מורה בבית ספר יסודי בעיר הגישה לאחרונה תביעה לבית משפט השלום בתל אביב־יפו נגד עשרות הורים לתלמידים בכיתתה ונגד מנהלת בית הספר ובה דרשה לפצותה ב־100 אלף שקלים בגין לשון הרע. לטענתה, "בחרו אותם ההורים לנהל את בית הספר ויחד עם המנהלת פעלו כדי למנוע את המשך העסקתה במוסד החינוך".
2 צפייה בגלריה
המורה החליטה לתבוע
המורה החליטה לתבוע
המורה החליטה לתבוע
(צילום המחשה: ShutterStock)
בכתב התביעה נטען כי האישה מועסקת במערכת החינוך בתפקיד מורה שנים רבות ובתפקיד מחנכת כבר יותר מעשור. שנים אחדות היא אף שימשה רכזת מקצוע ושכבה. לפני ארבע שנים הרגישה המורה כי המנהלת אינה פועלת לטובת הפדגוגיה של התלמידים וביקשה ממנה להפסיק לשמש רכזת. לדברי המורה, מאז החלה המנהלת להתייחס אליה באופן שונה.
בכתב התביעה נטען כי באחת השנים האחרונות נעדרה המורה מעבודתה לעתים קרובות מסיבות אישיות ורפואיות, ולקראת שנת הלימודים הקודמת שובצה בכיתה אחרת בגלל היעדרויותיה הרבות. לדבריה החלו ההורים מכיתתה החדשה "במסכת של פעולות ומעשים שכל מטרתם הינה לפגוע בה ולמנוע ממנה לחנך את הכיתה של ילדיהם".
עוד נטען בכתב התביעה כי "ההורים לא שלחו את ילדיהם לימי ההיערכות וליום הראשון ללימודים ושלחו מכתב למשרד החינוך ולראש העירייה דאז, איציק ברוורמן, בו טענו כי היא מרבה באמירות מילוליות בעייתיות שמורידות לילדים את הביטחון העצמי, אינה משתפת פעולה עם ההורים, אינה מעורבת בדינאמיקה החברתית ובבעיות שעולות מול מורים מקצועיים ומחסירה ימים רבים". לטענת המורה נכתב באותו מכתב כי לדברי מנהלת בית הספר, "יש פער בין האופן בו המורה תופסת את עצמה לאופן בו היא נתפסת על ידי אחרים".
על פי כתב התביעה המשיכו ההורים במחאתם, והסערה גלשה לרשת החברתית ושם הוכפש שמה של המורה. ועם זה נשלחו אליה גם מכתבי תמיכה מהורים, וגם מורי בית הספר יצאו להגנתה ושלחו מכתב לשר החינוך אז נפתלי בנט ובו שיבחו את פועלה במשך השנים.
בסיכום כתב התביעה נטען כי לאחר חופשת חג הסוכות באותה שנה נפגשה המורה עם הנהגת הכיתה. כשביקשה המורה הוכחות לדברים שנאמרו עליה הפנו אותה ההורים למנהלת וטענו "שהיא יודעת במה מדובר.
המורה נשארה בכיתתה ולימדה את התלמידים ללא כל טענות כלפיה, ומבלי שאף הורה הוציא את ילדו מהכיתה. ולמרות זאת ובעקבות הפרשה הורע מצבה הרפואי וגם כעת, לאחר שחלף פרק זמן ארוך יחסית, היא מוטרדת מהשאלה כיצד היא נתפסת על ידי ההורים ויתר מורי בית הספר".
2 צפייה בגלריה
עו"ד אורית חיון
עו"ד אורית חיון
עו"ד אורית חיון
(צילום: ז'אן כהן)
עו"ד אורית חיון ועו"ד דין כוכבי מייצגים את המנהלת ומסרו בתגובה: "מדובר בתביעה הזויה ומיותרת שגוררת עשרות נתבעים לבית המשפט מתוך בזבוז משאבים מיותר. מנהלת בית הספר סייעה לתובעת לכל אורך דרכה בבית הספר ואף במקרה הנדון. אנחנו מקווים כי בית המשפט לא יאפשר את משפט הראווה המיותר הזה שמונע ממניעים רגשיים ולא משפטיים, גובל בזוטות ומבוסס על טענות חסרות כל שחר".
עו"ד חלי דואני־קיל מייצגת את ההורים ומסרה בתגובה: "החובה הראשונה והעיקרית של ההורים היא כלפי ילדיהם. כשהם נחשפים למידע ממקורות רבים ושונים ולפיו יש התנהלות מתמשכת ובעייתית של המורה, הם נדרשים לפעול ולהגן על ילדיהם. המכתב של ההורים נשלח בהמשך להמלצת הגורמים הרלבנטיים בבית הספר. הוא נוסח באופן מדוד וענייני, והובע בו רצון מפורש שלא לפגוע במורה. כל האמור בו הוא אמת, והדברים יתבהרו במשפט המתנהל בימים אלה".