התערוכה "קריות–שדרות צלילי מקום" שתיפתח בסוף השבוע הקרוב (חמישי, 3.8) בבית האמנים בתל אביב מציעה מבט אל ההיבטים החזותיים של ארבעה מוקדים מוזיקליים בפריפריה משנות השבעים עד סוף שנות התשעים: אזור הקריות בצפון; שדרות, תלמי אליהו ובאר שבע בדרום, מקומות שהיוו השראה לעושר צלילים חדש ואחר.
החברים של נטאשה. צילום: אפרת בלוססקיהחברים של נטאשה. צילום: אפרת בלוססקי
החברים של נטאשה. צילום: אפרת בלוססקי
(החברים של נטאשה. צילום: אפרת בלוססקי)
.
ארקדי דוכין: שוש קורמושארקדי דוכין: שוש קורמוש
ארקדי דוכין: שוש קורמוש
(ארקדי דוכין: שוש קורמוש)
קובי אוז, חיים אוליאל, חוה אלברשטיין, גבריאל בלחסן, גד גדג, אביב ג'דג, ארקדי דוכין, דיקלה, יהודה פוליקר, דויד פרץ, ערן צור, מיכה שטרית והלקות אלג'יר, אבטיפוס, בנזין, החברים של נטאשה, טיפקס, כנסיית השכל, כרמלה גרוס ווגנר - כולם צמחו בפריפריה, הגיעו למרכז, חדרו למיינסטרים ושינו את פניה של המוזיקה הישראלית בשנות השבעים, התשעים וגם בשנות האלפיים.
אביב גדג'. צילום: אילן בשוראביב גדג'. צילום: אילן בשור
אביב גדג'. צילום: אילן בשור
(אביב גדג'. צילום: אילן בשור)
הם תועדו במהלך דרכם בצילומים, בכרזות, בעטיפות תקליטים, בקליפים ובמחוות אמנותיות, וכעת האוסף המרשים אוגד לכדי תערוכה. תשומת לב הוקדשה להיבט החזותי של ההופעה: תצלומים, וידיאו-קליפים שעוצבו, עטיפות תקליטים, כרזות שהופצו, ומחוות של אמנים פלסטיים ליוצרים. היבטים אלו משקפים את טשטוש הגבולות בין מרכז לשוליים, כמו גם את ההתמרות החלומות והנרטיב האישי של היוצרים עצמם, את זיקתם למקום שצמחו בו והדרך שעשו מהפריפריה למרכז.
קריות–שדרות צלילי מקום - 3.8-25.8, בית האמנים, תל אביב.