צילום: גיל לרנרצילום: גיל לרנר
צילום: גיל לרנר
(צילום: גיל לרנר)
נער בן 17, שמתמודד עם 100% נכות, תובע יחד עם משפחתו מעל ל-2.5 מיליון שקלים מקופת חולים כללית בטענה כי ריבוי הביציות המוקפאות שהוחזרו לרחם האם, גרמו לנזק בלתי הפיך. כך עולה מתביעה שהגישו השבוע לבית המשפט המחוזי מרכז באמצעות עורכי הדין ענת גוטמן וארן אמיר ממשרד גוטמן-אמיר.
בתביעה נטען כי ברחמה של האם, אז בת 29, הושתלו בשנת 2000 ארבע ביציות מוקפאות, שלוש מהן נקלטו אך אחת מהן התפצלה והחל להתפתח הריון של 4 עוברים. מצב זה אילץ את האם לבצע דילול של אחד משני העוברים שהתפצלו מאותה ביצית. בסופו של ההליך התברר כי נותרו ברחמה של התובעת שני עוברים, לאחר שגם התאום הזהה מהביצית המפוצלת מת כתוצאה מפעולת הדילול.
על פי טענת התביעה, פעולת הדילול גרמה להיפרדות שלייה כרונית ולנוכחות רקמה עוברית מתה שנותרה בחלל הרחם. יפרדות השלייה מנעה אספקת דם וחמצן תקינה למוחו של בן ה-17 הנכה, בהיותו עובר, ובנוסף, נוכחות של רקמה מתה בחלל הרחם, גרמה ללידה מוקדמת. כתוצאה מכך הוא נולד פג במשקל 705 גרם, והוא נותר ללא יכולת לקיים תקשורת מילולית, בעל פיגור שכלי ושיתוק מוחין.
עו"ד ענת גוטמן. צילום: יח"צעו"ד ענת גוטמן. צילום: יח"צ
עו"ד ענת גוטמן. צילום: יח"צ
(עו"ד ענת גוטמן. צילום: יח"צ)
עורכי הדין מסתמכים בתביעה על חוות דעת מומחים, שלטענתה ניתן היה למנוע את נזקיו של התובע לו היו מוחזרים לרחמה של האם שני עוברים בלבד או לכל היותר שלושה. לטענתם מטרת ההפריה היא הולדת ילד בריא ולא השגת הריון בכל מחיר.
לאחר שנצפה דימום תוך רחמי גדול, באותו צד של התאומים הזהים שעברו דילול, בוצע ניתוח קיסרי ממנו נולדה תינוקת בריאה במשקל 725 גר' וכשתי דקות אחר כך נולד התינוק שביום התשיעי לחייו אובחן דימום במוחו.
בתביעה נטען כי מחקרים הוכיחו שכאשר הופרו מעל ארבע ביציות, החזרת שתיים הייתה ממקסמת את הסיכוי ללידת ילד בריא, בפרט כאשר מדובר באישה צעירה שניתן היה להקפיא חלק מהביציות המופרות שלה. לעומת זאת, החזרה של ארבע ביציות מופרות, יוצרת סיכון לסיבוכים קשים כמו לידה מוקדמת והיפרדות שלייה, כמו שאכן קרה במקרה זה.
עו"ד ארן אמיר. צילום: יח"צעו"ד ארן אמיר. צילום: יח"צ
עו"ד ארן אמיר. צילום: יח"צ
(עו"ד ארן אמיר. צילום: יח"צ)
באי כוחם טוענים כי ההתרשלות נובעת בין היתר מכך שפעלו בניגוד למסקנות ברורות שעלו מספרות רפואית עדכנית. בנוסף, לפני החזרת העוברים הצוות הרפואי לא מסר להורים מידע אשר היה נחוץ להם בכדי להחליט כמה עוברים להחזיר לרחמה של האם הצעירה.
בגין מחדלים אלה, נטען בתביעה, נגזר על הנער לחיות כל חייו חיי מצוקה וסבל.
מהמרכז הרפואי רבין ושירותי בריאות כללית נמסר בתגובה: "כתב התביעה הנ"ל טרם הגיע לבית החולים. לכשיגיע, נלמד את הפרטים ונערך להגשת כתב הגנה".