צילום: באדיבות ההוריםצילום: באדיבות ההורים
צילום: באדיבות ההורים
(צילום: באדיבות ההורים)
הורים לילדים בקייטנה בפתח תקוה מודאגים: לטענתם, ישנם מספר ילדים בגן שמתנהגים באלימות קיצונית כלפי יתר הילדים והצוות. "למרות תלונות חוזרות ונשנות לעירייה ולמפעילי הקייטנה עד כה לא קיבלנו מענה", אומרת אם לאחד הילדים. "אנחנו חוששים לשלומם של הילדים, השבוע אחד הילדים כמעט הוציא לבני עין".
מה קרה?
"מדובר על גן שבמהלך השנה הצוות החינוכי התחלף מספר פעמים בגלל בעיות אלימות של כמה מהילדים. היו גם פעמים שהגן נסגר באמצע השנה מאחר ואנשי המקצוע לא רצו לבוא. בימים אלה פועלת בגן קייטנה עם צוות אחר, אך בעיות האלימות נמשכות. הצוות הנוכחי אף טרח לציין בפנינו שנראה שלא עבדו עם הילדים כל השנה".
המדובר על גן לגילאי ארבע בו שוהים בימים אלה כ- 20 ילדים, אך לדברי האם מדובר בעיקר בקומץ ילדים, אשר גוררים אחריהם חברים נוספים להתנהגות בעייתית ואלימה. "באחד המקרים שידועים לי היו שתי ילדות שהכו חמישה ילדים אחרים, במכות על ראשיהם", מציינת האם. "במקרה אחר נזרקו על ילדים כסאות ואתמול לקחתי את הבן שלי לרופאה כיוון שחזר עם חבלות מתחת לעין. הצוות סיפר שאחד הילדים האלימים טיפס למדפים וזרק עליו ועל עוד מספר ילדים צעצועים".
מדוע צוות הגן לא מתערב?
"האלימות מופנה גם כלפי הצוות. הבנתי שהשבוע הגיעה אשת מקצוע לגן ואותם ילדים אלימים החלו להכות גם אותה באגרופים. בנוסף, במהלך השנה היו ילדים שזרקו כסאות גם על הצוות, האלימות היתה קיצונית עד כדי כך שהביאו סייעת נוספת בניסיון להשליט סדר, אך גם זה לא הועיל ולא פתר את הבעיה. וכהוכחה זריקת הכסאות חזרה על עצמה גם במהלך ימי הקייטנה. בקיצור – בלגן!".
הורה נוסף מסביר כי לטענת הוריי אותם ילדים בעייתיים הבעיה נעוצה בכלל בצוות החינוכי שלא מעסיקים את הילדים וכתוצאה מכך הם משתעממים ופונים לאלימות. "הצוות ניסה לגרום לכך שאחת הילדות תעזוב את הגן לטובת מסגרת מתאימה יותר, אך ההורים התעקשו להמשיך להביא אותה לקייטנה וכאות מחאה נשארו להשגיח וטענו שהילדה אלימה כי היא משועממת. הם טוענים שהבעיה היא של הצוות שצריך להתמודד".
האם פניתם לעירייה?
"כן. ניסינו לפנות במספר ערוצים – דרך פעילים פוליטיים בעיר, דרך אגף החינוך והגענו גם לראש העיר. כולם הבטיחו לתת מענה, אך עד כה דבר לא התבצע. בנתיים הגן פועל כרגיל והאלימות ממשיכה. מישהו חייב לפעול ומהר, לפני שיקרה אסון!"
בעקבות המקרה שארע לבנה, האם אף פנתה למשטרה והתלוננה על אלימות בגן. "יכול להיות שהילדים צריכים מסגרת מסוג אחר או אולי סייעת צמודה. אני לא יודעת, אבל מה שבטוח הוא שהמצב כמו שהוא כרגע לא יכול להמשך" היא מסכמת.
ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הגן לווה במהלך שנת הלימודים על ידי המפקחת מטעם משרד החינוך שנתנה מענה לבעיות שהתעוררו. לקראת שנת הלימודים הבאה ישתנה הרכב הילדים בגן וחלק גדול מהבעיות לא יחזרו על עצמן".
מעירייה נמסר: "בגן מתקיימת קייטנה עם צוות מתוגבר ומקצועי והמקרים המתוארים טופלו באופן יסודי. התנהלות הגן לאורך השנה הועברה לבדיקה של מפקחת משרד החינוך שליוותה את הגן לאורך כל השנה ופועלת יחד עם מנהלת האגף לגני ילדים, למציאת הפתרון המיטבי לקראת שנה"ל הבאה".
מהמשטרה נמסר: "התקבלה תלונה והנסיבות נבדקות".