כך זה נראה מבפנים ומבחוץ | צילומים: דויד ויצמןכך זה נראה מבפנים ומבחוץ | צילומים: דויד ויצמן
כך זה נראה מבפנים ומבחוץ | צילומים: דויד ויצמן
(כך זה נראה מבפנים ומבחוץ | צילומים: דויד ויצמן)
חברת אינטל חנכה אתמול (רביעי) באופן רשמי את הבניין "החכם בעולם" כהגדרתה בפתח תקוה.
החברה הבינלאומית איחדה את שלושת המרכזים שהיו לה בארץ: ברעננה, יקום ופתח תקוה, למרכז אחד המשתרע על שטח של 75 אלף מ"ר (35 מ"ר תת קרקעיים, 3.5 מ"ר מעבדות) הנמצא באזור קריית אריה בעיר (דרך אם המושבות\השפלה). הבניין שהחברה טוענת שהינו "הבניין החכם בעולם", גדוש בטכנולוגיות מתקדמות המשפרות ומייעלות את העבודה של הבניין עצמו ואת העובדים בו.
צילום: דויד ויצמןצילום: דויד ויצמן
צילום: דויד ויצמן
(צילום: דויד ויצמן)
איך זה מתבטא? בבניין יש פי שניים יותר חיישנים מבבניין מתקדם רגיל - חיישנים האחראים על התאורה, נתוני התפוסה, שליטה בטמפרטורה ועוד. המעליות למשל, לומדות את אופן הצריכה של המשתמשים בהן כך שהשימוש בהן יהיה אופטימלי והזמן שאדם יחכה למעלית ייקטן. המעלית תלמד מהצריכה והשימוש בה ובכך תתאים את "ההתנהגות שלה" - באיזו קומה צריכה לשהות כל מעלית בזמן נתון כדי לצמצם את ההמתנה.
ביטוי נוסף לכך שהבניין מזכיר פרק במראה שחורה ניתן לראות במסכים הגדולים שנמצאים ברחבי הבניין ודרכם אפשר לקבל מידע שימושי כמו: האם אדם X נמצא בעמדה שלו, האם חדר ישיבות מסוים פנוי ומתי יש בו פגישות שתוכננו. אתם מבקרים חבר בבניין ולא רוצים ללכת לאיבוד? המסך יראה לכם את הדרך אליו (באם הוא הסכים "למעקב" הזה). גם העובדים ייהנו מהמסכים הנ"ל, כך למשל הם יכולים לראות בזמן אמת את מצב הכבישים באזור, כמה זמן ייקח להגיע לערים קרובות ואת זמני התחבורה הציבורית השונה, כמו גם מערכת נסיעות שיתופית.
צילום: דויד ויצמןצילום: דויד ויצמן
צילום: דויד ויצמן
(צילום: דויד ויצמן)
בבניין יש שלוש מסעדות - חלבית, בשרית וגריל, כאשר במסכים ניתן יהיה לראות את התפוסה במסעדות ברמת רזולוציה של אזור בתוך המסעדה ושעות עומס. בכך יוכלו העובדים לתכנן את היום שלהם ואת הארוחות בצורה יעילה.
2,000 העובדים (מתוך 2,700 שהבניין יכול להכיל) שוהים בחללי עבודה (אין משרדים, גם המנהלים הבכירים ביותר עובדים בחללי עבודה פתוחים) וחדרים לעבודה פרטנית, בקבוצות (חדרי ישיבה) או באופן אינטימי מזדמן (חדרי Booth למי שצריך קצת שקט עם עצמו\אדם נוסף לשיחת טלפון או כמה דקות של רוגע). ואם העובדים חשים בצורך להוציא אנרגיות או להירגע מעבר לכך יש חדר משחקים, חדר כושר חכם, שירותי ביוטי ועוד.
נקודה נוספת שלא ניתן להתעלם ממנה קשורה בבניין עצמו. מעבר לעיצוב המודרני והנעים לעין, כמו גם לעבודה ושהייה, הבניין הינו בניין ירוק - צורך פחות מים מבניין רגיל, בעל יעילות אנרגטית גבוהה יותר ותכנון המאפשר בין השאר שימוש אופטימלי באור חיצוני לתאורת המקום.
צילום: דויד ויצמןצילום: דויד ויצמן
צילום: דויד ויצמן
(צילום: דויד ויצמן)