שנה חלפה - וילדי הנתינים הזרים בעיר שוב נתקלים בבעיות בשיבוצים: שוב עיריית פתח תקוה מעכבת את רישומם של ילדי מבקשי המקלט בעיר לגני החובה ולכיתות א'.
(הפגנת האימהות מאריתריאה בשנה שעברה. צילום: מתן דויטש)
בעוד כלל ילדי העיר קיבלו לאחרונה את השיבוצים למוסדות החינוך, כ-130 הורים מבקשי מקלט טוענים כי ילדיהם טרם שובצו וכן כי עיריית פתח תקוה לא מספקת להם תשובות. לפי הערכות, מדובר על כ-150 ילדים.
עורכי הדין של ההורים, טל חסין והרן רייכמן מהאגודה לזכויות האזרח והקליניקה למשפט ומדיניות החינוך, שיגרו מכתב בנושא לראש העירייה ולשר החינוך יואב גלנט בו טענו כי "בימים האחרונים אנו מקבלים פניות מהורים לילדי מבקשי מקלט המתגוררים בפתח תקוה, לפיהן העירייה מערימה קשיים ברישום למוסדות החינוך ובשיבוצם בהם, זאת על אף שהרישום החל בינואר 2020".
"התנהלות מקוממת ובלתי חוקית זו, אשר מאפיינת את יחסה של העירייה והעומד בראשה לקהילת הזרים המתגוררת בה, ובפרט למשפחות ולילדים מבקשי מקלט מאריתריאה וסודן, כבר נפסלה על ידי בתי המשפט".
לאחר מכן, הציגו עורכי הדין במכתב את המקרה הדומה שאירע בשנה שעברה שבעקבותיו חייב בית המשפט את העירייה לרשום את הילדים בהתאם לדין, והוסיפו כי "במסגרת החלטת בית המשפט מיום 2.10.19 חוייבה עיריית פתח תקוה לשלם לעותרים הוצאות בסך 15 אלף שח. למרות הזמן הממושך שחלף מאז, התשלום לא התקבל".
בסיום המכתב ציינו עורכי הדין כי הם מצפים להבהרות מיידיות בדבר פתיחת הרישום, קליטתם של כל ילדי מבקשי המקלט והזרים בעיר פתח תקוה למוסדות החינוך בה, ושיבוצם בבתי ספר ובגני ילדים אינטגרטיביים".
למאבקם של מבקשי המקלט נרתמה אף חיה שיטאי, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך שפנתה אף היא לעירייה וציינה כי עליה לפעול בהתאם לחוזר מנכ"ל לפיו חוק חינוך חובה התש"ט (1949) חל על כל ילד הגר בישראל, ללא קשר למעמדו במרשם האוכלוסין במשרד הפנים".
עורכי הדין חסין ורייכמן הוסיפו ל'מיינט פתח תקוה' ואמרו כי: "הגזענות של העירייה מושרשת עמוק. כבר פעמיים היינו בסיפור הזה, וכל פעם בית המשפט מורה לעירייה לרשום את הילדים, היא חוטפת הוצאות, אבל מסרבת להפנים. כך יקרה גם הפעם. לילדים האלה מגיע חינוך, חובת העירייה לספקו, ובסיבוב הזה גם נדאג לכך שהילדים ישובצו במסגרות מעורבות, לא בגטאות לפליטים".
מלשכת דובר העירייה נמסר בתגובה: "השיבוצים למסגרות החינוך בעיר מבוצעים באופן גורף לכל מבקש לאחר שהוכיח כי הוא תושב העיר. גם במקרה המדובר, לאחר שתסתיים הבדיקה ויובהר כי אכן מדובר בתושבי פתח תקוה - התלמידים ישובצו למסגרות בהתאם. נציין כי כבר כיום, רבים מאוכלוסייה זו משובצים במסגרות החינוך בעיר בהתאם למקום מגוריהם כפי שהוצג לגורמי הרשות".