שוב חוזר הניגון: עיריית פתח תקוה לא מאשרת לימודי חוץ לתלמידי כיתות ו' שעתידים לעלות לחינוך העל יסודי-ממלכתי דתי בשנת הלימודים הבאה, תשפ"א.
ישיבת אמי"ת אלירז פתח תקוהישיבת אמי"ת אלירז פתח תקוה
ישיבת אמי"ת אלירז פתח תקוה
(צילום: מתן דויטש)
המשמעות: התלמידים לא יוכלו ללמוד במוסדות חינוך מחוץ לעיר, על אף שלטענת ההורים תלמידים מחוץ לפתח תקוה רשאים לעשות את הדרך ההפוכה ונבחנים למוסדות החינוך ברחבי העיר.
כזכור, לפני כשנה כבר הגבילה העירייה את כמות התלמידים שיוכלו לצאת מגבולות העיר בניגוד למקובל בשנים עברו, במהלך שזכה לביקורת נוקבת מצד הורים רבים שהתנגדו לכך. השנה הוגבלו המספרים אף יותר כשמספר תלמידים בודדים יורשו להיקלט בישיבות תיכוניות מחוץ לעיר כפי שהיה נהוג בעבר.
במכתב עליו חתום ראש העירייה רמי גרינברג ושיועד להורי התלמידים שיסיימו בקרוב כיתה ו' נכתב: "השנה לא יינתן אישור ללימודים מחוץ לעיר ולפיכך גם לא יאושר למוסדות מחוץ לעיר להציג ולשווק עצמם במוסדות העירוניים.. הנכם מוזמניO להתרשם ממערכת החינוך העירונית, להירשם וליהנות מצוות חינוכי-פדגוגי מוביל ומנוסה". במכתב נוסף שנשלח להורים צויין כי עליהם לבצע רישום מקוון לשנת הלימודים הבאה כשעליהם לדרג ארבעה מוסדות חינוך לפי סדר עדיפות.
גם השנה, הורים רבים לא מקבלים בעין יפה את המהלך עליו הוחלט בעירייה. "עברנו לפתח תקוה לפני מספר שנים בזכות החינוך ועכשיו אנחנו חוששים", אומרת אם לתלמיד כיתה ו'. "העירייה דורשת לדרג ארבעה מוסדות חינוך' אך שניים לא רלבנטיים מבחינתנו. אנחנו רוצים לרשום אותו לישיבה תיכונית ושניים מתוכם הם תיכונים דתיים ולא ישיבות. אני מכבדת אותם אבל זה לא מה שאנחנו מחפשים.
"לפי הגזירה החדשה אין לנו אפשרות למצוא אלטרנטיבה מחוץ לעיר. הבעיה הופכת לגדולה יותר כשמקבלים תלמידים מחוץ לפתח תקוה ללמוד כאן. אז צמצמו את המקומות, אבל מגבירים את התחרות עם תלמידים מחוץ לעיר. זה אבסורד ולא הוגן".
"הבלבול ואי הודאות נורא גדולים כרגע בקרב ההורים. אף אחד לא הסביר מה המטרה של המהלך", מוסיפה אם אחרת. " אני מבינה את ההיגיון שעומד מאחורי ההחלטה של ראש העירייה אם הוא רוצה לפתח את מוסדות החינוך אבל יש דרך לעשות זאת. צריך להרים את הרמה שלהם ולא להכריח תלמידים להישאר בתוך העיר ולמלא את בתי הספר. אם הייתה לי אופציה טובה בתוך העיר לא הייתי צריכה לשלוח את הילד שלי מחוץ לפתח תקוה. הרי לכל מוסד יש את האופי שלו, את הרמה שלו מבחינה מקצועית, דתית וחברתית.
בסוף לא יהיה מספיק מקום לתלמידים מהעיר לפי הביקוש, מה עוד שיש מקומות שלא מתלהבים ללכת אליהם. אי אפשר להכפיל מספר כיתות בשכבה וגם לא הייתי רוצה לשלוח את הילד שלי למקום כזה. במקום שתהיה אוירה איכותית עם יחס אישי זה יהפוך להיות בית מסחר. יש הורים שלא יודעים אם לבצע רישום או לא . אם יבצעו רישום אז העירייה תוכל לרשום את הילד למוסד השני בסדר העדיפויות כי 'הנה, דירגתם אותו' ואם לא יבצעו רישום אז העירייה יכולה לומר 'בעיה שלכם, נתנו לכם הזדמנות, עכשיו תקבלו ברירת מחדל'".
מעיריית פתח תקוה נמסר: "אין שינוי במדיניות העירייה בנושא זה, שכן, בכל השנים לא התאפשר לתושבי פתח תקוה ללמוד מחוץ לרשות, למעט במקרים חריגים של חוסר מקום או התאמה בסוג החינוך. ראש העיר רמי גרינברג פעל להרחבת היצע מוסדות החינוך בשנה האחרונה. בין היתר, הוקם בית הספר למצויינים - טכנולוגי בר אילן וכן יוקמו מבנים חדשים בבית הספר צביה בהדר גנים ובאמ"ית כפר גנים. מוסדות החינוך בעיר עוברים שדרוג משמעותי ומתפתחים וזאת כדי לתת לתושבי פתח תקוה את המענה הנדרש בנושא זה. במידה ויעלה מקרה חריג, הוא לא יישאר ללא מענה והרשות תפעל למציאת פתרונות מחוץ לעיר ככל שיידרש".