האם בקרוב תושבי העיר יקחו חלק בישיבות המועצה? חברי האופוזיציה הגישו לאחרונה הצעה לסדר לפיה יש לאפשר לתושבים להתבטא במהלך ישיבות המועצה בעניינים הנוגעים להם.
1 צפייה בגלריה
ישיבת מועצה פתח תקוה
ישיבת מועצה פתח תקוה
ישיבת מועצה פתח תקוה
(צילום ארכיון: מתן דויטש)
על פי ההצעה, התושבים יוכלו לשאת דברים בעניינים הקשורים להם בישיבות המועצה, כאשר במידה וקיימים חילוקי דעות ביניהם תתאפשר זכות הדיבור לשני תושבים התומכים בהצעה ולשני תושבים המתנגדים לה.
תושבים יוקצו 20 דקות סך הכל בחלוקה שווה ודעתם תושמע לאחר הצגת ההצעה על ידי חברי המועצה שהגישו אותה.
חברי האופוזיציה הסבירו את הסיבה שהביאה אותם להגיש את ההצעה וציינו כי: "למן תחילת הקדנציה הנוכחית אנו עדים לתופעה קשה וחמורה של רמיסת זכות התושבים להביע עמדתם בפורומים שונים, כאשר עמדה זו מנוגדת לעמדת העירייה ה'רשמית'. בצורה זו ובניגוד מוחלט לנוהג שהיה בקדנציות הקודמות , נמנע מנציגי התושבים לשאת דברים בפני חברי מועצת העיר כאשר נושאים הקשורים לעניינם עלו לדיון במסגרת ההצעות לסדר.
"'התירוץ' הרשמי וה'פופולרי' של לשכת ראש העירייה היה הקורונה וזאת גם כאשר ברחבי המדינה הוסרו ההגבלות השונות על התכנסות קהל".
קראו גם:
עו"ד אורי אהד, יו"ר האופוזיציה הוסיף כי "בשלוש השנים האחרונות סוכל השיח הציבורי הדמוקרטי בפתח תקוה, כאשר חברי מועצת העיר והתושבים נחשפו אך ורק לדעה שהעירייה והעומד בראשה רצו כי ייחשפו אליה. את התוצאות ההרסניות כולנו רואים כעת (התעוררות עירונית מאוחרת לעניין סגירת צומת הושע, התנגדות רפה וחלשה לעניין תחנת הכח בקסם...).
"מטרת ההצעה היא לשים קץ להתנהלות זו ולהחזיר את השיח הפתוח והחלפת המידע ההדדית והפורה לעיר פתח תקוה".
מלשכת ראש העיר נמסר בתגובה: "הפתיחות, השיקוף, והשיתוף של תושבי העיר בנושאים העירוניים השונים, עברו בשלוש השנים האחרונות שדרוג משמעותי במאות מונים - בהשוואה לנוהג שהיה קיים בעירייה בשנים קודמות. זאת בנוסף לעובדה כי ישיבת מועצת העיר חשופה לעיני כל בפלטפורמות העירוניות. בניגוד לבעבר, היום אין שומרים, אין חומות ואין מחסומים.
לצערנו, הקורונה עדיין כאן והיקף התחלואה בשבועות האחרונים נמצא במגמת עלייה מדאיגה. יתירה מזו, על פי ההנחיות, המדינה הגבילה חלק מהנגישות. בהמשך לכך, חבל שחברי האופוזיציה מצטרפים למכחישי הקורונה רק כדי לקושש עוד כותרות שוליות.
שיתוף הציבור בנושאים שעל סדר היום הציבורי מעוגנים בחוקים ובתקנות. לדוגמא, בהליכי תכנון ובנייה מוקנת זכות השימוע וכל אזרח יכול להשמיע את עמדתו בפני הגורמים התכנוניים ועוד.
הזמינות העירונית לתושבים לכל הסתייגות, שאלה או בקשה היא המובילה בארץ - החל מראש העיר ועד לאחרון העובדים. הדבר בא לידי ביטוי בפגישות אישיות, בהתקשרות טלפונית, במענה ברשתות החברתיות, במענה דרך המוקד העירוני ופניות הציבור וכן במסגרת סיורי השטח והכנסים שראש העיר עורך כמעט מידי ערב יחד עם גורמי המקצוע והתושבים ועוד.
כמו כן, לראשונה מונו מנהלי אשכולות ברחבי העיר, אשר חלק מהותי מתפקידם הוא להיות זמינים עבור הציבור ולטפל בבעיות שעולות בזמן אמת. כך הדבר קורה בפועל".