שתיית קפה היא חלק בלתי נפרד מחייהם של רבים, והיום יכולים חובבי הקפה לרכוש מכונות אספרסו מעולות וליהנות מקפה איכותי מדי יום ובלי לשבת בבתי קפה. אך כדי שיהיה ניתן ליהנות מהקפה המשובח חשוב לשמור על הניקיון של המכונה, במידה שמכונה אינה מתוחזקת בצורה טובה ואינה מנוקה כהלכה יהיה לקפה טעם חרוך, החלב יתייבש והאבנית תשתלט על המכונה – כל אלו יחדיו יפגעו בטעם של הקפה בצורה משמעותית.
אז איך ניתן לשמור על מכונת הקפה הכל כך חיונית?
כדי לשמור על מכונת הקפה חשוב לנקות את חלקיה בכל פעם שמכינים קפה. במכונה המשתמשת בקפה טחון, יש לפרק את הידית מיד לאחר הכנת הקפה משום שאם היא תישאר מחוברת האבקה תיחרך מהחום והטעם של הקפה ייפגע. לאחר שמכינים מספר כוסות קפה חשוב לשטוף את החלקים השונים במים ולאחר מכן לנגב אותם.
אילוסטרציה. צילום: pixabay אילוסטרציה. צילום: pixabay
אילוסטרציה. צילום: pixabay
(אילוסטרציה. צילום: pixabay )
את החלקים של הצינורית שמיועדת להקצפת החלב יש לנגב באמצעות מטלית לחה לאחר כל הקצפה, במידה שלא מקפידים לנקות אותה היא נסתמת משום שהיא מתמלאת לכלוך. חשוב להקפיד לנקות את המכונה לאחר שמנתקים אותה מהחשמל ולאחר שהיא מתקררת. במידה שנשארות שאריות של קפה באזור ה"ראש", רצוי לנגב את השאריות. מדי תקופה ניתן לנקות את המכונה באמצעות ממיס שומני קפה. ברוב המקרים ניתן לנקות את גוף המכונה באמצעות סמרטוט לח שעשוי מבד רך. במידה שיש צורך בניקוי רציני יותר, חשוב להימנע משימוש בחומרי ניקוי חזקים, ניתן לדלל מעט סבון כלים במים ולאחר השימוש לנקות אותו מהמכונה. באם מדובר במכונה הפועלת על קפסולות, יש לנקות אותה באמצעות הזרמת מים דרך הפיה, כאילו אתם מכינים לעצמכם קפה, אך מבלי שתהיה קפסולה בתוך המכונה. פעילות זו מנקה חלקיקי קפה שנתקעים במעבר מן הקפסולה אל הפיה.
איך ניתן לנקות את האבנית המטרידה ממכונת הקפה?
אבנית עשויה להזיק מאוד למכונות קפה ולגרום בין היתר לסתימת הצינוריות, הפילטרים והטעם של הקפה. שימוש במים מסוננים יכול להפחית את כמות האבנית בצורה ניכרת.
מדי תקופה חשוב לנקות את חלקיה הפנימיים של מכונת הקפה מאבנית, ניתן לבצע את הניקוי באמצעות חומרים ייעודיים או באמצעות חומרי ניקוי טבעיים, ביניהם: מעט חומץ עם הרבה מים. יש לציין שחלק מהחומרים עלולים לפגוע במכונות קפה ולכן חשוב לקרוא את ההוראות שניתנו על ידי היצרן.
אם גם אתם אוהבים לשתות קפה שמגיע הישר ממכונת קפה איכותית, ובמידה שרכשתם לעצמכם מכונה שכזו, חשוב שתקפידו לנקות אותה היטב, כך תוכלו לשמור עליה וליהנות משתיית קפה איכותי מתי שרק מתחשק לכם ולאורך זמן רב.