צילום: באדיבות תושביםצילום: באדיבות תושבים
צילום: באדיבות תושבים
(צילום: באדיבות תושבים)
תעלומת השילוט בגנים הציבוריים: שלטים רבים המוחים על הדשא הסינטטי המותקן ברחבי פתח תקוה בימים אלו ניתלו במספר גנים ציבוריים באזור רחוב קפלן ובמקומות נוספים. בין היתר, נכתב בשלט על אחד העצים: "רוצים אדמה אמיתית, דשא אמיתי, עצים אמיתיים, פרחים אמיתיים".
השלטים, שצצו בימים האחרונים כפטריות לאחר הגשם, נראים ככאלה שהושקעה בהם לא מעט מחשבה. עדיין לא ברור מי עשה זאת מלבד, אך די ברור שאותו גורם לא אוהב בלשון המעטה את התקנת הדשא הסינטטי בגנים ברחבי העיר.
צילום: באדיבות תושביםצילום: באדיבות תושבים
צילום: באדיבות תושבים
(צילום: באדיבות תושבים)
השלט הדומיננטי, אפשר לומר, מתאר את החסרונות בדשא הסינטטי, ביניהם נטייה להתחממות רבה במגע עם קרני השמש, הימצאות עופרת וכימיקלים נוספים, קרקע פורה חיידקים, השפעה שלילית על חולי אסטמה והקושי בתיקון השטח במידה ויהיה רצון לשתול דשא אמיתי בעתיד.
"נתקלתי בתופעה בשלוש גינות ציבוריות באזור שבהן אני מטייל עם הכלב שלי", אומר תושב רחוב קפלן. "אני לא יודע מי עשה את זה אבל רואים שהוא השקיע בכך, ורואים בבירור שהוא נגד הדשא הסינטטי".
מה אתה חושב על כך באופן אישי?
"אני חושב שזו דרך מחאה יצירתית , ולגופו של עניין, אני בעד דשא טבעי. זה מחזק את הרגליים וגורם לילדים להיות יצירתיים יותר".
יש תלונות על כך שהחול מביא מחלות ומלא בצואה של בעלי חיים.
"ואתה חושב שבעלי החיים לא מטילים את מימיהם או את צואתם על הדשא המלאכותי? זה קורה בכל מצב".
צילום: באדיבות תושביםצילום: באדיבות תושבים
צילום: באדיבות תושבים
(צילום: באדיבות תושבים)
מלשכת דוברות העירייה נמסר בתגובה: "הדשא הסינטטי שמותקן בעיר הוא תקני, במתקני משחקים יש לו יתרונות על הגומי שמתבלה יותר מהר. אנו מתקינים דשא סינטטי גם במקומות מוצלים שדשא רגיל לא יכול לגדול מחוסר אור או כאשר יש שיקולי תחזוקה.
"בכל מקום מתקיים דיון לפני כן. העירייה שומרת על זכותה לקבל החלטות לגבי ההמשך לפי שיקול דעתה. רק נזכיר שהציבור תבע בשנים האחרונות להתקין דשא סינטטי בגני הילדים".