מוחמד אבו סינג'ר המנוח. צילום: באדיבות המשפחהמוחמד אבו סינג'ר המנוח. צילום: באדיבות המשפחה
מוחמד אבו סינג'ר המנוח. צילום: באדיבות המשפחה
(מוחמד אבו סינג'ר המנוח. צילום: באדיבות המשפחה)
ביום שישי האחרון, שושן פורים, עבר הנער שלום דב בער יונה בן ה- 13.5 מערד, ניתוח השתלת לב במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקוה. הנער סבל ממחלה של שריר הלב ולפני מספר שנים עבר במרכז שניידר השתלת קוצב לב. מאז הוא נמצא במעקב משותף של ביה״ח סורוקה ומרכז שניידר. לפני מספר שבועות מצבו החמיר, והוא נזקק להשתלת לב דחופה להצלת חייו.
השתלות לב בילדים הן נדירות ביותר. בשנת 2018 בוצעה השתלת לב אחת בנער במרכז שניידר לרפואת ילדים. מדובר במקרה מאוד לא שכיח, להמתין זמן כה קצר להשתלת לב בילדים.
את לבו של דב תרמה משפחתו של הילד מוחמד אבו סינג'ר בן ה-9, תושב רהט, שנהרג ביום שלישי שעבר בתאונת דרכים. סמוך לשעה 17:00 עמד מוחמד על המדרכה סמוך לביתו, ולפתע ללא כל התראה מוקדמת הגיח רכב ופגע בו. חובשים ופרמדיקים של מד"א נגב, שהוזעקו למקום העניקו לילד הפצוע טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים "סורוקה" כשהוא פצוע באורח אנוש וסובל מחבלת ראש קשה ביותר.
צילום: דוברות מרכז שניידרצילום: דוברות מרכז שניידר
צילום: דוברות מרכז שניידר
(צילום: דוברות מרכז שניידר)
בסוף השבוע האחרון, כשרופאי בית החולים בישרו להוריו של מוחמד כי בנם שרוי במצב של מוות מוחי נשימתי, הם לא היססו והחליטו לתרום את איבריו על מנת להציל את חייהם של חולים אחרים.
"ההסכמה לתרום את איבריו של מוחמד", סיפר אמג'ד אבו סינג'ר, אחיו של מוחמד. "היתה של ההורים ושל בני המשפחה. לא היתה לנו כל התלבטות. כשהרופאים בישרו לנו שמוחמד נמצא במוות מוחי, לא היתה לנו כל התלבטות".
זה צעד די נדיר בחברה הבדואית לתרום איברים?
"כולנו בני אדם. יהודים וערבים הם בני אדם ואין הבדל בין דם לדם. מה שעמד לנגד עינינו היה להציל חיים, וזה לא משנה אם מדובר ביהודי או ערבי".
"מדובר במעשה אצילי"
מוחמד אבו סינג'ר הניח אחריו במותו את הוריו ואת שבעה אחיו ואחיותיו. הוא למד בכיתה ד' בבית הספר היסודי "אלזהרה" ברהט. "חלומו של מוחמד היה להיות רופא. הוא היה ילד טוב, ילד אהוב על כולם. לא היו לו תחביבים מיוחדים, אבל כמו כל ילד בגילו הוא אהב לשחק עם החברים שלו בשכונה".
מה התחושות במשפחה בעקבות הצעד הנדיר של תרומת האיברים?
"המטרה שלנו היתה להציל חיים של אחרים. במותו הוא הציל את חייהם של ארבעה בני אדם. יש לנו תחושה שמוחמד שלנו חי בגופם של אנשים אחרים שזכו לקבל את איבריו".
בסוף השבוע האחרון הושתל ליבו של מוחמד בגופו של שלום דב בער יונה בן ה-14. הכבד הושתל באישה בת 36 בבית החולים איכילוב. כליה ולבלב הושתלו בגבר בן 36 בבית החולים 'איכילוב' וכליה נוספת הושתלה בבית החולים 'שניידר' בילדה בת חמש.
לדברי אמו של דב, קרן יונה: "אני מודה לבני משפחתו של התורם מכל הלב, על שנתנו אפשרות לבני שלום דב להמשיך ולחיות חיים נורמליים, זה לא מובן מאליו. אנו משתתפים בצערם, ליבנו איתם. בהמשך, מאוד ארצה להיפגש איתם".
בנוסף, כאמור בוצעה במהלך סוף השבוע בוצעה השתלת כליה בילדה עופרי בת 5 שסבלה מאי ספיקת כליות וטופלה בשנה וחצי האחרונות ביחידת הדיאליזה במרכז שניידר. הילדה מתאוששת ביחידה לטיפול נמרץ בשניידר, בראשות ד"ר אלחנן נחום.
לדברי אמה, אודליה: "בערב חמישי קיבלנו שיחת טלפון שמודיעה שנמצאה כליה המתאימה לעופרי, אחרי המתנה של למעלה משנה. לא ניתן להסביר במילים את ההתרגשות מצד אחד, אל מול כאב העצום של המשפחה. ליבנו איתם. מדובר במעשה אצילי, מציל חיים וממלא את הלב, מעשה שאינו ברור מאליו. תודה ענקית למשפחה, אנו משתתפים בצערם הכבד".