ואת בסיס הבוחרים שלהם. בסופו של יום, מיליונים של שקלים הוצאו שלא כדין ולא שמענו לא מגינת ולא מברוורמן איך הם מתכוונים להשיב את הכסף הזה".
בתגובה להתפטרות שלח ברוורמן מכתב לגינת: "אני מברך אותך על הצעד הראוי והמכובד שעשית כדי לאפשר את מיצוי הליכי תיקון הליקויים במקפ"ת אשר התגלו בדו"ח הביקורת".