המחאות אמש בפתח תקוה | צילום: רפי עמיחי, מעמוד הטוויטר של חנה קיםהמחאות אמש בפתח תקוה | צילום: רפי עמיחי, מעמוד הטוויטר של חנה קים
המחאות אמש בפתח תקוה | צילום: רפי עמיחי, מעמוד הטוויטר של חנה קים
(המחאות אמש בפתח תקוה | צילום: רפי עמיחי, מעמוד הטוויטר של חנה קים)
משטרת ישראל עצרה בליל שבת (16.8) ארבעה אנשי מחאה ועוד שלושה עוכבו לחקירה בהפגנה ליד ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בשכונת כפר גנים ג' בפתח תקוה.
לטענת המשטרה, המחאה שכללה כמה עשרות אנשים התקיימה שוב סמוך לביתו של היועמ"ש, בניגוד להנחיות המעודכנות שיצאו במהלך השבוע ואסרו על קיום מחאות באזור זה. המקרה עורר סערה ברשת ותגובות שונות כולל של אהוד ברק, שפנה לשר ארדן בדרישה לתחקר את האירוע. המשטרה הוציאה בהמשך הערב הודעת הבהרה על האירועים.
ועכשיו מעצר המוני בפתח תחנת פתח תקווה. pic.twitter.com/RWCSFapSRC — חנה קים (@hkim14050017) 16 באוגוסט 2019
המפגינים שהו במקום שבו היועמ"ש עובר בדרך לבית הכנסת, וסירבו לבקשת השוטרים, לטענתם, להתפנות משם. זה נמשך למעצר, עיכוב ואף פינוי בכוח מהכביש.
חנה קים, אחת מתומכות המאבק, תקפה את המשטרה: "עו"ד סיגלית קסלר נעצרת על ידי משטרת פתח תקוה. שי אראל נעלם כלא היה ולא יודעים מה עלה בגורלו. שבעה עצורים שכל פשעם הוא הליכה ברחוב - נעצרו אף הם. המשטרה מצפצפת על החוק ומבזה את בית המשפט. בואו לפתח תקוה הערב ומחר".
ממשטרת ישראל נמסר כי המוחים הפריעו לשוטרים במילוי תפקידם. בנוסף צוין כי "ביום רביעי 14.8.19 הועברו הנחיות המשטרה בנוגע להפגנות בתקופה האחרונה בשכונת כפר גנים בפ"ת. ההנחיות קבעו את מיקום המחאה, זמניה, שימוש באמצעי כריזה ועוד.
עו"ד סיגלית קסלר נעצרת ע"י משטרת פתח תקווה. שי אראל נעלם כלא היה ולא יודעים מה עלה בגורלו. שבעה עצורים שכל פשעם הוא הליכה ברחוב - נעצרו אף הם. המשטרה מצפצפת על החוק ומבזה את בית המשפט. בואו לפתח תקווה הערב ומחר. pic.twitter.com/YBvBUmTKll — חנה קים (@hkim14050017) 16 באוגוסט 2019
"הערב הגיעו מספר מפגינים לפ"ת והפרו את ההנחיות באופן בו צעדו בציר ההליכה של היועץ המשפטי לממשלה לבית הכנסת, סירבו לבקשת השוטרים להתלוות לתחנת המשטרה, כרזו במגפונים והפריעו את השוטרים במילוי תפקידם. במהלך הערב עוכבו ונעצרו 7 מפגינים ובהמשך הם ייחקרו בתחנת המשטרה.
"משטרת ישראל תאפשר את חופש הביטוי והמחאה אך לא תתיר הפרה של החוק, הפרת הסדר הציבורי והפרעת השוטרים במילוי תפקידם".
המועמד לכנסת אהוד ברק (המחנה הדמוקרטי), פרסם בעקבות האירוע הודעה בעמוד הפייסבוק שלו וטען כי ניסה להשיג את השר לבטחון פנים גלעד ארדן - ללא הצלחה. "להלן המסר שהעברתי ב 0:37 לגלעד ארדן, לאחר שהניסיונות לדבר איתו בנייד לא צלחו", כתב ברק והוסיף: "נדרשת בדיקה יסודית, התנצלות בפני אזרחים ותיקון דפוס ההתנהלות ההזוי הזה.
"גלעד, לילה לא טוב. אני סבור שעליך לפעול מייד להפסקת הארוע בפ״ת ושחרור העצורים. בהמשך, נדרש בירור נוקב איך הגענו לכך. אנשים מבוגרים הוכו ונעצרו במה שנראה שימוש בלתי סביר בכוח וחריגה בוטה של מ״י מהנחיות בג״צ. עו״ד נאזקה. נמנעת גישה של עו״ד של העצורים אליהם. וממתי קדושת ׳מסלול תנועתו הרגלית׳ של היועמש גוברת על זכויות יסוד של אזרחים? מצפה לטיפולך ההחלטי בעניין".
כאמור, התנאים החדשים אוסרים על קיום ההפגנות ברחובות הסמוכים לביתו של היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, אלא רק בכיכר גורן המרוחקת. למרות זאת תינתן האפשרות לקיום מחאה שקטה של עד חמישה אנשים ברחוב מייזנר פינת בן גוריון, וגם הן יוגבלו לשעתיים בלבד ולימים ראשון עד חמישי.
כמו כן המחאות בכיכר גורן יתקיימו במוצאי שבת החל מחצי שעה לאחר צאת השבת ועד השעה 23:00. במהלך השבוע תותר האפשרות למחות בכיכר גורן בימי שלישי בלבד למשך 3 שעות, שיסתיימו לא יאוחר מהשעה 22:00. השימוש במגפונים יותר אך ורק בכיכר גורן ולא כפי שהיה עד כה.