התאמת המצבר לרכב מתייחסת לרוב למספר פרמטרים. אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא קיבול האמפר של המצבר יחד עם זרם ההנעה שלו. בנוסף, חשוב להדגיש גם את ההתאמה של המצבר למבנה של המנוע. למשל, כאשר מחפשים מצבר לרכב חשוב לבדוק בדיוק מהי קיבולת האמפר הנדרשת ממנו ומהו המבנה הפיזי של המצבר. לעיתים מזומנות קורה ששני מצברים עושים לכאורה את אותה העבודה, אבל המבנה שלהם שונה באופן שאחד מהם יתאים בדיוק למנוע הרכב שלכם, ואילו מצבר אחר, למרות הביצועים הדומים שלו לכאורה, לא יתאים.
מהו התפקיד של המצבר לרכב? מהם הפרמטרים החשובים לבדיקת ההתאמה של המצבר? איך לבחור את המצבר הטוב ביותר עבור הרכב שלך מה המצבר לרכב שמתאים למאזדה?

1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: pixabay)

מצבר לרכב והמשמעות שלו בתפקוד התקין של המכונית

מצבר לרכב הוא האמצעי לאגירה ושמירת החשמל ברכב. מדובר בחשמל הנדרש להנעה שלו לפני התחלת הנסיעה, ולהפעלת אביזרים שונים ברכב הן תוך כדי הנסיעה והן במצב שבו הרכב נמצא במנוחה. למעשה, מה שנהוג לכנות "מצבר" הוא בעצם סוללה שממנה ניתן להפיק את החשמל הנדרש ליצירת הניצוץ שיפעיל את המנוע לפני הנסיעה. הסוללה כאמור לעיל היא נטענת, כאשר האמצעי לטעינה שלה הוא האנרגיה הנוצרת כתוצאה מהפעילות של המנוע. כך, הרכב טוען את הסוללה שלו עצמו.
עם זאת, חשוב לדעת שאורך החיים של המצבר הוא מוגבל בזמן. לאחר שסיים את מכסת מחזורי הטעינה שלו, הופך המצבר לבעייתי. הוא לא מצליח לאגור חשמל. והחשמל שאכן נאגר בו איננו מספיק להפעלת המנוע. יש מקרים שבהם המצבר פשוט מתרוקן כתוצאה משימוש לא מבוקר בו. למשל, נהג המשאיר את האורות דלוקים למשך שעות, עלול לגלות שהוא איננו מסוגל להתניע את הרכב. במקרה כזה, יש אמצעים להתנעת הרכב, מה שיגרום באופן אוטומטי להטענת המצבר.

פרמטרים לבדיקת ההתאמה של מצבר

אף שמרבית בעלי הרכבים יודעים אילו מצברים יכולים להתאים לרכב שלהם, הרי שיש גם לא מעט שאינם מכירים ואינם יודעים כיצד להתאים את המצבר הנכון ביותר לרכב שלהם. על מנת לבדוק את ההתאמה של מצבר, חשוב לשים לב לאמות המידה הבאות: האמפר – קיבולת הזרם של הרכב; זרם ההנעה וכן קיבול רזרבי. ההסבר הפשוט ביותר למונח הפחות מוכר הזה, הוא המהירות שבה פורק המצבר את הזרם החשמלי שלו. אמות המידה הנוספות להתאמת המצבר הן האורך, הרוחב והגובה שלו. זאת, על מנת שניתן יהיה להתאים את המצבר בצורה מדויקת למנוע. אתרי אינטרנט שונים, כמו גם חנויות שונות העוסקות באביזרים לרכב, מפרסמים את סוגי המצברים השונים הנדרשים לרכבים שונים. עם זאת, הדבר הנכון ביותר לעשות לפני שבוחרים מצבר חדש לרכב במקום המצבר שבזה הרגע שבק חיים, הוא לפנות להתייעצות אם איש מקצוע המתמחה בתחום.
בחירת המצבר הטוב ביותר לרכב שלך
בדרך כלל, לכל רכב יש מצברים המותאמים במיוחד עבורו. ואולם בשנים האחרונות התפתח שוק המצברים, וכיום ניתן למצור עבור מרבית הרכבים גם מצברים חלופיים. חלק מהמצברים הללו אכן איכותי, אבל בחלק מהם נעשתה התפרשות על האיכות, עבור הוזלה במחיר. הדבר הנכון לעשות, אם אין מגבלה כספית או אם אין בעיה אחרת, הוא להתאים לרכב מצבר על פי המלצת היצרן. עם זאת, בהינתן תנאים מסוימים או מגבלות כאלה ואחרות, קיימת האפשרות להתאים מצבר חלופי לרכב. אם יש לכם עניין בבחירת מצבר לרכב שלכם, זה המקום הנכון עבורכם. לפרטים נוספים היכנסו לאתר IDM מצברים. שם תמצאו את הפתרונות המתאימים ביותר עבור הרכב שלכם.