העצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטשהעצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטש
העצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטש
(העצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטש)
תושבי שכונות דדו,יוספטל, בילינסון וקריית אלון טוענים כי נודע להם על הכוונה לכרות כ-3,700 עצים באזור בגלל תכנית הבנייה הצפויה בסירקין. אמש (שלישי) הגיעו 200 תושבים לכנס מיוחד שבו דנו בדרכים למנוע את המהלך הפוגעני.
כ-3,000 מהעצים הינם בתוך שטח המחנה הצבאי ובסמוך לו, והיתר נמצאים בשטח המיועד להתארגנות לקראת הבניה בסמוך לשכונות דדו ויוספטל. מרבית העצים הצפויים להיכרת הינם עצי אקליפטוס להם חשיבות רבה כשבין היתר מוכרים כמשפרי האקלים במקום בו הם נשתלו. כעת משהבינו תושבי השכונות הסמוכות למחנה סירקין, כי בקרוב יחליפו את העצים בעיקר כבישים ומבני בטון, הם מצטרפים למאבק בבנייה המתוכננת, ואמש (שלישי) נערך כינוס תושבים בנושא.
הכנס של התושבים בנושא. צילום: ירון קדושיםהכנס של התושבים בנושא. צילום: ירון קדושים
הכנס של התושבים בנושא. צילום: ירון קדושים
(הכנס של התושבים בנושא. צילום: ירון קדושים)
"ידענו על הכוונה לכרות את העצים במשך זמן מה אבל ריכוז המאמצים של מטה סירקין היה על נושא התשתיות והמאבק בתוכניות",מציין ירון קדושים, פעיל הציבור וחבר מטה המאבק ."בימים האחרונים מטה סירקין קיבל פניות מתושבים רבים זועמים משכונות מזרח העיר, דדו, יוספטל פג'ה ועוד, שביקשו עזרה דחופה בהצלת היער או מה שהם קוראים 'החורשה'. מטה סירקין העניק להם את כל ההדרכה והסיוע לצורך הצלת השטח היקר מאוד להם ולעיר כולה. מדובר בריאה ירוקה אקולוגית מדהימה, פנינת חמד של העיר שהולכת להשמדה".
עצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטשעצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטש
עצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטש
(עצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטש)
מוניקה כהן, יועצת ראש העירייה לענייני שימור ויו"ר עמותה ירוקה: "דעתי מאד לא נוחה בלשון המעטה. השמדת החורשה בת עשרות השנים זה פשוט פשע נגד הטבע. כל נושא הבנייה בסירקין הוא בעייתי מאד מכל הבחינות, אבל כריתת עצים בלתי מבוקרת זה נורא ואיום. כל ארגון סביבתי יתנגד. אם כבר לכרות כי לכאורה חייבים לבנות, אזי צריך לעשות זאת בצורה מושכלת וכמה שפחות. אבל המדינה אשר החליטה שצריך לבנות בכול מחיר, אינה מתחשבת. כל הפרנויה של בנייה לא שפוייה הופכת את הדור הבא לקורבן. יחי הבטון ולעזאזל הטבע ורווחת התושבים".
משה פישר יו"ר מטה המאבק לבינוי שפוי בסירקין אמר לאחר הכנס: "אירוע מביש. לכנס אליו הגעתי כמוזמן מתוקף היותי יו"ר מטה המאבק הצטרפה והגיעה גם האדריכלית ענת בן מנחם תושבת סירקין שמכירה את התכניות. ענת הסבירה והראתה מצגת המראה את התכנון התחבורתי הצפוי והסבירה לתושבים את המשמעויות.
לקראת סוף דבריה הגיע למקום ראש העירייה מר גרינברג שקיבל את רשות הדיבור והציג בפני התושבים את ראייתו בקשר לתכנית. התושבים - שכונות מזרח פ"ת הגרים בצמוד ליער סירקין שנחרדו ובצדק מהמחשבה על הורדת מגן המעטפת הירוק הצמוד לביתם התושבים הקשיבו לגרינברג שהאריך וחזר על הדברים.
ראש העירייה הציג מצג מטעה כאילו הוא ממש לא בעל עניין בקידום תכנית סירקין וכאילו זו תכנית שנכפתה עליו ועל העיר ע"י מנהל התכנון הוא גם החל להסביר את השאלות על התנהלותו בנושא בכך שיש דמגוגיה, ואף עבר להסביר כי בעצם מטה מאבק סירקין מונע בעצם מאינטרסים של בעלי וילות. בשלב זה לא יכולתי לשאת את ההסתה ואת ההכחשה כאילו הוא לא תמך בקידום התכנית והתפרצתי לדבריו.
צריך לזכור שראש העיר גרינברג היה זה שטען בלהט בחמשת השנים האחרונות של כהונת קודמו כי יש להיאבק נגד התכנית משום שאינה נותנת פתרונות תחבורה וכי ראש העיר ביכולתו לשנות ואף לעצור את ההליכים. היום התכנית לא השתנתה, היא לא נותנת פתרונות תחבורה יעילים והאזור יקלע לאסון תחבורתי של ממש, אבל הוסיפה לתושבים עוד גזירה - כריתתם של קרוב ל4000 עצים כ 800 מתוכם בשטח הצמוד שלאורך שכונות דדו ויוספטל".
מלשכת דובר העירייה נמסר בתגובה: "ההחלטות בנושא הן לא של העירייה אלא של פקיד היערות הארצי הכפוף לשר החקלאות. עיריית פ"ת הביעה התנגדות לכריתת העצים וכן פועלת למציאת פתרונות אשר יצמצמו את כריתת העצים ככל שניתן".
לגבי הכנס שנערך אתמול, הוסיפו מהעירייה כי, "כפי שהוסבר בכנס, ראש העיר, רמי גרינברג, מתנגד לבנייה בסירקין שאותו מובילה המדינה. יחד עם זאת, במקביל לקידום הפרוייקט ע"י המדינה, עיריית פ"ת פועלת כדי למזער נזקים ככל שניתן. כך לדוגמא, הכביש החדש שאמור לעבור בין השכונה החדשה בסירקין לשכונות הותיקות - קרית אלון ודדו, יהיה כביש שקוע בקרקע וזאת כדי למנוע מפגעים סביבתיים ועוד.
יתרה מזו, אם העירייה לא הייתה מתעקשת על כביש שקוע, השכונות היו נותרות מבודדות בין כבישים ראשיים. לצד פיתוח הכבישים, המדינה והעירייה משקיעות מאות מיליוני שקלים לטובת פארק של 300 דונם שיהיה לרווחת התושבים.
בניגוד לנטען, העירייה מתנגדת לכריתת העצים ונמצאת בקשר עם הגורמים הרלוונטים מטעם המדינה כדי למזער את הפגיעה היכן שניתן. לצערנו, ישנם מספר גורמים אינטרסנטיים המתגוררים במושבים הסמוכים שמנסים להתסיס את הרוחות ללא שום טיעון מוצדק. לשמחתנו, תושבי פ"ת בכלל והאזור המדובר בפרט מודעים לעשייה הרבה של ראש העיר עבורם ומוקירים תודה על כך".
ממשרד החקלאות נמסר: "פינוי מחנה סירקין ובנייתו חולק לשלושה פרויקטים שונים. מתחם סיריקן מערב, סירקין מזרח והרחבת כביש 40. מתחם סירקין מערב הוא המתחם היחיד שעד כה עבר אישור של פקיד היערות הממשלתי במשרד החקלאות. בדומה לבסיסים צבאיים ותיקים נוספים בארץ, גם במחנה סירקין עיקר העצים המצויים במתחם הם אכן עצי אקליפטוס שניטעו בצפיפות בתקופה המנדט הבריטי כחלק מתפיסה אסטרטגית למיסוך בסיסים צבאיים.
"תוכנית סירקין מערב מציעה שכונת מגורים עבור 4,000 יח"ד, אזורי מסחר, שצ"פים ומבני ציבור. לצורך הקמת שכונה כזו נדרש דילול לעצים הצפופים. התוכנית עברה ארבע בקרות לצורך טיוב התכנון וצמצום הכריתות ככל הניתן, יחד עם זאת לאור עצימות הבנייה העתידית במתחם אין כל ברירה אלא לכרות אלפי עצים המצויים כיום בציפוף נטיעה התואם את הבסיס הצבאי. עם זאת יצויין כי מספר העצים שאושרו לכריתה נמוך ממה שציינת ועומד על פחות מ-3,000 עצים".