האם מה שמותר למפלגה אחת אסור לאחרת? כך נראה על פניו מהחלטה שהתקבלה השבוע האוסרת על קיום כנס של מפלגת 'העבודה-גשר' באולם 'שרת' בבניין עיריית פתח תקוה. זאת למרות שלפני כחודשיים נערך במקום כנס של 'הליכוד' בהשתתפות ראש העירייה. מפלגת 'העבודה-גשר' הגישה עתירה.
עיריית פתח תקוה. צילום: ריאןעיריית פתח תקוה. צילום: ריאן
עיריית פתח תקוה. צילום: ריאן
(עיריית פתח תקוה. צילום: ריאן)
ב- 26.8 סוכם בין מפלגת העבודה להנהלת מקפ"ת על קיום כנס של המפלגה שאמור להיערך ביום חמישי הקרוב בשעות הערב בהשתתפות יו"ר הסיעה, עמיר פרץ, וצפוי לכלול כ- 350 אורחים.
קיומו של הכנס הופץ ופורסם בכלי התקשורת ובשלטי חוצות, אלא שביום חמישי שעבר, ה-29 באוגוסט, שיגרה גלית זכאי, מ"מ מנכ"ל מקפ"ת מכתב לנציג מפלגת העבודה ובו נטען כי "אין לקיים מפגשים פוליטיים באולמות ובמבנים השייכים למקפ"ת ומופעלים על ידה. נודע לנו, כי בטעות דובר איתכם על אפשרות לקיים אירוע ביום 5/9/2019 לטובת כנס פוליטי, וזאת בניגוד להנחיות וללא הרשאה או הסמכה מטעם הגורמים המוסמכים במקפ"ת" .
כמו כן נטען במכתב כי "הדיבור הנ"ל לא השתכלל לכדי התחייבות חתומה ומחייבת ואף לא אושר כאמור ע"י הגורמים המוסמכים במקפ"ת, לפיכך לא נוכל לאשר את קיום האירוע הפוליטי הנ"ל".
במפלגת 'העבודה-גשר' זעמו על הביטול, ועתרו למשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר כדי שזה ייתן צו המורה למקפ"ת לקיים את החוזה שסוכם בין שני הצדדים ולאפשר להם לעשות שימוש באולם.
רמי גרינברג. צילום: ריאןרמי גרינברג. צילום: ריאן
רמי גרינברג. צילום: ריאן
(רמי גרינברג. צילום: ריאן)
בכתב העתירה צוין כי "למרבה ההפתעה, התגלה לעותרת (מפלגת העבודה-גשר) כי לא זו בלבד שהמשיבה 1 (מקפ"ת) מקיימת אירועי תעמולה לקראת הבחירות לכנסת ה-22, אלא שהיה זה ראש עיריית פתח תקוה אשר עשה שימוש במשאב שבחזקת המשיבה 2 (עיריית פתח תקוה)כדי להזמין את תושביו לאירוע בחירות בהשתתפות שרים וחברי כנסת מטעם הליכוד".
בהמשך נימקו העותרים כי "שימוש בהיכלים אשר מוחזקים על ידי גופים כדוגמת המשיבות (מקפ"ת והעירייה) יכול להיאסר כליל, או להינתן לכל רשימת מועמדים שחפצה בכך באופן שוויוני ונטול פניות". לכן טענו במפלגה שמקפ"ת אסרה על המפלגה שלא כדין לעשות שימוש באולם".
נכון לשעה זו, טרם התקבלה החלטה בנושא, שכן באפשרות העירייה להגיב לכתב העתירה עד השעה 15:00.
למערכת "מיינט פתח תקוה" נמסר מהעירייה: "בקשות המפלגות השונות לקיום אירועי בחירות באולמות השייכים למקפ"ת נדחו באופן גורף במהלך החודשיים האחרונים, לרבות הבקשה שהגיעה מטעם מפלגת הליכוד.
"כזכור, משרד הפנים אסר על המשך ההתקשרות בין העירייה למקפ"ת משום שההסדרה בין הגופים טרם הושלמה. הנחיה זו, מונעת ממקפ"ת להפעיל אולמות עירוניים חדשים שלא הופעלו על ידה עד כה, כמו אולם שרת. נציין כי במועצת העיר האחרונה אושר התקנון החדש של מקפ"ת אשר נתון עכשיו לאישורו של משרד הפנים.
"עם קבלת האישור - תוכל מקפ"ת לחזור ולהפעיל את האולמות העירוניים. לצד הבעיה הבירוקרטית שנוצרה ובניגוד לנטען ע"י מפלגת העבודה - גשר, טרם נחתם חוזה על השכרת אולם שרת. יתרה מזאת, המפלגה סירבה להצעת העירייה לקיים את הכנס באולם חלופי, ללא תשלום, אשר נותן מענה זהה לצרכי הכנס".